„Niektórzy ludzie uważają, że piłka nożna jest sprawą życia i śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Mogę zapewnić, że to coś o wiele ważniejszego.“ – słynny cytat menedżera Billy Shankly’ego w przewrotny, ale i najbardziej dosadny sposób oddaje fenomen współczesnego futbolu. Socjolog dr hab. prof. UŚ Krzysztof Łęcki w swoim najnowszym studium „Stadiony świata. Pomiędzy Gemenischaft i Gesellschaft” (wyd. Uniwersytet Śląski) stara się pokazać wielowymiarowy obraz przemian społecznych i kulturowych, charakteryzujących współczesny futbol. Autor jest entuzjastą i kibicem piłki nożnej. Nie dziwi więc, odczuwalny w publikacji, ton nostalgii za czasami, w których kibice byli wierni jednym barwom, a drużyny tworzyli w zdecydowanej większości chłopcy z lokalnych społeczności.
Spotkanie z profesorem będzie okazją, aby podyskutować też o takich pojęciach, jak lojalność klubowa, globalizacja, wspólnota, reprezentacja narodowa czy sportowe emocje. Tym bardziej, że jak ulał pasują one do zjawisk, zachodzących również w tyskiej piłce nożnej.
dr hab. prof. UŚ Krzysztof Łęcki specjalizuje się w socjologii kultury i komunikacji społecznej; autor m.in. takich książek jak: „Perspektywy socjologii kultury artystycznej“ (z A. Lipskim, 1992), „Św. Gombrowicz“ (1997), „Widma wolności“ (2009), „Inny zapis. <> pisarza jako przedmiot badań socjologicznych. Na przykładzie <> Stefana Kisielewskiego“ (2012), „pre-teksty i kon-teksty. Krótkie szkice z <>“ (2016), „Według Tukidydesa. Rozważania socjologa literatury nad <>, „Stadiony świata. Pomiędzy Gemenischaft i Gesellschaft” (2021)
Link do wydarzenia: