spotkanie

„Zyga” – kolarz nie do podrobienia
pamięci wybitnego kolarza Zygmunta Hanusika
Zmarłego 4 marca 2021 roku, w wieku 76 lat Zygmunta Hanusika będą wspominać jego najbliżsi, koledzy z kolarskiego peletonu, dziennikarze, kibice.

W trakcie spotkania wyświetlony zostanie reportaż „Ostatni finisz” Mateusza Szpaczyńskiego i Ilony Ptak z TVP Katowice, którego bohaterem jest właśnie Hanusik. W reportażu wykorzystano m.in. fragmenty ostatniego wywiadu, jakiego na krótko przed śmiercią słynny kolarz udzielił dziennikarzowi TVP Katowice.

Zygmunt Hanusik był w latach 60. i 70. XX wieku czołowym polskim kolarzem, zwycięzcą wielu prestiżowych zawodów. Wyróżniał się nieustępliwością i charakterystyczną brodą, której nie chciał golić nawet w czasie wyścigów. Sławę, urodzonemu w Wartogłowcu, dzielnicy Tychów, zawodnikowi przyniosły starty w Wyścigach Pokoju, którymi żyła wtedy cała Polska. W 1968 i 1970 roku Polska z Hanusikiem w składzie wygrała klasyfikację drużynową Wyścigu, indywidualnie Hanusik najlepiej spisał się w 1970 roku, zajmując w tej punktacji trzecie miejsce. Popularny Zyga startował również w mistrzostwach świata i Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku w Meksyku.
Hanusik przez większość kariery reprezentował klub Górnik Lędziny. Po zakończeniu startów pracował w Tychach jako trener, przez wiele lat organizował też coroczny wyścig ulicami miasta.

prowadzenie: Henryk Grzonka – wieloletni dziennikarz radiowy, znawca kolarstwa, sprawozdawca z wielu sportowych imprez najwyższej rangi.

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące