spotkanie

Z Tychów do światowej elity piłki ręcznej
uhonorowanie Joanny Brehmer w Alei Gwiazd TGS
Aleja Gwiazd Tyskiej Galerii Sportu to miejsce, w którym prezentowane są wybitne postaci, związane ze sportem w naszym mieście.

Do tej pory zostało w ten sposób wyróżnionych 29 osób – to zwycięzcy prestiżowych rozgrywek sportowych, medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, reprezentanci kraju…

Kolejną postacią, zasłużoną dla sportu w Tychach, która zostanie uhonorowana miejscem w Alei będzie tyszanka Joanna Brehmer – wybitna sędzina i działaczka piłki ręcznej. W parze z Agnieszką Skowronek sędziowała najważniejsze międzynarodowe mecze, m.in. finał Ligi Mistrzyń w 2019 roku oraz Mistrzostwa Europy w 2012 i 2016 roku. W 2009 roku Polki sędziowały finał World Games w piłce ręcznej plażowej.

Z piłką ręczną Joanna Brehmer (z domu Kaczorowska) zetknęła się już podczas nauki w tyskich szkołach podstawowych nr 22 i 12, a później w Liceum Ogólnokształcącym im. L. Kruczkowskiego. Jej pierwszymi trenerami w Tychach byli Krzysztof Mydlarz, Stanisław Loska i Jerzy Ciałoń. Jest wychowanką Fasamy Tychy i Malucha Tychy, potem występowała w Azotach Chorzów, AZS AWF Katowice i AKS Chorzów. Grała w reprezentacji Polski juniorek.

Obiecująco zapowiadającą się karierę przerwała poważna kontuzja, ale Joanna Brehmer pozostała przy piłce ręcznej. Po ukończeniu kursu sędziowskiego, była najpierw sędzią szczebla okręgowego, potem związkowym, a od 2009 roku sędzią międzynarodowym. Po zakończeniu kariery sędziowskiej została delegatem polskiego i światowego związku. Od 2022 roku Joanna Brehmer odpowiada w komisji sędziowskiej Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) za rozwój kobiecego sędziowania. Jest pierwszą w historii osobą z Polski w elitarnych strukturach IHF.

Podczas spotkania z udziałem gości specjalnych będzie okazja do powspominania sportowych początków Joanny Brehmer w Tychach, a także posłuchania historii związanych z sędziowaniem meczów piłki ręcznej halowej i plażowej na całym świecie.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące