Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach powstała 9.08.1956 roku. Od początku realizuje zadania statutowe, gromadząc i udostępniając zbiory. Ponadto od lat promuje czytelnictwo.

Jako najstarsza instytucja kultury w mieście, Biblioteka może się poszczycić bogatą historią, obfitującą w przemiany, wydarzenia i ludzi, którzy wpłynęli na jej obecny kształt.
Rozpoczęliśmy działalność pod koniec lat pięćdziesiątych, by w kolejnych dekadach skupić się na intensywnym rozwoju i stawianiu czoła wyzwaniom – lata sześćdziesiąte to okres gromadzenia właściwego księgozbioru, na lata siedemdziesiąte przypada znaczący wzrost liczby placówek bibliotecznych.

W kolejnych dekadach przełomowym staje się rok 1997, kiedy rozpoczyna się komputeryzacja procesów bibliotecznych zakończona w 2019 roku, niosąca czytelnikom liczne udogodnienia: możliwość zdalnego zamawiania, wypożyczania czy prolongowania zbiorów oraz dostęp do katalogu zbiorów z każdego miejsca z połączeniem internetowym.

Osiągnięciem inwestycyjnym i powodem do dumy jest wdrożenie w Bibliotece (w 2017 roku) nowoczesnych technologii. Książki i płyty są odtąd chronione radiowym systemem zabezpieczania (RFID), a zainstalowane przy drzwiach bramki razem z bibliotekarzami stoją na straży zasobów bibliotecznych. Z satysfakcją oddaliśmy do użytku czytelników Biblioteki Głównej selfchecki – służące do samodzielnego wypożyczania zbiorów – i wrzutnię, która umożliwia ich zwrot. Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy w bibliotece publicznej w Polsce KSIĄŻKOMAT – za jego pomocą można odebrać zamówioną uprzednio książkę bez względu na dzień tygodnia czy porę dnia. Wydarzeniem, które pozwoliło Bibliotece rozwinąć skrzydła jest oddanie nowej siedziby Biblioteki Głównej – w 2016 roku Książnica rozpoczyna działalność w nowoczesnym budynku Mediateki. Odtąd oferta wydarzeń kulturalnych, obok tych już ukonstytuowanych wśród lokalnej społeczności (m. in. Tyskie Dni Literatury, Świat na wyciągnięcie ręki, Klub Motyli Książkowych), zakłada nowe projekty (m. in. Tury Kultury, Biblioteka Młodych, Sztuka X Muzy, Bajkoopowiadacz), które od razu spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników i mieszkańców miasta.
Obecnie Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach – Biblioteka Główna i dwanaście filii bibliotecznych – w swojej działalności łączą tradycję z nowoczesnością. Instytucja, którą zwykło się utożsamiać z ciszą i spokojem, tętni życiem, intryguje, przyciąga, jest miejscem otwartym, zaprasza każdego.

Więcej informacji na stronie: mbp.tychy.pl

GALERIA


sprawdź co u nas słychać


https://www.facebook.com/MBPTychy
https://mbp.tychy.pl/

zostańmy w kontakcie


32 438 04 01
al. marsz. J. Piłsudskiego 16, 43-100 Tychy

najbliższe wydarzenia instytucji