Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Miejskie Centrum Kultury w Tychach powołane zostało do życia w 2000 roku jako jednostka budżetowa gminy. Od stycznia 2006 r. MCK jest samorządową instytucją kultury.

MCK jest organizatorem większości dużych imprez plenerowych i prestiżowych festiwali.

Koncerty, pokazy, warsztaty, a przede wszystkim spotkania z rodziną i znajomymi pod „Żyrafą” to już tradycja. Impreza odbywa się co roku w ostatni weekend czerwca. Jest to duża impreza plenerowa, podczas której wielotysięcznej publiczności prezentują się gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Oprócz koncertów przygotowywane są atrakcje dla dzieci, zajęcia sportowe i animacje, wesołe miasteczko, a na dorosłych strefa NGO czy foodtrucki.

 

Port Pieśni Pracy

Jeden z największych festiwali szantowych w Polsce. Trzy dni, kilka scen, kilkanaście zespołów i tysiące odbiorców, a wszystko to w ostatnie dni wakacji. Tegoroczny festiwal zorganizowany został w formie hybrydowej, z koncertem w ogrodzie MCK pierwszego dnia, a drugiego – ograniczoną liczbą publiczności na widowni Teatru Małego w Tychach oraz z mnóstwem fanów szant przed ekranami na całym świecie dzięki naszej transmisji na Facebooku i YouTube (kanały własne i Polskie Radio Katowice)! Odtworzyliśmy atmosferę prawdziwej tawerny portowej – na Facebooku zalaliście nas kilkoma setkami komentarzy w trakcie transmisji!

Rock na Plaży Paprocany to wielkie święto wszystkich fanów muzyki bluesowej i rockowej. Współorganizatorem wydarzenia są zespoły Dżem i Cree. Edycja Rock na plaży 2020 została przeniesiona do tyskiej Mediateki. Dzięki transmisjom na YouTube i Facebooku (naszych i Polskiego Radia Katowice), gościliśmy w domach osób z całej Polski, a nawet zagranicy! Aktywność słuchaczy i radość z możliwości uczestniczenia w koncercie zupełnie innym niż wszystkie była bezcenna! Usłyszeliśmy dobrze znane utwory Cree w zupełnie nowych aranżacjach – a to za sprawą AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, która zagrała wspólnie z grupą Sebastiana Riedla.

Mural Zofii Nałkowskiej powstały w ramach programu Rewitalizacji dla miasta Tychy na rok 2020 we współpracy z Czary Mury i Tyską Spółdzielnią Mieszkaniową Oskard. Projekt nowatorski – łączący malarstwo z ceramiką, dzięki czemu patronka ulicy wymalowana na jednym z budynków przy ul. Nałkowskiej otoczona jest ceramicznymi, ręcznie formowanymi kwiatami. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy dosłownie żyli jego realizacją, a o powstaniu muralu mówiono w całej Polsce!

IX Tyski Festiwal Performance „Zero Waste” – w tym roku dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogliśmy zrealizować go w bardziej rozbudowanej formule z niezwykle bogatym programem występów, w tym z prezentacjami aż 4 artystów zagranicznych, wykładami i omówieniami. Wszystkie występy zostały zamieszczone na kanale YouTube, tak aby nikogo nie ominęła możliwość uczestniczenia w festiwalowych prezentacjach, gdyż w związku ze zmianą wytycznych epidemiologicznych zmuszeni byliśmy ograniczyć udział publiczności.

Warsztaty online w ramach Budżetu Obywatelskiego dla miasta Tychy – chociaż zajęcia stacjonarne zostały odwołane z powodu pandemii, zaproponowaliśmy ich uczestnikom formułę online. Mimo pierwotnych obaw okazało się, że zapisani na nie tyszanie przekonali się do tej formy warsztatów – dzięki czemu np. kolejni seniorzy stali się bardziej cyfrowi.

Kreatywne Mikołajki – pomimo pandemii udało nam się zgromadzić setki tyskich dzieci na warsztatach ze Świętym Mikołajem. Pierwszy raz zrealizowaliśmy Mikołajki ogólnomiejskie – stało się to możliwe dzięki zgodzie wnioskodawców Budżetów Obywatelskich oraz dzięki decyzjom Rad Osiedli, które postanowiły włączyć się w zadanie. W ramach akcji dostarczono dzieciom 600 paczek z listem od Świętego oraz materiałami potrzebnymi do udziału w warsztatach w domowym zaciszu, podczas transmisji LIVE z Mikołajem i Elfem, którzy w bajecznej scenerii instruowali jak wykonać ekologiczną ozdobę. Dziękujemy za ogromne zainteresowanie projektem i zaangażowanie podczas warsztatów – otrzymaliśmy mnóstwo zdjęć paczuszek oraz wykonanych przez dzieci prac, warsztaty udostępniono ponad 150 razy i przekazaliście nam ponad 1200 komentarzy w czasie ich trwania!

Mappingi świąteczne – choć w tym roku nie mogliśmy spotkać się na Placu Baczyńskiego na Tyskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, chcieliśmy, by nie zabrakło w tym roku tej wyjątkowej świątecznej atmosfery! Zaprosiliśmy do współpracy uznanych tyskich artystów oraz laureatów i uczestników konkursu mappingu. Przygotowali oni ok.

180-sekundowe animacje, które mogliśmy oglądać przez cały przedświąteczny weekend na budynkach w różnych tyskich lokalizacjach.
Dla Tych zagrają w sieci to nasz pomysł na interpretację dobrze znanego tyskim zespołom konkursu Dla Tych zagrają, który co roku pozwalał wyłonić lokalnych artystów, mających zagrać na Święcie Miasta Tychy. W tym roku zmieniliśmy formułę stawiając na promocję tyszan w formie minikoncertów online! Artyści biorący udział w projekcie pokazali różnorodność muzyki tworzonej w naszym mieście, a my podkreśliliśmy to różnorodnymi scenografiami, przygotowywanymi każdorazowo specjalnie do koncertu.

Zupełnie nowe cykle propozycji online – wraz z filiami Klub Wilkowyje MCK i Klub Urbanowice MCK zadbaliśmy, by stali bywalcy zajęć warsztatowych na filiach mogli wciąż brać w nich udział w formie zdalnej, a także umożliwić poznanie oferty nowym odbiorcom. Dzięki formule online instruktaże mogła oglądać większa liczba osób w dowolnym czasie – survival nauczyl nas wielu przydatnych umiejętności, a zajęcia z Majsterkowania udostępnił nawet sam Zbigniew Hołdys! Coraz większym zainteresowaniem cieszą się nasze nowe cykle wywiadów: Miasto Całkiem Kulturalne (z ludźmi kultury, np. Ireneuszem Krosnym czy Henrykiem Janem Botorem) oraz Niemożliwe? Nie dla Polaków (z podróżnikami, w tym m.in. himalaistą Adamem Bieleckim).

KinoFreeLove w ogrodzie MCK i na Paprocanach, a także… kino samochodowe z okazji Święta Wojska Polskiego cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno stałych bywalców, jak i nowych widzów. Pierwszy raz zorganizowaliśmy dwa pokazy Kina FreeLove na Dzikiej Plaży Paprocany oraz seans kina samochodowego w Parku Miejskim Solidarności.

Zgrane Tychy – uruchomiliśmy pierwsze w Tychach mobilne gry miejskie – trzy scenariusze skierowane do trzech różnych grup odbiorców. Gry powstały z myślą o umożliwieniu mieszkańcom i przyjezdnym zupełnie nowej i bezpiecznej w obecnych czasach formy aktywności na świeżym powietrzu, a w ich stworzeniu pomogła nam firma Sirius Game Studio specjalizująca się w grach larpowych, mobilnych i miejskich. Gry spotkały się z dużym zainteresowaniem fanów gier miejskich z całego Śląska, jak również zostały wykorzystane przez Zespół Szkół nr 1 w Tychach jako forma zabaw integracyjnych.

Letni Ogród Sztuk Wszelakich w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, gdzie spotykaliśmy się w każdą wakacyjną niedzielę. Cykl był odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na działania kulturalne adresowane do dzieci. Dzięki dużej różnorodności tematycznej pokazów prezentowaliśmy sztukę mądrą, niekomercyjną oraz edukowaliśmy poprzez zabawę zapewniając rozrywkę dla całej rodziny. Dziękujemy za współpracę Teatrowi Małemu w Tychach i jego pracownikom, którzy w razie niepogody ugościli nas w swoich progach!

 

Ponadto mogliśmy współpracować także z Muzeum Miejskim w Tychach, wraz z którym wznowiliśmy cieszącą się dużym zainteresowaniem i nagradzaną książkę dr. Patryka Oczki  „Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta”, będącą opracowaniem poświęconym sztuce w przestrzeni miejskiej Tychów. Nie bez znaczenia pozostaje także współpraca z MDK 1 i MDK 2, a także sąsiadującym z nami Teatrem Małym w Tychach, z którymi wspólnie stworzyliśmy m.in. spektakle „Mały Książę”, „Linoleum” oraz „Po drugiej stronie Wisły”.

 

Miejskie Centrum Kultury

NIP: 6462707493

REGON: 276752097

Nr konta bankowego: 44 1240 1330 1111 0010 7505 0767

GALERIA


sprawdź co u nas słychać


https://www.facebook.com/MCKTychy
https://www.instagram.com/mcktychy
https://www.youtube.com/channel/UCR9ny4nEjKvw0HQ6ZFQuu_Q
https://kultura.tychy.pl/
https://mcktychy.bip.gov.pl/

zostańmy w kontakcie


32 327 02 90, 726 261 374
ul. Bohaterów Warszawy 26, 43-100 Tychy

najbliższe wydarzenia instytucji