Spotkanie z Podróżnikiem
Włóczęga po Azji Południowo-Wschodniej
Opowiada: Piotr Wnuk
Pod koniec stycznia zapraszamy do Klubu Wilkowyje MCK na wspólną podróż po Wietnamie, Laosie, Birmie i Kambodży!

Zapraszamy na styczniowe Spotkanie z Podróżnikiem, na którym będziemy gościć Piotra Wnuka:

“Opowiem o swoich trzech wielomiesięcznych podróżach, w których trakcie odwiedziłem Wietnam, Laos, Kambodżę oraz Birmę. Podczas swoich wojaży przemieszczałem się lokalnym transportem (autobusy i pociągi), autostopem, motorem, jak również rowerem. Wiele kilometrów przebyłem też piechotą.
Pokażę zjawiskową wietnamską naturę. Zachwycające pola ryżowe w okolicach Sa Pa, układające się w piętrową mozaikę oraz olśniewająco piękną Zatokę Ha Long. Podpowiem też, jak radzić sobie z pijawkami, jeśli się do nas „przyczepią”. Zilustruję codzienne obowiązki Khmerów ciężko pracujących na roli. Powszednie zajęcia rolników podpatrywałem, gdy byłem wolontariuszem w wiejskiej szkółce im. Polskich Żołnierzy. Są oni patronami owej szkoły. Polski kontyngent stacjonował w Kambodży w latach 1992-1993 i odpowiedzialny był za zabezpieczenie logistyczne i inżynieryjne ONZ-owskich sił pokojowych. Jako wolontariusz zajmowałem się prostymi pracami budowlanymi, malowaniem klas oraz ławek. Próbowałem też nauczyć dzieciaki kilku słów w języku angielskim. Opowiem o niezwykłej uczynności rdzennych mieszkańców Birmy, o codziennym życiu rybaków zamieszkujących wioski umiejscowione wokół jeziora Inle, oraz wspomnę – jak smakuje betel. Scharakteryzuję laotański Archipelag 4000 tysięcy wysp. Pokażę efektowne widoki z „pętelki” Thakhek Loop oraz majestatyczne panoramy rozpościerające się z punktów widokowych z okolic miasteczka Vang Vieng. Przybliżę także burzliwą i niełatwą historię tych krajów. Wykażę – jaki wpływ miały kolonializm, a także zależność od krajów globalnej północy – na gospodarkę Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej oraz Kambodży. Powiem też o niezwykle ekspansywnych inwestycjach Chin w tej części świata. Będzie to barwna, słodko-gorzka opowieść.

Piotr Wnuk – pasjonat podróży przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów (m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany). Szuka miejsc, w których można uzyskać wiedzę o kulturze odwiedzanego kraju oraz jego historii. Próbuje poznać i zrozumieć otaczający go świat.

Wstęp wolny
Obowiązuje rezerwacja miejsc: 32 227 26 22 / 691 770 344, klub@mck.tychy.pl

GALERIA


ORGANIZATOR:

Klub Wilkowyje MCK

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące