spektakl

XIV Tyski Festiwal Monodramu MoTyF
„Popiół”
wykonanie: Filip Lipiecki
Monodram „Popiół” opiera się na grze kontrastów: stand up-u i pogrzebu, funkcjonowania aktora w postaci i poza nią oraz granicy między prawdą i fałszem.

Jak mówić o stracie? Jak (i czy w ogóle) nawiązywać z nią relację? W jaki sposób przeżyć własną traumę? Jak się z nią pogodzić?
Powracające w głowie wydarzenie pogrzebu bliskiej osoby będzie dla niespełnionego komika, Witolda, możliwością do zmierzenia się z tymi pytaniami oraz do konfrontacji z trudnymi relacjami rodzinnymi. Inspirując się monologiem z serialu „Bojack Horseman”, twórcy zreinterpretowali znaną historię, ubogacając ją prywatnymi doświadczeniami i przepisując ją na bliższy grunt.

Popiół opiera się na grze kontrastów: stand up-u i pogrzebu, funkcjonowania aktora w postaci i poza nią oraz granicy między prawdą i fałszem. Proces twórczy był zarówno dla reżysera, jak i dla aktora wyzwaniem polegającym na znalezieniu własnego języka w monodramie oraz zderzenia tekstu z własnymi emocjami i przeżyciami. Spektakl powstał w ramach inicjatywy artystycznej Kolektyw Kombajn przy wsparciu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz Teatralnej Sceny Młodych SCKM. Monodram był pokazywany min. na 11. Forum Młodej Reżyserii oraz VII edycji Festiwalu OFMAT Alchemia Teatru.

Filip Lipiecki – rocznik 95’. Absolwent University of Warwick w Coventry. Obecnie student trzeciego roku WA na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Doświadczenie teatralne zdobywał w wielu różnych krajach min. Anglii i Kanadzie. Na jego obecne portfolio składa się wiele produkcji serialowych filmów krótkometrażowych oraz offowych spektakli teatralnych. W 2021 zagrał w spektaklu „Ojcowie” nagrodzonym główną nagrodą na 11. Forum Młodej Reżyserii. Jest współzałożycielem Kolektywu Kombajn, w którym w 2021 roku zrealizował monodram „Popiół”. Obecnie prowadzi również własną firmę zajmującą się produkcją filmową – Nomad Films.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące