spektakl

XIV Tyski Festiwal Monodramu MoTyF
Monodram w wykonaniu Ireny Jun
„Matka Makryna”
reż. Irena Jun
Zapraszamy 17 marca o godzinie 18:00 na drugi mistrzowski monodram tegorocznego Festiwalu MoTyF pt. „Matka Makryna”.

W XIX wieku, kilkanaście lat po upadku powstania listopadowego, siostrę Makrynę Mieczysławską uznano za uosobienie męczeńskich losów Polski. Czcili ją wszyscy romantyczni wieszczowie: Krasiński, Mickiewicz, Norwid i Słowacki. Historia zbiegłej, prześladowanej przez prawosławny kler unickiej mniszki z Mińska, stała się sensacją w Paryżu i Rzymie. Jej relacji wysłuchał sam papież Grzegorz XVI, a Adam Mickiewicz za jej namową powrócił na łono Kościoła. Uciekinierka z carskiej Rosji, obwołana za życia cudotwórczynią i świętą, została przeoryszą nowo powołanego zakonu, któremu klasztor w Wiecznym Mieście ufundowała polska emigracja.
Po latach okazało się, że Matka Makryna tak naprawdę nazywała się Irina Wińczowa. Nigdy nie była zakonnicą, a ślady jej „męczeństwa” to pamiątka po mężu: uzależnionym od alkoholu, używającym przemocy carskim oficerze. W zakonie była tylko szafarką – świecką osobą, która pomagała w rozdawaniu posiłków.

„To niewątpliwie opowieść o tym, jak jako społeczeństwo dajemy się wodzić za nos, zwłaszcza gdy w grę wchodzi zbitka pojęciowa „Polak-katolik”. Ale jest to też opowieść o osobie, która doświadczyła wykluczenia” – tak o swojej książce mówił Jacek Dehnel.

Reżyseria: Irena Jun
Na podstawie: poematu Juliusza Słowackiego ”Rozmowa z Matką Makryną Mieczysławską” i książki Jacka Dehnela ”Matka Makryna”
Kostium: Anna Maria Karczmarska
Reżyseria światła: Dariusz Zabiegałowski
Występuje: Irena Jun

Harmonogram spektakli konkursowych XIV Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF dostępny będzie na stronie www.teatrmaly.tychy.pl od 4 marca 2022.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące