spektakl

XVI Tyski Festiwal Monodramu MoTyF
„Hamer”
monodram Karoliny Hamer, reż. Justyna Sobczyk
Ten niby „sit-up” pokazuje w dość zabawny sposób, jak można zostać wykluczonym z życia społecznego ze względu na niepełnosprawność.

Karolina Hamer rzuca nowe wyzwanie sobie i publiczności. Pływaczka i aktywistka, zdobywczyni 173 medali (również na Mistrzostwach Świata i Europy), jedna z liderek protestu osób z niepełnosprawnościami, która dokonała pierwszego w polskim sporcie coming outu. Tym razem wystąpi w pierwszym na świecie sit-upie. Sit-up to zaczepka do przemyśleń. Zupełnie nowa, solowa sceniczna formuła komediowo-dramatyczna. Pozwala na wspólne, głębokie zanurzenie w opowieści o byciu ziomalką z osiedla w Tychach, mistrzynią pływania, biseksualną kobietą z niepełnosprawnością. W hip-hopowym rytmie, w stylu dowolnym, płyniemy przez peerelowskie blokowiska i baseny olimpijskie, szpitale, szkoły, protesty sejmowe i uliczne – aż do brzegu, do pytania o miejsce, w którym jesteśmy jako społeczeństwo, o miejsce w nim kobiet i osób nienormatywnych. O to, jak urządzamy świat. Będzie śmiesznie.

Bohaterka monodramu odgrywa niezwykle ważną rolę, odgrywa samą siebie. Monodram pokazuje jak współcześnie zaznaczany, a jednak wciąż pomijany jest system dostępności w Polsce.

Fotografia: Grzegorz Press
Produkcja: Teatr 21, Marceli Sulecki
Spektakl powstał we współpracy Teatru 21 i STUDIO Teatrgalerii
Czas trwania
: 60 min.

Festiwal „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące