spektakl

XIV Tyski Festiwal Monodramu MoTyF
„Hermenegilda K.”
wykonanie i reż.: Dorota Kaczor
„Hermenegilda K.” to komedia o samotności, odrzuceniu i próbie radzenia sobie z nieuchronnym przemijaniem.

Monodram w groteskowy sposób opowiada o Hermenegildzie Kociubińskiej – jednej z postaci „Teatrzyku Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Hermenegilda to uosobienie artystki, która lata świetności ma za sobą. Nie jest jednak w stanie pogodzić się z tym, że przestała przebywać w środowisku artystycznym. Nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Szalę goryczy przepełnia brak zaproszenia na bal do szanowanego w środowisku artystycznym profesora Bączyńskiego. Hermenegilda postanawia zorganizować konkurencyjne przyjęcie, odgrywając samotnie skecze „Teatrzyku Zielona Gęś” oraz ucząc wyimaginowanych gości zasad savoir-vivru. Pojawią się więc takie postaci, jak pies Fafik, Zielona Gęś czy Zamarzający Chłopczyk. Autorski scenariusz jest inspirowany twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima.

W przedstawieniu usłyszymy piosenki z repertuaru między innymi Violetty Villas, Hanki Ordonówny, Bohdana Smolenia, Ireny Kwiatkowskiej, Zdzisławy Sośnickiej, Zofii Terne czy Ireny Santor. Przedstawienie to pokaz umiejętności aktorskich, a zarazem ukłon w stronę artystów, którzy odchodzą zapomniani.
Spektakl łączy różne środki artystyczne, takie jak teatr formy, teatr ożywionych przedmiotów, śpiew, pantomimę oraz aktorstwo żywoplanowe. Dedykowany jest młodzieży oraz dorosłym – jest jednak odpowiedni dla każdej publiczności.

Dorota Kaczor – absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej na wydziale lalkarskim w Białymstoku oraz programu stypendialnego Erasmus w Real Escuela Superior de Arte Dramatico w Madrycie. Aktorka śpiewająca, zajmująca się piosenką aktorską, autorskimi utworami oraz muzyką folkową z całego świata. Śpiewała między innymi na Festiwalu Retro w Częstochowie obok takich gwiazd jak Natalia Przybysz, Reni Jusis, Aleksandra Szwed czy Krzysztof Kowalewski. Współpracowała z Teatrem Nowym z Krakowie przy spektaklu „My z ZMP – rewia komunistyczna”. Mieszkańcom Krakowa dała się poznać jako charyzmatyczny instruktor zajęć aktorskich dla dzieci, dorosłych oraz seniorów. Prezeska Fundacji Sztukarnia zajmującej się sztuką, kulturą, edukacją i działaniami społecznymi. Dwa lata temu spełniła swoje artystyczne marzenie. Stworzyła autorski monogram tragikomiczny oparty na twórczości ulubionego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Hermenegilda K.”, który z sukcesem zagrała na scenach krakowskich, między innymi w ramach Sceny Monodramu Krakowskiego Forum Kultury oraz w Piwnicy pod Baranami.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące