Wyniki konkursu XIV Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF

Zakończył się XIV Tyski Festiwal Monodramu MOTYF. Poznajmy laureatów konkursu.

Festiwal powstał z potrzeby rozbudzenia aktywności twórczej i wrażliwości estetycznej u aktorów i młodzieży pasjonującej się teatrem i scenicznymi formami ekspresji artystycznej. Minione edycje Festiwalu wyeksponowały ciekawe i zapadające w pamięć sylwetki monodramistów udowadniając, że ten trudny i chyba jeden z najbardziej „formalnych” gatunków teatralnych jest coraz bardziej atrakcyjny i stanowi swoiste wyzwanie, którego podjęcie ilustruje ambicje aktora i daje niemałą satysfakcję. Festiwal ma na celu popularyzację wśród odbiorców, aktorów i twórców sztuki monodramu, edukację aktorów i twórców poprzez poszerzanie kompetencji oraz rozwijanie umiejętności aktorskich wśród uczestników konkursu, ukazywanie różnorodności realizacji teatrów jednego aktora, jak również zwiększenie percepcji sztuki wśród lokalnej publiczności.

Jury w składzie:
prof. Irena Jun – aktorka, pedagog, przewodnicząca jury
Kamilla Baar – aktorka
Paweł Drzewiecki – aktor, reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu
po obejrzeniu 7 prezentacji konkursowych, postanowiło przyznać następujące nagrody:
GRAND PRIX w wysokości 5 tys. zł za monodram „Odważyłam się zdjąć buty” w reż. Anny Maśki i w wykonaniu Karoliny Słonki, ukazujący ludzką kruchość za pomocą dojrzałych, artystycznych rozwiązań formalnych.
I NAGRODĘ w wysokości 4 tys. zł dla Filipa Lipieckiego za największą osobowość aktorską Festiwalu, ukazaną   w monodramie pt. „Popiół”
II NAGRODĘ w wysokości 3 tys. zł dla Mileny Piejko za wrażliwość aktorską zaprezentowaną w monodramie pt. „Marzyciel”
III NAGRODA EX AEQUO w wysokości 1,5 tys. zł:
dla Teatru Stajni Metamorficznej za odważne poszukiwania formalne ukazane w monodramie pt. „Mięso”
oraz dla Marcina Fortuny za odważne podjęcie tematu transhumanizmu zaprezentowane w estetyce teatru ofowego w monodramie „Pieśń humbaka”
WYRÓŻNIENIE w wysokości 1 tys. zł  dla Bartosza Bandury, za podjęcie w monodramie „Pogodzić się ze światem” ważnej problematyki egzystencjalnej wywiedzionej z twórczości Edwarda Stachury.

Jury pragnie również podziękować organizatorom za profesjonalizm i ogromne zaangażowanie w organizację Festiwalu, ekipie technicznej za sprawną i twórczą współpracę z wykonawcami oraz publiczności za wrażliwe i aktywne uczestnictwo w spektaklach oraz wydarzeniach towarzyszących Festiwalowi.

Serdeczne podziękowania jury składa również władzom Miasta Tychy – za mecenat sprawowany nad festiwalem od kilkunastu lat umożliwiający jego rozwój oraz stworzenie płaszczyzny do wartościowej rozmowy na temat kondycji sztuki monodramu.

GALERIA


Share

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące