spektakl

XIV Tyski Festiwal Monodramu MoTyF
„Mięso”
wykonanie: Tamara Yelchaninova, reż. Jacek Wilantewicz
Monodram pt. „Mięso” zainauguruje część konkursową XIV Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF.

Scenariusz spektaklu został oparty m.in. na nowozelandzkiej baśni, barokowej poezji hiszpańskiej (Francisco Gomez de Quevedo) i wiersza (Igora Siewierianina) „Villa mon Repos”.

Bohaterka monodramu przechodzi szereg transformacji, dążąc do odnalezienia własnej tożsamości i odrzucenia przyjętych norm ograniczających jej osobowość. Poddana presji kulturowej obrazu kobiecego piękna i brzydoty usiłuje zedrzeć z siebie maskę. Za sprawą zaklęć, przywołuje mityczną postać Hine Nui Te Po ‒ Kobiety Nocy. Nie ruszając się z magnetycznego pola swojego mieszkania, uwięziona w świetle lampy, zatacza kręgi, podróżując do centrum nieznanego wcześniej świata baśni i symbolicznych znaczeń.

Temat, jakim jest ciało kobiece poddane torturze przemyślnych zabiegów kosmetycznych oraz fizycznych nadużyć, staje się punktem wyjścia do snucia delikatnej i onirycznej nici opowieści. Przetaczające się obrazy ukazują liczne panoptikum dziwadeł i etapy kolejnych przepoczwarzeń, aż do uzyskania ostatecznej formy nocnego motyla.

Scenariusz i reżyseria: Jacek Wilantewicz
Scenografia: Jacek Wilantewicz
Wykonanie: Tamara Yelchaninova

Tamara Yelchaninova ‒ aktorka Teatru Stajni Metamorficznej. Urodziła się 1996 r. w Kijowie na Ukrainie, gdzie studiowała reżyserię filmową w Kijowskim Narodowym Instytucie Kultury i Sztuki. Jest również akrobatką, tancerką, performerem. W 2017 roku podjęła terminowanie w Teatrze Stajni Metamorficznej jako aktorka i rezydent, stając się filarem Teatru i ucieleśnieniem aktora przemienionego – przemieniającego.

W tym czasie zrealizowała szereg pokazów i improwizacji, biorąc udział w procesach pracy, współtworząc również oryginalny trening, który stał się częścią jej scenicznego języka. Podczas wielogodzinnego treningu oraz pracy nad baśniami i rytuałami tworzyła substancję nadchodzących spektakli, z których pierwszy pojawił się w roku 2021, jako monodram pt. „Mięso” jest on właściwie manifestem teatru wskazującym kierunek rozpoczętej i ujawnionej drogi, którą twórcy chcą dalej podążać. Spektakl „Mięso” jest debiutem aktorskim Tamary. W październiku 2021 roku na 9. Festiwalu Debiutów w Monodramie „Strzała Północy” (8-10.10.2021) Tamara Yelchaninova otrzymała drugą nagrodę. Wyróżnienie Dla Tamary Yelchaninovej za oryginalny wyraz artystyczny.

Wstęp wolny, zapraszamy jednak do wcześniejszego odebrania wejściówek w kasie teatru.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące