festiwal

X Tyski Festiwal Performance
SZACH i PAT
Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa - bo już dziesiąta - edycja Tyskiego Festiwalu Performance! Kogo zobaczymy w tym roku? Przekonajcie się!

Tyski Festiwal Performance co roku stawia przed artystami wyzwanie w postaci tematu festiwalu, z którym zaproszeni performerzy muszą spróbować się zmierzyć. Temat 10. jubileuszowej edycji festiwalu brzmi “SZACH i PAT”. Motyw przewodni stanie się polem dla artystów do zastanowienia się nad kondycją współczesnej sztuki, w tym sztuki wizualnej przy jednoczesnym uwzględnieniu wszechobecnej cyfryzacji. Zaproszeni performerzy w swoich działaniach wypowiedzą się na temat otaczającego świata, podejmą próbę stworzenia ulotnej, niebanalnej estetycznie i ciekawej ideologicznie wypowiedzi artystycznej.

12:30 performance duet Marcin Stachoń, Piotr Kumor

Performance „Symboliczny Pat i Mat”

Ich drogi skrzyżowały się w 2011 roku, kiedy to powstała Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. Napisać, że ich charaktery to istne przeciwieństwa, to jak nic nie napisać, jednak łączy ich mianownik (prawdopodobnie wspólny), którym jest chęć opowiadania historii wyrażona w ciągłym zadawaniu pytań i dziwieniu się. Kumor to muzyka, Stachoń to słowa. Zdawać by się mogło, że z tego duetu powinna wyjść solidna pieśń. Historia notuje jednak wiele dzieł nieudanych obok nielicznych zwrotek niesionych na ustach tłumów. Od zawsze chcieli zrobić wspólne działanie i chyba dziesiąta edycja festiwalu jest dobrym momentem. Chyba że…

13:00 performance Krzysztof Kulbicki

Performance „Szach”

Za dnia pracownik sektora kultury, po zmroku wokalista, aktor Grupy Artystycznej Teatr T.C.R., performer, poeta. Autor tomu poezji „Miasto Miejsc Tych”. W swoim dorobku ma kilka wykonanych performansów oraz kilka nienagranych i niewydanych płyt. Prowadzi spokojne życie, w głowie projektując swoje przyszłe wcielenia.

13:30 performance Dawid Grzywa

Performance „Repertuar debiutowy”

Jeden z członków pierwszego składu Grupy Artystycznej Teatr T.C.R., był autorem pierwszego debiutu w historii festiwalu, teraz wraca po 9 latach przerwy.

14:00 – 15:00 przerwa
15:00 performance Maciej Dziaczko

Performance „Odczepiny/uncaps”

Reżyser, nauczyciel, instruktor teatralny, arteterapeuta. Od lat związany ze sceną offową, był jednym z twórców nieistniejącego już Teatru Cogitatur. Na co dzień związany z Teatrem Gliwicka 9a, Teatrem Rawa, Teatrem a Part czy Teatrem Porywacze Ciał. Od 2020 roku członek Grupy Artystycznej Teatr T.C.R.

15:30 performance Marcin Wagner

Performance „Remis”

W działaniach pragnie poruszyć wiedzę dotyczącą istoty życia. Zafascynowany Prawdą Absolutną, której sam ciągle szuka. Prawda czasem boli, a ból ten nie powinien dotknąć każdego, więc przed działaniami przeprowadza selekcję.

16:00 performance Grupa Artystyczna Teatr T.C.R.: Alina Bachara, Maciej Dziaczko, Dawid Kozak, Krzysztof Kulbicki, Piotr Kumor, Jakub Maćkowiak, Grzegorz Porcz, Marcin Stachoń

Performance „X”

Grupa rozpoczęła swoją działalność w 2011 roku. Tworzą spektakle, monodramy, performance, happeningi, akcje artystyczne i uliczne. Angażują się również w projekty mające na celu animację życia kulturalnego, rozwój sztuki i ubogacanie percepcji odbioru. Od 2020 roku grają koncerty jako Zespół T.C.R. Są inicjatorami powstania Tyskiego Festiwalu Performance, głównymi i jedynymi organizatorami jego pierwszych sześciu edycji. Obecnie w skład Grupy wchodzą: Alina Bachara, Maciej Dziaczko, Dawid Kozak, Krzysztof Kulbicki, Piotr Kumor, Jakub Maćkowiak, Grzegorz Porcz oraz Marcin Stachoń.

16:30 Sekcja Mistrz – performance Marian Stępak

Sekcja Mistrz – performance „osobista”

Studia odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom zrealizował w Pracowni Malarstwa w 1983 roku. W 1993 roku uzyskał kwalifikacje I stopnia, w 2002 roku – II stopnia, obydwa stopnie uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Profesor na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swojej twórczości i w dydaktyce zajmuje się malarstwem, tkaniną, sztuką obiektu, instalacjami i performance. Ma w swoim dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brał udział w ponad stu wystawach ogólnopolskich, międzynarodowych i zagranicznych. Jego dzieła znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i Muzeum Okręgowego w Toruniu. W 2007 r. powołał do życia Festiwal Performance Koło Czasu, którego jest kuratorem. Prawda jest też taka, że bez profesora Mariana Stępaka TFP nigdy by nie powstał.

Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące