festiwal

X Tyski Festiwal Performance
SZACH i PAT
Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa - bo już dziesiąta - edycja Tyskiego Festiwalu Performance! Kogo zobaczymy w tym roku? Przekonajcie się!

Tyski Festiwal Performance co roku stawia przed artystami wyzwanie w postaci tematu festiwalu, z którym zaproszeni performerzy muszą spróbować się zmierzyć. Temat 10. jubileuszowej edycji festiwalu brzmi “SZACH i PAT”. Motyw przewodni stanie się polem dla artystów do zastanowienia się nad kondycją współczesnej sztuki, w tym sztuki wizualnej przy jednoczesnym uwzględnieniu wszechobecnej cyfryzacji. Zaproszeni performerzy w swoich działaniach wypowiedzą się na temat otaczającego świata, podejmą próbę stworzenia ulotnej, niebanalnej estetycznie i ciekawej ideologicznie wypowiedzi artystycznej.

15:00 Debiuty TFP Julia Czudaj

Debiuty TFP – performance „głowa”

Kulturoznawczyni-teatrolożka. Przez kilka ostatnich lat związana była z zespołem aktorskim chorzowskiego teatru Reduta Śląska. Studentka katowickiej filmówki na kierunku organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. W wolnych chwilach śpiewa, najchętniej swoim roślinom. To jej debiut w dziedzinie performance.

15:30 performance Leszek Ciepliński

Performance „Wolny jak ptak”

Urodzony w 1964 r. znawca sztuki performance, dwukrotnie ukończył studia podyplomowe z zakresu historii sztuki (w różnych zakresach) na Collegium Civitas w Warszawie organizowane wspólnie z Instytutem Sztuki PAN. W swoim dorobku ma udział, jako obserwator, w ponad 1000 performance realizowanych na festiwalach i spotkaniach performance krajowych w obsadzie międzynarodowej (w Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim, Sopocie, Toruniu, Tychach, Sokołowsku, Katowicach, Lublinie i Legnicy) i krajowej (Bydgoszczy, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku) oraz festiwalach zagranicznych (w Pradze). Eksplorując pole performance, często przechodził na drugą stronę działań, wykonując własne performance (debiutował w Tychach w roku 2014) oraz czynnie uczestnicząc w działaniach performerów. Ma na swoim koncie setki udokumentowanych fotograficznie relacji z performance zamieszczanych w mediach społecznościowych.

16:00 performance Mariya Hoyin (Ukraina) streaming

performance „Gra”

Urodziła się w 1982 roku we Lwowie. Studiowała we Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Ceramiki Artystycznej. W 2016 roku przebywała na rezydencji artystycznej AiR WRO we Wrocławiu, pracowała nad projektem «Peryferium», w wyniku pobytu na rezydencji powstała wystawa fotografii analogowej w Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. W 2017 roku dostała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego «Gaude Polonia», realizowała projekt fotograficzny pod tytułem «Trzy kropki». Swoje prace prezentowała na Ukrainie, w Polsce, Czechach i Niemczech.

 

16:30 performance Wojciech Kowalczyk

Performance „SZACH i PAT”

Doktor sztuk pięknych. Tworząc, hołduje swojej maksymie – „Sztuka bez uzasadnienia jest jak spodnie malarza pokojowego”. Zajmuje się performance i jego zewaluowaniem do gatunków sztuki, które zawierają indywidualność metodologiczną, nazwę, definicję i metodykę prezentowania. Problematykę performance ujmuje w tekstach o sztuce. Tworzy również instalacje artystyczne, obiekty i filmy.

17:00 – 18:00 przerwa
18:00 wykład Janusz Bałdyga „Relacje między performerem, a obiektem”

Janusz Bałdyga (ur. 1954 w Lublinie); w latach 1974-79 studiował w ASP na Wydziale malarstwa w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1979 w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Członek i współzałożyciel grupy artystycznej pracownia (1976-81), współprowadzący Pracownię Dziekanka w Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych (1976-79) w Warszawie. od 1979 jest członkiem Teatru Akademia Ruchu. Obecnie jest pedagogiem na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych — Performance na Wydziale Rzeźby. Jest autorem rysunków, obiektów, instalacji, performance i działań ulicznych. Brał udział w licznych wystawach, sympozjach i manifestacjach artystycznych w kraju m.in. w Galerii Manhattan w Łodzi, GaleriI Donguy w Paryżu, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Interdruck Schipper Patitz w Lipsku, Galerii Awangarda BWA Wrocław, otwarta pracownia w Krakowie, galerii Labirynt 2 w Lublinie, Galerii Wschodnia w Łodzi, Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim oraz za granicą m.in. w Niemczech, Holandii, Szkocji, Austrii, Rosji, Tajwanie, Białorusi, Szwajcarii, Izraelu, Norwegii, Hiszpanii, Japonii, Indonezji, USA oraz Chinach.

19:00 performance Yaryna Shumska (Ukraina) streaming

Performance „Kropka”

Artystka, performerka. Bada koncepcję podwójnej rzeczywistości i pojęcia niejednoznaczności związanej z otoczeniem, miejscem, kontekstem i pamięcią. Współorganizatorka i współkuratorka Międzynarodowego Festiwalu „Dni Sztuki Performance we Lwowie”, absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki (doktorat 2017 r.), gdzie wykłada na Wydziale Sztuki Współczesnej. Obecnie bierze udział w projekcie artystycznym Magic Carpets (Creative Europe Large Scale Programme) w Rzymie we Włoszech.

19:30 performance Grzegorz Bożek

Performance/słuchowisko/teksty ze zbioru „Elektromagnetyczne pole widzenia”

Urodzony w 1988 r. w Owczarni na Lubelszczyźnie. Zajmuje się malarstwem i tekstem poetyckim. Autor wystaw oraz wystąpień performance/słuchowisk. W latach 2009-2015 studiował malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prowadzi dźwiękowe zapisy z akcji kulturalnych pod nazwą Nagrania z Terenów. Pracuje w Liceum Sztuk Plastycznych im. S.I. Witkiewicza w Słupsku. Związany również z BWA Drewniana w Świdniku i Galerią Łęctwo w Poznaniu.

20:00 performance Dominika Katarzyna Borkowska

Performance „dKb”

Performerka, artystka interdyscyplinarna, trenerka kreatywności i fizyczności oraz mediatorka sztuki. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Ukończyła kurs Choreografii Scenicznej na specjalności: Choreografia Tańca Współczesnego, Choreografia Tańca Nowoczesnego. Absolwentka kursu fotografii „Dwa Bieguny”. Od siódmego roku życia trenowała taniec i taekwondo. Zaczynała jako choreografka, reżyserka i dramatopisarka, realizując autorskie projekty m.in.: Płowód, który był realizacją dyplomową z choreografii scenicznej i ROZ||STAWAĆ we współpracy ze studentami krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W 2013 roku zaczęła projekt lisTY, który zapoczątkował jej działalność mediacyjną. Od 2014 roku świadomie zajmuje się performancem, poszerzając swoje pole ekspresji. Rytm + kolor + osobiste obiekty to główne składowe jej performance. Wykonuje również własne foto-obiekty, których następnie używa w swoich pracach. Ważny jest dla niej rozwój w innych obszarach niż sztuka, tj. praca z ciałem, umysłem i emocjami. Transformacja stanowi źródło jej kreacji. Pojęcia, które eksploruje: procesualność, sensualność, komunikacja, relacje, kontakt oraz tożsamość. Wraz z Kamilą Elżbietą Wolszczak współtworzy duet PARAperformance. Prace Borkowskiej można było zobaczyć m.in. podczas: Warsaw International Performance Art Weekend w Warszawie, wystawy Performans społeczny galeria Re MOCAK, Kraków, VI Międzynarodowych Spotkań Performerów – Sopot, festiwalu Performance Crossing Fear – Praga, festiwalu ZABIH – Lwów, Międzynarodowy, Festiwalu Interakcje – Piotrków Trybunalski oraz Konteksty Festiwal Sztuki Efemerycznej  – Sokołowsko.

20:30 Panel dyskusyjny – Omówienie performensów dnia
Moderatorzy: Janusz Bałdyga, Ewa Zarzycka, Karolina Plinta, Gordian Piec.
22:00 Sekcja Mistrz – performance Ewa Zarzycka

Sekcja Mistrz – performance „Jakkolwiek nie pomyślisz, uwzględnij coś innego”

Jest artystką z obszaru sztuki konceptualnej, uprawiającą sztukę performance, w tym szczególną jej odmianę tzw. performance mówione, a także rysunek jako zapis autorskich tekstów, schematów, map, wykresów; tworzy obiekty filmy video i instalacje. Mieszka i pracuje w Lublinie i Kazimierzu Dolnym. Sztuką performance zajmuje się nieprzerwanie od lat 80. Występowała m.in w spotkaniach performance, takich jak Europejski Festiwal Sztuki Performance w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji w Piotrkowie Trybunalskim, Festiwal Sztuki Efemerycznej „Konteksty” w Sokołowsku, Performance Platform w Lublinie, Present Performance w Gdańsku Brzeźnie. Swoje performances wykonywała ponadto w takich miejscach jak na przykład Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Uniwersytet Wrocławski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Politechnika Koszalińska, Squat Rozbrat w Poznaniu, Uniwersytet w Drohobyczu, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Akademia Sztuki we Lwowie, Hala Turbin w Giswil (Szwajcaria), Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Arsenał w Kijowie, Pałac Wedlów w Kaliszu Pomorskim, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi.

Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące