pokaz filmu

Andromeda - kino, jakie znamy
„Ucieczka na srebrny glob” (2021)
reż. Kuba Mikurda
„Ucieczka na Srebrny Glob” to brawurowe połączenie archiwaliów i wywiadów, które tworzą spójną opowieść o fenomenie Andrzeja Żuławskiego.

Jest rok 1975. Po kilku latach wymuszonej emigracji młody reżyser Andrzej Żuławski wraca do Polski. Jego sytuacja w kraju jest niepewna. Po „Trzeciej części nocy” (1971) – dobrze przyjętym debiucie, nakręcił szokującego „Diabła” (1972), który z miejsca trafił na półkę, a z reżysera uczynił persona non grata. Na domiar złego rozpada się jego rodzina. Żona – Małgorzata Braunek wnosi o rozwód. By poprawić swoją pozycję i uciec od osobistego dramatu, Żuławski podejmuje się tytanicznego zadania, realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii – eposu science-fiction „Na srebrnym globie”. Jeśli mu się uda, trafi do panteonu polskiego kina. Jeśli nie – jego kariera w Polsce będzie skończona.

„Na srebrnym globie” (1976/1987) Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne, polityczne, artystyczne, czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu. „Ucieczka na srebrny glob” to film o największej tajemnicy i największym niespełnionym marzeniu polskiego kina.

czas trwania: 94 min.
kraj/rok: Polska /2021
reżyseria: Kuba Mikurda
produkcja: Daria Maślona
wybrane festiwale i nagrody: 2021 – Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity: światowa premiera

Prowadzenie: Krzysztof Ociepa

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące