pokaz filmu

Andromeda - kino, jakie znamy
„Alcarràs” (2022)
reż. Carla Simón
Film „Alcarràs” pełny jest intensywnych smaków i zapachów, które przywodzą na myśl choćby „Tamte dni, tamte noce” Luki Gadagnina.

Opowieść przepełniona nostalgiczną aurą końca lata i szerzej – małego końca świata, który znika w obliczu galopującej cywilizacji. W nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem „Alcarràs” śledzimy blaski i cienie codziennego życia wielopokoleniowej rodziny z tytułowej wioski, która staje w obliczu utraty swojego gospodarstwa.

„Alcarràs” ma w sobie znaną z „Lata 1993” (pamiętnego debiutu Carli Simón) autobiograficzną szczerość, ciepło i dyskretne poczucie humoru.

W obu filmach umieszczenie w centrum dziecięcych bohaterów pozwoliło także na nadanie waloru niezwykłości pozornie błahym i codziennym wydarzeniom. Kameralne „Alcarràs” wykracza jednak poza ramy intymnego portretu rodziny i kieruje nasz wzrok na palące problemy współczesności. Spokój prowincjonalnego świata zostaje tu bezpowrotnie zaburzony przez agresywne wtargnięcie postępu technologicznego. W obliczu tych wydarzeń bohaterowie muszą dokonać wyboru, który zaważy na ich dalszym losie. Co zwycięży: pragmatyzm, czy idealizm?

Nagrody: MFF w Berlinie 2022 – Złoty Niedźwiedź

Reżyseria: Carla Simón
Gatunek:
dramat
Rok produkcji:
2022
Czas trwania: 120 minut

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące