Światowy Dzień Zespołu Downa – wystawa w Oknie na kulturę
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także wyjątkowa data dla osób z zespołem Downa, które obchodzą wtedy swoje święto. To właśnie one będą bohaterami kolejnej odsłony „Okna na Kulturę” w Gemini Park Tychy.

Nieprzypadkowo Światowy Dzień Zespołu Downa przypada 21 marca – data ta związana jest z istotą tego zaburzenia charakteryzująca się trisomią 21. chromosomu, czyli obecnością trzech (zamiast dwóch) chromosomów w 21. ich parze. Tego dnia nosimy kolorowe skarpetki nie do pary i na całym świecie odbywają się różnego rodzaju imprezy, których głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa.

Stąd też kolejna odsłona „Okna na Kulturę”, inicjatywy kulturalnej w Gemini Park Tychy poświęcona będzie właśnie aktywności i twórczości artystycznej podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach.

„W tym roku odpowiedzieliśmy na zaproszenie MCK w Tychach i z wielką radością bierzemy udział w artystycznej akcji pod hasłem „Okno na Kulturę”, które jest organizowane w Gemini Park Tychy. Mamy nadzieję, że nasz udział w tym wydarzeniu przybliży szerszemu odbiorcy jak doskonale osoby z zespołem Downa realizują się i funkcjonują społecznie. Możemy podziwiać ich talenty i wielokierunkowe uzdolnienia, które pod okiem wykwalifikowanej kadry są wzmacniane i rozwijane” – mówi Marzena Larem-Szynk ze szkoły, której uczniowie zaprezentują swoją twórczość.

Szkoła od wielu lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną w zakresie tańca, teatru, fotografii i rękodzieła artystycznego. Uczniowie z zespołem Downa uczestniczą w licznych projektach artystycznych teatru szkolnego „? – Znak Zapytania” oraz rozwijają swoje uzdolnienia taneczne w zespole „Pinezka” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Tychach. Za swoje dokonania otrzymują liczne nagrody oraz wyróżnienia. Wymienione aktywności to jedynie wycinek z szerokiego wachlarza działań placówki. W ramach zajęć plastycznych, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz zajęć rozwijających zainteresowania, uczniowie uczestniczą w wielu imprezach artystycznych organizowanych na terenie miasta, województwa i kraju, a dzięki udziałowi w programach unijnych mogą także korzystać z wielowymiarowych zajęć stymulujących i rozwijających drzemiące w nich umiejętności. To także właśnie w Zespole Szkół Specjalnych nr 8 powstała także jedna z pierwszych pracowni ceramiki w Tychach (rok 1997).

W „Oknie na Kulturę” będzie można zobaczyć zatem wystawę prac ceramicznych i rysunkowych wykonanych przez uczniów pod kierunkiem Sylwii Lich-Pogody. Prezentowana będzie także wystawa wybranych zdjęć Grzegorza Krzysztofika, dokumentujących realizowany przez Teatr Mały w Tychach w 2019 roku projekt „edu.DANCE II”. W projekcie ukierunkowanym na prezentację oraz popularyzację innowacyjnych i twórczych metod edukacyjnych w obszarze tańca wśród dzieci i młodzieży pełnosprawnej oraz niepełnosprawnej, brali udział m.in. uczniowie z Zespołu Szkół nr 8.

Wystawę można oglądać w Gemini Park Tychy (witryna naprzeciwko Home&You) w dniach 15-20 marca 2021 w godzinach otwarcia galerii handlowej.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące