spotkanie

Wokół „Kroniki szkoły w Paprocanach”
spotkanie z Edelgardą Foltyn, autorką tłumaczenia i przypisów do kroniki
Bohaterką spotkania będzie wydana w 2020 roku – dzięki dwuletniej współpracy z Radą Osiedla Paprocany – „Kronika szkoły w Paprocanach“ – pisana przez nauczycieli tutejszej katolickiej szkoły w latach 1860–1909.

W książce można znaleźć niezliczoną ilość informacji o czasach minionych, o tym, jak kiedyś wyglądała nauka, z czym mierzyli się nauczyciele, jakie kłopoty miała lokalna społeczność, ale także czym się radowała. To skarbnica wiadomości o Tychach i okolicach z końca XIX i początkach XX wieku.

„Trudno przecenić bogactw zawartych w treści. Opisuje ona szkołę w Paprocanach na tle gminnym, powiatowym (zwłaszcza działalności pszczyńskiego szkolnego okręgu inspekcyjnego) i ponadregionalnym, z odniesieniami do współczesnych jej realiów społecznych, gospodarczych i politycznych. Jest dokumentem historii Paprocan i ziemi pszczyńskiej oraz, borykającego się z wieloma problemami, szkolnictwa ludowego rejencji opolskiej w wieku XIX i na początku wieku XX. Jest historią miejsca oraz wielu ludzi.”
Dr Edelgarda Foltyn

Publikacja została wydana w ramach budżetu obywatelskiego.

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w spacerze i warsztatach, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminem

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące