warsztaty

Budżet Obywatelski
Łapacz snów
Prowadzenie: Maria Mazur-Cichy
Od wieków znane są łapacze snów. Łapacze snów uważa się za przedmioty magiczne i owiane mgiełką tajemnicy. Zapraszamy rodziny na warsztaty rękodzielnicze podczas, których powstanie dekoracja w stylu boho!

W ramach zadania realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Tychy pod nazwą Cykl wydarzeń kulturalnych w Cielmicach zapraszamy na warsztaty rękodzielnicze – Łapacz snów. Każdy z uczestników własnoręcznie stworzy etniczną, romantyczną dekoracja w stylu boho, którą będziemy mogli udekorować pomieszczenie naszego domu, tarasu lub balkonu.

Ciekawostka:

Łapaczom snów przypisuje się zwykle tajemnicze znaczenie: w Ameryce Południowej pewna Indianka zrobiła dla swojego syna pierwszy łapacz snu, a stworzona przez nią gęsta sieć sznureczków miała za zadanie filtrować sny i uwolnić malucha od koszmarów sennych. Z czasem jednak Indianie zaczęli wierzyć, że obecność łapacza snów w domu gwarantuje ochronę domu i jego domowników przed wszystkimi złymi mocami. Łapacz snów powstawał z kilku podstawowych materiałów, a każdy element miał swoje znaczenie. I tak koraliki miały pomagać w spełnianiu się snów. Pazury miały gwarantować ochronę, pióra orła dodawały odwagi, a sowy mądrości. Jeśli w łapaczu pojawiał się fragment futra, to po to, by zapewnić wygodę i ciepło. Róg jelenia miał zwiększać powodzenie w trakcie polowań, natomiast drewno modrzewia dawać zdrowie. Prawdziwy łapacz snów zawsze powstawał z naturalnych materiałów. Chociaż minęło tak wiele lat i średnio wierzymy w amulety i tajemne moce, to w dalszym ciągu wokół łapaczy snów unosi się pewna magiczna aura. Nawet jeśli patrzymy na nie nieco z przymrużeniem oka. Kiedy symbol ten pojawia się w biżuterii, przypisuje się jej w dalszym ciągu znaczenie ochronne, ale na tym nie koniec. Nitki, które tak misternie splatają się w niewielkim łapaczu snów, mają symbolizować siłę więzi rodzinnych i wspólnoty.

Obowiązują zapisy:
tel. 726 261 375
urbanowice@mck.tychy.pl

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

 

 

(źródło: www.karkosik.pl)

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące