wernisaż

„Tuszem i kawą” – wystawa malarstwa w SDK „Tęcza”
„Tuszem i kawą” to tytuł wystawy wybranych obrazów i rysunków Krzysztofa Szali i Barbary Zientary-Chmiel. Na wernisaż zapraszamy 10 stycznia o godzinie 18.00 do SDK „Tęcza”. Wystawę będzie można zwiedzać do 11 marca 2022 roku.

Wystawa „Tuszem i kawą” miała swoją premierę w formie wirtualnej prezentacji we wrześniu 2020 roku. Obecnie warunki pozwoliły na to, aby wystawę zorganizować stacjonarnie, dzięki czemu będzie można już w styczniu osobiście zobaczyć wybrane obrazy i rysunki Barbary Zientary-Chmiel i Krzysztofa Szali, artystów związanych z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Twórców i Animatorów Kultury SILESIA TAK ART z siedzibą w Tychach.

Barbara Zientara-Chmiel
Członek Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Mieszka i tworzy w miejscowości Imielin koło Mysłowic. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach w kierunku metaloplastyki. Tworzy najczęściej w ulubionej technice rysunku lawowanego, który z czasem stał się silnie zindywidualizowany. Jej rysunki piórkiem i pędzlem stanowią artystyczny zapis wędrówek po Polsce i Europie. Zamiłowanie do podróży oraz architektury niestrudzenie dyktuje temat przewodni tworzonych prac, jak i przewodzi w czasie samych wędrówek, zachęcając do zbaczania z głównych dróg, niejednokrotnie prowadząc do odkrycia przepięknych, acz zapomnianych miejsc. W pracach swych artystka stara się zawrzeć atmosferę, jak i swoje odczucia względem odkrytego miejsca, bez względu na to, czy ma do czynienia z zapomnianą „perełką”, czy dobrze znanym zabytkowym miejscem. Pełen temperamentu sposób malowania widoczny jest w pracach malarskich wykonanych na płótnie farbami akrylowymi. Od wielu lat uczestniczy w licznych plenerach i warsztatach. Ma na swym koncie wystawy indywidualne i zbiorowe m.in. we Francji, a także w placówkach kultury na terenie całego kraju. Wiosną 2019 roku w ramach konkursu plastycznego „III Przegląd sztuki – Powiązania” zorganizowanego przez Klub „ORION” TSM OSKARD w Tychach zdobyła nagrodę publiczności za pracę pt. „Gdańsk” wykonaną w technice tuszu lawowanego.

Krzysztof Szala
Sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Od dzieciństwa rysuje. Jego ulubioną techniką malarską jest akryl na płótnie oraz rysunek tuszem, który niekiedy uzupełnia kawą. W latach 2003-2012 stworzył kolekcję prac o tematyce kolejowej, a cały cykl nazwał wspólnym tytułem:  „Tam, gdzie zatrzymał się czas”. Uczestniczy w wielu przeglądach sztuki, z których najwyżej ceni słynny katowicki „ArtNaif”, gdzie konfrontuje się z twórcami z całego świata. Do tej pory wziął udział w blisko 40 plenerach plastycznych o charakterze międzynarodowym i ogólnopolskim oraz w ponad 60 wystawach zbiorowych na terenie kraju. W 2002 roku został odznaczony „Medalem Błękitnego Gryfa” za szczególny wkład w rozwój i upowszechnianie kultury i sztuki w województwie zachodniopomorskim. W 2014 roku został odznaczony medalem „PRO PATRIA”, za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem Labor Omnia Vincit przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu za Krzewienie Idei Pracy Organicznej i pracę społeczną na rzecz działań kulturalnych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach indywidualnych w Polsce, Niemczech, Anglii, Austrii, Tajlandii, Nowej Zelandii i w USA. Animator kultury, współtwórca, organizator i komisarz ponad 20 plenerów plastycznych.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Dział Społeczno-Kulturalny TSM Oskard

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące