Tematem przewodnim będzie kwestia obecności artystek na Śląsku, czyli przyczynek do tego, jak kontekst miejsca tworzy i wpływa na biografię.
Podczas warsztatów stworzymy alternatywny życiorys śląskiej artystki i aktywistki w oparciu o kreatywne pisanie, opowiadanie oraz kolektywne badania. Wykorzystamy ślady istnienia naszej bohaterki w pisanych przez nią listach, rozrzuconych na stole kartach tarota, archiwalnych zdjęciach, aby stworzyć postać, którą poddamy wnikliwej obserwacji. Zwrócimy uwagę na to jak odnajduje się ona wśród wydarzeń i możliwości, które oferuje jej miejsce zamieszkania oraz zaobserwujemy, jak reaguje na otaczające ją obecności – innych kultur, zwierząt i roślin.
więcej informacji o wystawie czasowej „Księżniczki i dziewczyny”
prowadzenie: Agata Szymanek – urodzona w 1990 roku. W latach 2009 – 2014 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Inspiracją do jej obrazów jest zazwyczaj świat przyrody. Interesują ją również motywy ezoteryczne w sztukach plastycznych. Chętnie maluje futra, pancerze insektów, skorupy, korpusy zwierząt, kwiaty i drzewa. Czasem sposób ich kadrowania służy odrealnieniu ujęć figuratywnych. W instalacjach przestrzennych odzwierciedlony w obrazach świat fauny i flory zestawiany jest z przedmiotami trójwymiarowymi o charakterze abstrakcyjnym. Przyroda jest w ten sposób konfrontowana z artefaktami.
Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, również Daisy Hochberg von Pless – urodzona 28 czerwca 1873 roku w Ruthin w Walii. W 1891 roku poślubiła księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Małżonkowie mieli trzech synów. Daisy zamieszkiwała przede wszystkim na zamku Książ, który wolała od pałacu w Pszczynie, będącego rezydencją jej teścia. Wraz z mężem wiele podróżowała. Prowadziła szeroko zakrojoną działalność charytatywną i społeczną. Próbowała wykorzystać swe wpływy, by nie dopuścić do wybuchu I wojny światowej. W 1914 roku zaangażowała się m.in. w pracę dla Czerwonego Krzyża. Małżeństwo Hochbergów zakończyło się w 1922 roku rozwodem. Daisy jest autorką poczytnych pamiętników. Zmarła 29 czerwca 1943 roku w Wałbrzychu.
Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w warsztatach, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.
Link do wydarzenia:
Aktualności powiązane
Nic nie znaleziono.