warsztaty

Ćwiczenia duchowe
kameralny warsztat kreatywny towarzyszący wystawie „Księżniczki i dziewczyny”
Punktem wyjścia warsztatów jest wystawa „Księżniczki i dziewczyny” oraz prezentowana praca Agaty Szymanek, którą składa hołd Daisy Hochberg von Pless, jednej z kobiet działających na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku.

Solomon Trimosin w przepięknie ilustrowanym traktacie „Splendor Solis” przedstawia alegoryczną ścieżkę zdobycia kamienia filozoficznego. Autor tworzy kolekcję rozbudowanych opowieści, które są istotnym zbiorem instrukcji alchemicznych, ale też propozycją zagłębienia się w tajniki duszy. Aby osiągnąć doskonałość i czystość ducha, najpierw trzeba zbadać najciemniejsze obszary podświadomości. Tylko adepci, którym uda się zdobyć na najwyższe poświęcenie mogą dotrzeć do końca tej drogi.

Warsztaty pomogą odkryć zakodowane w ilustracjach Solomona przypowieści. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie artystycznych badań nad drogą do kamienia filozoficznego przy pomocy „Ćwiczeń duchowych”. „Ćwiczenia duchowe” to zeszyt zawierający zagadki wizualne inspirowane ezoterycznymi i magicznymi archiwami, wspierające wrażliwość środowiskową i duchową.

prowadzi: Agata Szymanek – urodzona w 1990 roku. W latach 2009–2014 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Inspiracją do jej obrazów jest zazwyczaj świat przyrody. Interesują ją również motywy ezoteryczne w sztukach plastycznych. Chętnie maluje futra, pancerze insektów, skorupy, korpusy zwierząt, kwiaty i drzewa. Czasem sposób ich kadrowania służy odrealnieniu ujęć figuratywnych. W instalacjach przestrzennych odzwierciedlony w obrazach świat fauny i flory zestawiany jest z przedmiotami trójwymiarowymi o charakterze abstrakcyjnym. Przyroda jest w ten sposób konfrontowana z artefaktami.

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, również Daisy Hochberg von Pless – urodzona 28 czerwca 1873 roku w Ruthin w Walii. W 1891 roku poślubiła księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Małżonkowie mieli trzech synów. Daisy zamieszkiwała przede wszystkim na zamku Książ, który wolała od pałacu w Pszczynie, będącego rezydencją jej teścia. Wraz z mężem wiele podróżowała. Prowadziła szeroko zakrojoną działalność charytatywną i społeczną. Próbowała wykorzystać swe wpływy, by nie dopuścić do wybuchu I wojny światowej. W 1914 roku zaangażowała się m.in. w pracę dla Czerwonego Krzyża. Małżeństwo Hochbergów zakończyło się w 1922 roku rozwodem. Daisy jest autorką poczytnych pamiętników. Zmarła 29 czerwca 1943 roku w Wałbrzychu.

prowadzi: Agata Szymanek
zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20–21, wew. 25, e–mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny

więcej o wystawie czasowej „Księżniczki i dziewczyny”

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w warsztatach, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące