spotkanie

Księżniczki i dziewczyny
spotkanie wokół katalogu wystawy
Opowieść kuratorów – dr hab. Irmy Koziny i dr. Patryka Oczki – o niezwykłym wydawnictwie podsumowującym i dopełniającym ekspozycję.

W roli głównej księżniczki – kobiety działające na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku i dziewczyny – dwanaście współczesnych artystek twórczo związanych z naszym regionem, czyli opowieść kuratorów – dr hab. Irmy Koziny i dr. Patryka Oczki – o niezwykłym wydawnictwie podsumowującym i dopełniającym ekspozycję prezentowaną w Muzeum Miejskim w Tychach od 14 maja do 16 października 2021 roku.
Wśród artystek, pracujących w różnym medium (malarstwo, grafika, instalacje przestrzenne, wideoart, projektowanie graficzne, projektowanie ubioru, interwencje społeczne): Anita Baenisch-Juda, Judyta Bernaś, Agnieszka Cieślińska-Kawecka, Dorota Hadrian, Ewa de Iulis Błaszak, Ilona Kanclerz, Weronika Siupka, Sybilla Skałuba, Monika Starowicz, Agata Szymanek, Ewa Zawadzka i Joanna Zdzienicka-Obałek.

Współczesne artystki w niebanalny i świeży sposób nawiązały do losów kobiet ważnych dla historii przemysłowego Górnego Śląska w XIX i XX wieku. Wśród nich znajdziemy zarówno przedstawicielki arystokracji (Daisy Hochberg von Pless) i wielkich śląskich rodów przemysłowców (Waleska von Tiele-Winckler, Matka Ewa von Tiele-Winckler, La Païva – Blanka Henckel von Donnersmarck, Fryderyka Karolina von Reden, Joanna von Schaffgotsch), powojenne tyskie architektki (Hanna Adamczewska-Wejchert i Maria Czyżewska „Murka”), jak i wybitne naukowczynie (noblistka Maria Goeppert-Mayer) i artystki (aktorka Aleksandra Śląska, kostiumolożka Barbara Ptak). Zaprezentowany na wystawie dialog współczesności z tradycją jest żywy i pasjonujący.

Katalog zawiera teksty kuratorów – wprowadzające w ideę ekspozycji oraz nakreślające najważniejsze dla jej twórców konteksty – a także biogramy księżniczek i artystek oraz reprodukcje prac. Tekst dr hab. Irmy Koziny prezentuje zamysł i intencję stworzenia wystawy. Tekst dr. Patryka Oczki przybliża lokalne, tyskie konteksty „Księżniczek i dziewczyn”. Dopełnienie stanowi analiza dramaturgii wystawy, w którą wprowadza Irma Kozina.

To propozycja wystawiennicza nie tylko dla śledzących trendy w sztuce współczesnej, ale poruszająca ważne wątki lokalnej herstorii w szerszym europejskim kontekście, pokazująca ich wagę i aktualność.

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w spacerze i warsztatach, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminem

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące