oprowadzanie

Księżniczki i dziewczyny
Zapraszamy w podróż do świata „księżniczek i dziewczyn”.
Naszymi przewodniczkami będą dr hab. Irma Kozina i Agnieszka Cieślińska–Kawecka – opowiedzą o prezentowanej na wystawie pracy w hołdzie Matce Ewie von Tiele–Winckler, jednej z kobiet działających na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku.

Ekspozycja prezentuje współczesne artystki twórczo związane z naszym regionem, pracujące w różnym medium (malarstwo, grafika, projektowanie ubioru, projektowanie graficzne, film dokumentalny). Są wśród nich: Anita Baenisch–Juda, Judyta Bernaś, Agnieszka Cieślińska–Kawecka, Dorota Hadrian, Ewa de Iulis Błaszak, Ilona Kanclerz, Weronika Siupka, Sybilla Skałuba, Monika Starowicz, Agata Szymanek, Ewa Zawadzka i Joanna Zdzienicka–Obałek.

Artystki, na zaproszenie kuratorów wystawy – dr hab. Irmy Koziny i dr. Patryka Oczki – podjęły swoiście pojmowany dialog z historią, składając swoją twórczością hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku. Wśród nich znajdziemy zarówno przedstawicielki arystokracji (Daisy Hochberg von Pless) i wielkich śląskich rodów przemysłowców (Waleska von Tiele–Winckler, Matka Ewa von Tiele–Winckler, La Païva – Blanka Henckel von Donnersmarck, Fryderyka Karolina von Reden, Joanna von Schaffgotsch), powojenne tyskie architektki (Hanna Adamczewska–Wejchert i Maria Czyżewska „Murka”), jak i wybitne naukowczynie (noblistka Maria Goeppert–Mayer) i artystki (aktorka Aleksandra Śląska, kostiumolożka Barbara Ptak).

To propozycja wystawiennicza nie tylko dla śledzących trendy w sztuce współczesnej, ale poruszająca ważne wątki lokalnej herstorii w szerszym europejskim kontekście, pokazująca ich wagę i aktualność.

Agnieszka Cieślińska–Kawecka – urodzona w 1964 roku w Grodzisku Mazowieckim. W 1991 roku uzyskała dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej twórczość graficzna wpisuje się w nurt figuratywny, eksploatujący wątki inspirowane sztuką sakralną czasów średniowiecza i renesansu. W treściach jej grafik czytelne są dywagacje na temat historycznej i współczesnej roli kobiety w społeczeństwie. Odzwierciedlają się w nich również odniesienia do tradycyjnych sposobów przedstawiania transcendencji i podziw dla fantazji artystów dawnych w zakresie ilustrowania istot i pojęć metafizycznych.

Ewa von Tiele-WincklerMatka Ewa – urodzona 31 października 1866 roku w Miechowicach. Córka Waleski i Huberta von Tiele–Wincklerów. Wychowana w tradycji rzymskokatolickiej, w wieku 16 lat przyjęła wyznanie ewangelickie, a w 1884 roku została konfirmowana. W 1886 roku wyjechała do Bethel, gdzie przygotowywała się do służby w diakonacie, polegającej głównie na pracy opiekuńczo–wychowawczej i charytatywnej. W 1893 roku została wyświęcona na diakonisę, po czym założyła żeński diakonat w Miechowicach, przygotowując jego regulamin. Od 1895 roku przebywała ponownie w Bethel, jako przełożona tamtejszych diakonis. W 1901 roku powróciła na stałe do Miechowic. Poświęciła się kierowaniu tamtejszym zgromadzeniem oraz działalności dobroczynnej. Zmarła 21 czerwca 1930 roku w Miechowicach.

więcej o wystawie czasowej „Księżniczki i dziewczyny”

zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20–21, wew. 25, e–mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące