festiwal

Port Pieśni Pracy - dzień 2
Zapraszamy na plac Baczyńskiego, gdzie ponownie spotkamy się oko w oko z najpiękniejszymi szantowymi dźwiękami!

Wprost ze sceny w Gemini Park Tychy, przeniesiemy się na plac Baczyńskiego.
Zabrzmią tu zespoły:

15:00 Ryczące Dwudziestki

Zespół został założony w 1983 roku w Bytomiu. Wykonują głównie utwory należące do gatunków muzyki folk oraz szant. Grupa wypracowała nowy styl śpiewania szant stając się wzorem dla wielu młodszych wykonawców.

Zespół ma na koncie min. współpracę z Markiem Szurawskim, liderem zespołu Stare Dzwony oraz olsztyńskim zespołem Shannon grającym muzykę celtycką. To właśnie z połączenia Ryczących Dwudziestek z zespołem Shannon w 2005 roku powstał projekt Ryczące Shannon.

15:50 Klang

Męski sekstet wokalny specjalizujący się w wykonywaniu a capella utworów o tematyce morskiej. Uzupełniająco zespół wykorzystuje także gitarę, akordeon, flażolety, harmonijkę ustną oraz proste instrumenty perkusyjne. Repertuar zespołu to szanty klasyczne – tradycyjne pieśni  pracy wykonywane na starych żaglowcach, autorskie pieśni i ballady żeglarskie w atrakcyjnych opracowaniach oraz powszechnie znane piosenki żeglarskie. Jako jedyny zespół w Polsce, Klang wykonuje polskie pieśni morskie z okresu dwudziestolecia międzywojennego, we współczesnych aranżacjach wokalnych. Zespół prezentuje również autorskie programy dla dzieci o tematyce marynistycznej.

Zespół występuje w składzie:

Przemysław Burek, Paweł Delikat,  Sławomir Gołąb, Grzegorz Mazur, Łukasz Skowroński, Mirosław Szpyrka.

16:40 Męski Chór Szantowy “Zawisza Czarny”

Działa od 2012 roku. To jedyny chór w Polsce i jeden z najlepszych na świecie, w swojej kategorii, amatorsko propagujący na najwyższym poziomie tradycje morskie poprzez śpiew, muzykę i oprawę sceniczną. Jest chórem pływającym. Raz w roku, jako załoga żaglowca „Zawisza Czarny” płynie w rejs, by koncertować w portach, sławiąc pod polską banderą macierzysty port – Gdynię.
W składzie chór ma zarówno kapitana, jak i oficerów, bosmanów, kuka, więc jako załoga żaglowca jest niemal samowystarczalny. Dzięki temu wykonywane pieśni zyskują na wiarygodności i autentyczności, zwłaszcza że związki członków chóru z muzyką są nieprzypadkowe. Znajdujemy wśród nich wokalistów gdyńskich zespołów szantowych i folkowych, z założycielem i Dyrektorem Chóru – absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, gdynianinem – Jackiem Jakubowskim na czele.

 

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące