festiwal

Port Pieśni Pracy - dzień 2
Drugi dzień festiwalu zakończymy koncertem w Teatrze Małym w Tychach.

Teatr Mały w Tychach stanie się portem drugiego dnia festiwalu. Na teatralnych deskach wystąpią:

18:30 Ryczące Dwudziestki

Zespół został założony w 1983 roku w Bytomiu. Wykonują głównie utwory należące do gatunków muzyki folk oraz szant. Grupa wypracowała nowy styl śpiewania szant stając się wzorem dla wielu młodszych wykonawców.

Zespół ma na koncie min. współpracę z Markiem Szurawskim, liderem zespołu Stare Dzwony oraz olsztyńskim zespołem Shannon grającym muzykę celtycką. To właśnie z połączenia Ryczących Dwudziestek z zespołem Shannon w 2005 roku powstał projekt Ryczące Shannon.

19:05 Wojciech SĘP Dudziński i Wojciech MUZYK Harmansa

Dwóch muzyków i starych przyjaciół postanowiło zabić pandemiczny zastój w tym, co sprawia im w życiu największą frajdę. Tak postał duet Wojciecha SĘPA Dudzińskiego i Wojciecha MUZYKA Harmansy.

19:25 Jan i Klan

Określają swoją muzykę jako happy folk, starając się, aby była pełna pozytywnej energii i dobrych emocji.  Lekka i wolna, jak bezpretensjonalne granie wędrownych muzykantów, podróżujących po świecie kolorowym, cyrkowym wozem. W tej muzycznej podróży najważniejsze jest odkrywanie nowych miejsc i poznawanie fantastycznych ludzi, żeby przeżywać wspólnie chwile, które trudno zapomnieć, a miło wspominać. Ich piosenki płyną wśród jezior, prowadzą na morze, przystają na brzegach przyjaznych wysp, przemierzają lasy, wspinają się po górach, aby odpocząć w przytulnych schroniskach lub przysiąść do wieczornych ognisk.

20:00 Klang

Męski sekstet wokalny specjalizujący się w wykonywaniu a capella utworów o tematyce morskiej. Uzupełniająco zespół wykorzystuje także gitarę, akordeon, flażolety, harmonijkę ustną oraz proste instrumenty perkusyjne.

Repertuar zespołu to szanty klasyczne – tradycyjne pieśni  pracy wykonywane na starych żaglowcach, autorskie pieśni i ballady żeglarskie w atrakcyjnych opracowaniach oraz powszechnie znane piosenki żeglarskie. Jako jedyny zespół w Polsce, Klang wykonuje polskie pieśni morskie z okresu dwudziestolecia międzywojennego, we współczesnych aranżacjach wokalnych. Zespół prezentuje również autorskie programy dla dzieci o tematyce marynistycznej.

Zespół występuje w składzie:

Przemysław Burek, Paweł Delikat,  Sławomir Gołąb, Grzegorz Mazur, Łukasz Skowroński, Mirosław Szpyrka.

20:35 Marek Szurawski

Dziennikarz i szkoleniowiec, tłumacz, żeglarz – marynista,  propagator programów rozwoju osobowości i nowoczesnych technik pracy umysłowej, w tym technik uczenia się i twórczego myślenia, które w różnej formie realizuje w firmie ECCE HOMO XXI. W obszarze marynistyki autor licznych tłumaczeń, książek, opracowań i programów radiowych i telewizyjnych, m.in. audycji „Razem, bracia, do lin!”, „Muzyka mórz i oceanów”,  „Szantowe Opowieści” i „Opowieści wiatru i morza”. Autor książek „Razem, bracia, do lin”, „Nie ma złych dni” i „Szanty i Szantymeni” , twórca Warsztatów Marynistycznych „Pora w morze nam” i stale koncertujący członek  zespołu „Stare Dzwony”.

21:10 Perły i Łotry

Zespół wykonujący muzykę folkową, w tym m.in. tradycyjne marynarskie pieśni pracy a’cappella. Siłą i rozpoznawalną marką Pereł i Łotrów były zawsze bardzo profesjonalne aranżacje (zarówno wokalne jak i instrumentalne). W repertuarze dominują tradycyjne pieśni morza jak i współczesna piosenka żeglarska oraz folk, ale Perły lubią też zaskakiwać.

21:45 Atlantyda

Ich repertuar stanowią tradycyjne utwory i współczesne piosenki morskie i żeglarskie autorstwa założyciela zespołu Sławomira Klupsia. „Marco Polo”, „Żegluj”, „Pacyfik”, „Stara latarnia”, „Pożegnalny ton”… to tylko część żeglarskich hitów jego autorstwa, które znane są nie tylko żeglarzom. Zespół od lat jest gościem i laureatem największych festiwali muzyki morskiej i żeglarskiej.

22:20 Formacja

Zespół powstał w 2008 roku, jako „supergrupa” złożona ze znanych na szantowej scenie wykonawców i popularnych muzyków folkowych. Przez lata skład ulegał zmianom, aż w końcu ustalił się w kształcie: Jacek Jakubowski, Krzysztof Jurkiewicz, Tomasz Hałuszkiewicz, Cezary Rogalski i Paweł Grodzki. Repertuaru Formacji to głównie autorskie utwory Krzysztofa Jurkiewicza i Jacka Jakubowskiego oraz tradycyjne utwory folkowe i piosenki z kręgu „maritime folk”. Sceniczna żywiołowość uzupełniona ciekawym instrumentarium i wysmakowanymi aranżacjami to niewątpliwie to, co sprawia, że Formacja koncertuje od kilkunastu lat. Zespół ma na koncie trzy płyty: „Barowe opowieści” (jeszcze jako Gdańska Formacja Szantowa), „Renament” i „Formacja”.

22:50 Andrzej Korycki i Dominika Żukowska

Andrzej Korycki, członek legendarnego zespołu „Stare Dzwony”, od początku lat 80-tych wykonawca współczesnych piosenek żeglarskich. W świecie muzycznym zasłynął przede wszystkim jako twórca utworów: „Magda”, „Yacht Rock&Roll”, „Struna za struną”, „Chciałem być żeglarzem”, „Fale”, „Byle dalej”, „Załoga”, „Cyklady”, „Rejs tawerną”, „Plasterek cytryny i ja”.

Charyzmatyczny wirtuoz głosu i gitary, w ujmujący sposób zjednujący sobie ludzi, pasjonat, który w niepowtarzalny sposób ukradkiem przemyca do muzyki spokój i ciszę.

Obecnie Andrzej występuje w duecie z Dominiką Żukowską, z którą wspólnie śpiewa utwory autorskie, tradycyjne pieśni o morzu oraz współczesne pieśni kubryku.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące