festiwal

Port Pieśni Pracy - dzień 3
Cóż to by był za Port Pieśni Pracy bez wizyty na Dzikiej Plaży na Paprocanach! W tych pięknych okolicznościach przyrody i widoków Jeziora Paprocańskiego odbędzie się ostatni koncert tej edycji festiwalu.

Na zakończenie festiwalu, tradycyjnie spotkamy się na koncercie finałowym na Dzikiej Plaży Paprocany.

Program koncertu:

16:00 Orkiestra Samanta

Dynamiczna, pełna ekspresji i różnorodności muzyka w połączeniu z barwnymi opowieściami o morzu stanowi o wyjątkowości koncertów i twórczości artystycznej zespołu. Kompozycje utworów to wypadkowa inspiracji muzyką folkową ze szczególnym wpływem folku irlandzkiego i szant, ze współczesną muzyką rockową. Repertuar zespołu to autorskie teksty związane z tematyką morską. Od 22 lat zespół jest stałym gościem największych festiwali folkowych, zagrał ponad 800 koncertów w Polsce i zagranicą.

16:40 Marta Śliwa

Gra, śpiewa, pisze teksty. Jest laureatką wielu konkursów piosenki żeglarskiej. Jej piosenki opowiadają głównie o tym, co sama przeżyła, o jej drodze do żeglowania, o samym żeglowaniu, o wędrówce nie tylko tej wodnej, ale także o poznawaniu świata na lądzie.

Na swoim koncie ma dwie solowe płyty: „Pośrodku” i „Kokosowa Wyspa”.

17:05 North Cape

Pięciu mężczyzn, pięć głosów, pięć mikrofonów… Tyle wystarczy, by TWORZYĆ MUZYKĘ!

Zaczęło się od muzycznej fascynacji tradycyjnymi szantami, pieśniami morza i folklorem największych obieżyświatów i kosmopolitów, jakimi byli XIX-w. żeglarze. Za nią przyszła fascynacja pieśniami spirituals i gospel, pieśniami dokerów, farmerów, górników, poławiaczy pereł i pasterzy. Piękne, rytmiczne
i melodyjne pieśni pracy, wykonywane częstokroć w bardzo egzotycznych językach, to koronny repertuar zespołu NORTH CAPE. Na przestrzeni ponad dwóch dekad działalności, NORTH CAPE nagrał trzy studyjne albumy, uczestniczył gościnnie w kilku muzycznych projektach i wystąpił kilkukrotnie
w programach telewizyjnych.

17:40 Waldemar Mieczkowski

Jako szantyman Waldek zaczynał 1979 roku, kiedy w swoim rodzinnym mieście założył zespół bez nazwy, z którym zdobył Grand Prix białostockiego festiwalu Kopyść. W następnych latach wraz zespołem Wielka Prowizora wykonywał przede wszystkim repertuar z kręgu piosenki studenckiej i turystycznej. Szlify jako szantyman zdobywał w legendarnym już zespole Packet, a następnie równie sławnym Smugglers, którego był współzałożycielem.

18:05 Męski Chór Szantowy “Zawisza Czarny”

To jedyny chór w Polsce i jeden z najlepszych na świecie, w swojej kategorii, amatorsko propagujący na najwyższym poziomie tradycje morskie poprzez śpiew, muzykę i oprawę sceniczną. Jest chórem pływającym. Raz w roku, jako załoga żaglowca „Zawisza Czarny” płynie w rejs, by koncertować w portach, sławiąc pod polską banderą macierzysty port – Gdynię.
W składzie chór ma zarówno kapitana, jak i oficerów, bosmanów, kuka, więc jako załoga żaglowca jest niemal samowystarczalny. Dzięki temu wykonywane pieśni zyskują na wiarygodności i autentyczności, zwłaszcza że związki członków chóru z muzyką są nieprzypadkowe. Znajdujemy wśród nich wokalistów gdyńskich zespołów szantowych i folkowych, z założycielem i Dyrektorem Chóru – absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, gdynianinem – Jackiem Jakubowskim na czele.

18:45 Banana Boat

Męski sekstet wokalny, wykonujący utwory a cappella, specjalizujący się w twórczości autorskiej w dziedzinie współczesnej piosenki żeglarskiej oraz w autorskiej interpretacji szanty klasycznej. Do dzisiaj zespół dał ponad sześćset koncertów w Polsce i za granicą. Jest także laureatem wielu nagród festiwalowych oraz dwukrotnie przyznanej nagrody za zdobycie drugiego miejsca w kategorii płyty roku Amerykańskiego Stowarzyszenia Współczesnej Muzyki A Cappella.

19:20 Marek Szurawski

Dziennikarz i szkoleniowiec, tłumacz, żeglarz – marynista,  propagator programów rozwoju osobowości i nowoczesnych technik pracy umysłowej, w tym technik uczenia się i twórczego myślenia, które w różnej formie realizuje w firmie ECCE HOMO XXI. W obszarze marynistyki autor licznych tłumaczeń, książek, opracowań i programów radiowych i telewizyjnych, m.in. audycji „Razem, bracia, do lin!”, „Muzyka mórz i oceanów”,  „Szantowe Opowieści” i „Opowieści wiatru i morza”. Autor książek „Razem, bracia, do lin”, „Nie ma złych dni” i „Szanty i Szantymeni” , twórca Warsztatów Marynistycznych „Pora w morze nam” i stale koncertujący członek  zespołu „Stare Dzwony”.

19:45 Perły i Łotry

Siłą i rozpoznawalną marką Pereł i Łotrów były zawsze bardzo profesjonalne aranżacje (zarówno wokalne jak i instrumentalne) oraz wykonawstwo na najwyższym poziomie. W repertuarze dominują tradycyjne pieśni morza, jak i współczesna piosenka żeglarska oraz folk. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Tychach zaśpiewają to, co im w szantowych duszach gra.

20: 20 Stonehenge

Zespół gra muzykę wyrastająca bezpośrednio z celtyckich korzeni, prezentując głównie muzykę  irlandzką i szkocką. W większości są to utwory skoczne, zachęcające do tańca czy zabawy, jednakże podczas występu nie zabraknie nastrojowych ballad.

 

 

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące