oprowadzanie

KSIĘŻNICZKI I DZIEWCZYNY
Zapraszamy w podróż do świata „księżniczek i dziewczyn”.
Naszymi przewodniczkami będą dr hab. Irma Kozina i Judyta Bernaś – opowiedzą o prezentowanej na wystawie pracy w hołdzie Aleksandrze Śląskiej, jednej z kobiet działających na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku.

Ekspozycja prezentuje współczesne artystki twórczo związane z naszym regionem, pracujące w różnym medium (malarstwo, grafika, projektowanie ubioru, projektowanie graficzne, film dokumentalny). Są wśród nich: Anita Baenisch–Juda, Judyta Bernaś, Agnieszka Cieślińska–Kawecka, Dorota Hadrian, Ewa de Iulis Błaszak, Ilona Kanclerz, Weronika Siupka, Sybilla Skałuba, Monika Starowicz, Agata Szymanek, Ewa Zawadzka i Joanna Zdzienicka–Obałek.

Artystki, na zaproszenie kuratorów wystawy – dr hab. Irmy Koziny i dr. Patryka Oczki – podjęły swoiście pojmowany dialog z historią, składając swoją twórczością hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku. Wśród nich znajdziemy zarówno przedstawicielki arystokracji (Daisy Hochberg von Pless) i wielkich śląskich rodów przemysłowców (Waleska von Tiele–Winckler, Matka Ewa von Tiele–Winckler, La Païva – Blanka Henckel von Donnersmarck, Fryderyka Karolina von Reden, Joanna von Schaffgotsch), powojenne tyskie architektki (Hanna Adamczewska–Wejchert i Maria Czyżewska „Murka”), jak i wybitne naukowczynie (noblistka Maria Goeppert–Mayer) i artystki (aktorka Aleksandra Śląska, kostiumolożka Barbara Ptak).

To propozycja wystawiennicza nie tylko dla śledzących trendy w sztuce współczesnej, ale poruszająca ważne wątki lokalnej herstorii w szerszym europejskim kontekście, pokazująca ich wagę i aktualność.

Judyta Bernaś – urodzona w 1978 roku w Sosnowcu. W 2005 roku obroniła dyplom w prowadzonej przez profesor Ewę Zawadzką Pracowni Druku Wypukłego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W twórczości podejmuje problem cielesności jako dylematu opartego na dualizmie fizyczności i metafizyki. Wykorzystuje wieloznaczność interpretacji dzieła sztuki jako medium zmuszającego odbiorcę do ponownego przemyślenia relacji pomiędzy sacrum i profanum. Studiuje zagadnienie kobiecości w kontekstach kwestionujących jej dotychczasowe pojmowanie, usankcjonowane kulturową konwencją i religią.

Aleksandra Śląska (właściwie Wąsik) – urodzona 4 listopada 1925 roku w Katowicach. W 1946 roku rozpoczęła naukę w szkole dramatycznej przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Już w 1947 roku ukończyła tamtejszą Państwową Szkołę Dramatyczną. Była aktorką Teatru Współczesnego i Teatru Ateneum w Warszawie oraz odtwórczynią ról w takich m.in. filmach, jak: „Ostatni etap” Wandy Jakubowskiej (1947), „Dom na pustkowiu” Jana Rybkowskiego (1949) czy „Pasażerka” Andrzeja Munka i Witolda Lesiewicza (1963). Wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, w 1987 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego. Zmarła 18 września 1989 roku w Warszawie.

więcej o wystawie czasowej „Księżniczki i dziewczyny”

zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20–21, wew. 25, e–mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące