Tychy na Lato 2026 – kalendarz wydarzeń
Malgorzata Król
Mieszkańcy Tychów oraz Goście w czasie wakacji będą mogli skorzystać z bogatej oferty wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych i sportowych przygotowanych przez miejskie instytucje oraz lokalne organizacje. Koncerty, kino plenerowe, potańcówki, spacery historyczne, warsztaty i aktywności na świeżym powietrzu – program „Tychy na Lato 2026” to doskonała okazja, by aktywnie spędzić wakacje i na nowo odkryć uroki miasta.
Zaproszenie dla mieszkańców kieruje Maciej Gramatyka – Prezydent Miasta Tychy:
Drogie Tyszanki i drodzy Tyszanie!
Lato 2026 roku jest dla nas wyjątkowe. W roku, w którym świętujemy piękny jubileusz 75-lecia nadania Tychom praw miejskich, nadchodzące miesiące przyniosą jeszcze więcej okazji do wspólnych spotkań, świętowania i aktywnego wypoczynku. To idealny moment, by nie tylko odetchnąć od codzienności, ale też na nowo odkryć urok naszych tyskich przestrzeni. Miejskie instytucje przygotowały dla Państwa niezwykle bogaty program. Miejskie Centrum Kultury zaprasza na uwielbiane przez mieszkańców cykle: Kino FreeLove, Muzyczne Wieczory nad Jeziorem oraz legendarne już Potańcówki na Paprach. Muzeum Miejskie zabierze nas w przeszłość podczas wyjątkowych spacerów, warsztatów i niezapomnianych wycieczek tyskim trolejbusem. Miejska Biblioteka Publiczna zadba o rozwój pasji mieszkańców w każdym wieku, oferując liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz kreatywne warsztaty. Teatr Mały zaprasza natomiast na seanse filmowe w Andromedzie. Z kolei MOSiR oraz Tyski Zakład Usług Komunalnych przygotowały mnóstwo propozycji dla miłośników ruchu – od zajęć sportowych po rekreację na świeżym powietrzu. W akcję zaangażowało się także wiele innych lokalnych organizacji, dzięki czemu tegoroczna oferta jest tak różnorodna i barwna. Gorąco zachęcam do włączenia się w program TYCHY NA LATO. Wyjdźmy z domów, spotkajmy się i wspólnie celebrujmy jubileusz naszego miasta. Życzę Państwu bezpiecznych, pełnych słońca, radości i dobrej energii wakacji!
Katalog „Tychy na Lato” znajduje się do pobrania TUTAJ. Będzie także dystrybuowany podczas Święta Miasta Tychy w dniach 26-28 czerwca, a także podczas innych miejskich imprez plenerowych.
Aktualności powiązane
Tychy na Lato 2026 – kalendarz wydarzeń
Street art w Gemini Park Tychy
Gorący weekend!
Muzyczne Wieczory nad Jeziorem
Wydarzenia towarzyszące
Koncert Jacka Dobrzańskiego i Jakuba Gwardeckiego
Koncert Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej i Marka Nosala
Mikrowyprawy GZM 2026. Odkryj Tychy z zupełnie innej perspektywy
Malgorzata Król
Tegoroczna odsłona wydarzenia w Tychach koncentruje się wokół tego, co w mieście najcenniejsze – przyrody, lokalnych historii oraz niepowtarzalnej atmosfery miejsc związanych z kulturą i muzyką. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych wycieczkach i spacerach przygotowanych w ramach projektu Kierunek GZM.
Tychy od lat uchodzą za jedno z najbardziej zielonych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rozległe tereny leśne, Jezioro Paprocańskie, liczne ścieżki rowerowe oraz starannie zaprojektowane przestrzenie rekreacyjne sprawiają, że miasto jest idealnym miejscem na krótkie, weekendowe wyprawy. Nie bez powodu Paprocany są jednym z najchętniej odwiedzanych terenów wypoczynkowych w regionie.
W programie tegorocznych mikrowypraw znalazły się wydarzenia pozwalające spojrzeć na Tychy z różnych perspektyw. Miłośnicy natury będą mogli odkrywać uroki okolic Jeziora Paprocańskiego podczas spotkań poświęconych lokalnej przyrodzie. Na rodziny z dziećmi czeka leśna wyprawa inspirowana śląskimi legendami i postacią Leszego – tajemniczego opiekuna lasu. Nie zabraknie także propozycji dla fanów muzyki – uczestnicy będą mogli wyruszyć w wyjątkową podróż śladami Ryśka Riedla i historii tyskiego bluesa.
Program w Tychach:
27 czerwca, sobota
„Spotkanie z naturą – Paprocany o wschodzie i zachodzie” – fantastyczna okazja, by zobaczyć Jezioro Paprocańskie w najbardziej niezwykłej odsłonie.
„Rodzinna leśna wyprawa w poszukiwaniu Leszego” – pełna zagadek i przygód gra terenowa inspirowana słowiańskimi legendami.
Mikrowyprawy GZM pokazują, że nie trzeba wyjeżdżać daleko, by przeżyć coś wyjątkowego. Wystarczy kilka godzin, wygodne buty i odrobina ciekawości. To propozycja zarówno dla mieszkańców Tychów, jak i osób z innych miast Metropolii, które chcą lepiej poznać jedno z najciekawszych miejsc regionu.
To także doskonała okazja, by spojrzeć na miasto nie jak na codzienną trasę do pracy czy szkoły, lecz jak na miejsce pełne ciekawych opowieści i nieoczywistych atrakcji. Niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś dla siebie – od spokojnych spacerów po aktywne rodzinne przygody.
Dołącz do Mikrowypraw GZM i przekonaj się, że najciekawsze podróże często zaczynają się najbliżej domu.
UWAGA:
Wydarzenia organizowane w ramach festiwalu Kierunek GZM są bezpłatne, jednak na wszystkie obowiązują wcześniejsze zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacji można dokonywać mailowo pod adresem: kierunekgzm@umtychy.pl. Skrzynka obsługiwana jest w godzinach pracy Urzędu Miasta Tychy: od poniedziałku do środy w godz. 7.30–15.30, w czwartek 7.30–17.30 oraz w piątek 7.30–13.30.
Kolory, historia i irysy – nowa mozaika na Paprocanach
Malgorzata Król
W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany uroczyście odsłonięto nową mozaikę autorstwa Wojciecha Łuki. Dzieło zdobi budynek powstającej restauracji i jest pierwszą ręcznie wykonaną mozaiką, jaka powstała w Tychach od około pół wieku.
Kompozycja przedstawia irysy – kwiaty silnie związane z historią miasta i postacią prof. Kazimierza Wejcherta, współtwórcy Tychów. Mozaika nawiązuje również do modernistycznego dziedzictwa miasta, którego charakterystycznym elementem od lat są monumentalne realizacje mozaikowe zdobiące budynki i przestrzenie publiczne.
Powstanie dzieła poprzedziły miesiące przygotowań i konsultacji. Artysta podkreślał, że w przeciwieństwie do historycznych mozaik umieszczanych wysoko na elewacjach, nową realizację można oglądać z bliska, co wymagało wyjątkowej precyzji wykonania i starannego doboru materiałów.
Autorem mozaiki jest Wojciech Łuka – malarz, grafik i ilustrator, od lat związany z tyskim środowiskiem artystycznym. Jest kuratorem Miejskiej Galerii Sztuki OBOK oraz twórcą cyklu malarskiego „Tyskie irysy”. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, a jego dorobek obejmuje malarstwo, ilustrację, grafikę, murale i scenografię. Jego prace prezentowano na licznych wystawach w Polsce i za granicą.
Nowa mozaika na Paprocanach nie jest jedynie dekoracją. To symboliczny powrót do jednej z najciekawszych tradycji artystycznych Tychów i kolejny element budujący tożsamość miasta.
Foto w galerii: tychy.pl
Aktualności powiązane
Kolory, historia i irysy – nowa mozaika na Paprocanach
Nie od razu miasto zbudowano
Wydarzenia towarzyszące
Orszak Trzech Króli w Tychach 2026
Malgorzata Król
We wtorek, 6 stycznia 2026 roku, mieszkańcy Tychów ponownie spotkają się na barwnym Orszaku Trzech Króli, który już od lat wpisuje się w lokalne obchody Święta Objawienia Pańskiego. Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w Starych Tychach – barwny, rodzinny korowód wyruszy ok. godz. 12:45 z Rynku, od strony bazyliki mniejszej pw. św. Marii Magdaleny. To okazja do wspólnego świętowania, modlitwy i kolędowania na świeżym powietrzu.
Orszak 2026 odbywa się pod hasłem „Nadzieją się cieszą!” – zaczerpniętym z drugiej zwrotki kolędy „Mędrcy świata, Monarchowie”. Nawiązuje ono do postawy Trzech Króli, którzy pomimo przeciwności i niepewności nie zrezygnowali z drogi do Betlejem, niosąc dary i radość z narodzenia Jezusa. Hasło ma inspirować uczestników do wspólnego przeżywania nadziei – także w codziennym życiu.
Podczas orszaku Tyszan czekają m.in.: barwny przemarsz ulicami miasta z Trzema Królami i ich orszakiem, inscenizacje jasełkowe odgrywane przez lokalne grupy teatralne i muzyczne, wspólne kolędowanie oraz śpiew pieśni bożonarodzeniowych, spotkania z postaciami biblijnymi i przedstawienia scen biblijnych w przestrzeni miejskiej. Udział jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich – szczególnie zachęca się całe rodziny, dzieci i młodzież do udziału i wspólnego tworzenia świątecznej atmosfery.
Orszak w Tychach jest organizowany przez parafię pw. św. Marii Magdaleny we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Tychach oraz innymi lokalnymi wspólnotami. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu ogólnopolskiej Fundacji Orszak Trzech Króli, która od lat inicjuje i wspiera barwne orszaki w Polsce i za granicą, dbając o religijny i integracyjny charakter tej tradycji. Więcej o działalności Fundacji, historii orszaków oraz materiałach i scenariuszach orszakowych można znaleźć na oficjalnej stronie Fundacji Orszak Trzech Króli – tu także dostępne są informacje o projekcie, konkursach i innych inicjatywach fundacyjnych.
Nie od razu miasto zbudowano
Malgorzata Król
Miasto nie powstało także na „surowym korzeniu”, a obszar ten zamieszkiwany był przez co najmniej kilkaset lat wcześniej. Pierwszą wzmiankę o wsi Tychy można znaleźć w protokolarzu miasta Pszczyny, czyli księdze miejskiej z 1467 roku. Zanotowano tam: „Dominikowi z Tychów wypłacono 5 groszy”. Ta informacja dostępna w materiale źródłowym jest dla nas potwierdzeniem, że w tym roku wieś Tychy na pewno istniała. Obejmowała skupiska składające się z osiedli kmiecych i zagrodniczych leżących przy wiejskiej drodze. W XVIII wieku pojawiają się nowe jej odnogi, sięgające poza obręb dotychczasowego zasięgu obszaru – w znacznej odległości od macierzystej jej części – Glinka, Żwaków, Czułów, Mąkołowiec, Wartogłowiec, Zawiść.
Tychy mają historię znacznie dłuższą niż ostatnie siedemdziesiąt pięć lat miasta. Czym jednak były przed 1951 rokiem? W okresie dwudziestolecia międzywojennego i zmieniającej się rzeczywistości politycznej Górnego Śląska?
Po plebiscycie w marcu 1921 roku i przyłączeniu obszaru Tychów do państwa polskiego został wybrany polski zarząd gminy, na którego czele, po wygranych wyborach z 28 lipca 1923 roku stanął Jan Wieczorek, sprawował urząd naczelnika gminy w latach 1923–1939. Siedzibą naczelnika został budynek wybudowany w 1906 roku, nazywany powszechnie magistratem (dziś Muzeum Miejskie w Tychach). Władze gminy urzędowały tutaj do połowy lat 50. XX wieku. Skład pracowniczy tyskiego magistratu, w okresie międzywojennym, nie ulegał wielkim zmianom. Pracownicami administracji były m.in.: Łucja Buczkówna, Klara Rysiówna, Julia Krzyżowska, Jan Szymiczek czy Zygmunt Loska. Naczelnik Wieczorek był osobą energiczną i nad wyraz kompetentną, mocno związaną z Tychami – już w latach 20. podejmował próby uzyskania zgody na nadanie gminie wiejskiej – jaką były jeszcze Tychy – praw miejskich. Udało się to dopiero w kolejnej dekadzie, 14 września 1932 roku przyjęto na wniosek naczelnika Wieczorka uchwałę, „by poczynić starania u odpowiednich władz o przyznanie gminie charakteru miejskiego”. Dzięki temu Śląska Rada Wojewódzka 20 listopada 1933 roku wydała pozytywną decyzję, przyznając: „z dniem 1 stycznia 1934 r. roku gminie Tychy prawa gminy miejskiej”, podpisaną przez samego wojewodę Michała Grażyńskiego. Wraz z tą decyzją gmina Tychy otrzymała częściowe prawa miejskie, nadal pozostając jednak gminą wiejską.
Gmina Tychy liczyła wówczas prawie dziesięć tysięcy mieszkańców, zajmowała obszar 35,45 km kwadratowych. Sąsiadowała z gminami: Paprocany, Urbanowice, Jaroszowice i Wilkowyje – dziś dzielnicami Tychów, dawniej osobnymi bytami administracyjnymi. Część praw miejskich, które gmina otrzymała, dotyczyło wyłącznie finansów, dzięki temu w kasie miejskiej pozostawała znaczna suma pieniędzy pozyskiwana w wyniku pobieranych opłat, podatków. Pozwoliło to na większe inwestycje na obszarze gminy: elektryfikację niektórych jej terenów, remonty budynków czy brukowanie głównych arterii.
Częściowe prawa miejskie przyznane Tychom w pierwszej połowie lat 30. stały się dla dotychczasowej gminy wiejskiej kolejnym kamieniem milowym, dla wielu jej ówczesnych mieszkańców krokiem ku czemuś większemu – miastu, które już rozwija się na tym obszarze, przyjdzie jednak jeszcze na nie czekać do lat 50. Pełne prawa miejskie nadano Tychom w 1950 roku, z wejściem w życie 1 stycznia 1951 r.

Strona tytułowa „Gazety Urzędowej Województwa Śląskiego”, 7 grudnia 1933 roku z tekstem uchwały o nadaniu Tychom praw gminy wiejskiej. Zbiory Biblioteki Śląskiej
Zarząd Gminy Tychy, 1939 r.
Siedzą (od lewej): ławnik Jan Skocza, naczelnik gminy Jan Wieczorek, ławnik Paweł Sojka. Stoją ławnicy (od lewej): Gustaw Pisarzowski, Mikołaj Kściuk, Marcin Pisarzowski. Skan z publikacji: L. Musioł, Tychy. Monografia historyczna, Tychy 1939 (reprint 1993), s. 100.
Agata Berger-Połomska
Muzeum Miejskie w Tychach
Aktualności powiązane
Kolory, historia i irysy – nowa mozaika na Paprocanach
Nie od razu miasto zbudowano
Wydarzenia towarzyszące
Twórczość bez metryki – przegląd artystycznych działań seniorów
Malgorzata Król
Inicjatywa, zorganizowana zorganizowana w dniu 11 października przez Tyską Radę Seniorów przy współudziale Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii WSB w Tychach, Miejskiego Centrum Kultury oraz Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos”, odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tychy Macieja Gramatyki.
Celem przeglądu było zaprezentowanie bogactwa talentów i form artystycznej aktywności seniorów. W programie znalazły się występy muzyczne, taneczne, teatralne i kabaretowe, a także prezentacje twórczości rękodzielniczej i plastycznej. Na scenie wystąpili między innymi „Live Music – zespół wokalno-muzyczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii WSB w Tychach, grupy „Wesoła Nutka”, „Jesteś u siebie”, „Pod Zieloną Gwiazdą”, „Orion Band”, a także kabaret „Singiel” i zespół ludowy „Tęcza”. Publiczność mogła również podziwiać występy grup tanecznych „Ladys” i „Iluzja” oraz taneczne duety – Janiny i Mariana Rośków, Marii i Stanisława Burzydłów oraz Barbary i Grzegorza Müllerów. Ogromne emocje wzbudziły występy kabaretowo-wokalne grupy „Platyna”, które spotkały się z gorącym przyjęciem widowni.
Równolegle z częścią sceniczną odbywała się prezentacja prac artystycznych i rękodzielniczych. Swoje dzieła pokazali uczestnicy zajęć z różnych tyskich ośrodków, w tym DDPS „Wrzos”, Akademii WSB, Klubu Zuzanna, Spółdzielni Mieszkaniowej Oskard, a także Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tychach. Wśród wystawionych prac znalazły się obrazy, rzeźby, biżuteria, kompozycje florystyczne, kolaże i inne formy plastyczne, które zachwyciły odwiedzających różnorodnością i kunsztem wykonania.
Wydarzenie poprowadził Robert Lubowiecki, który z dużym ciepłem i życzliwością komentował występy artystów. Wśród gości znaleźli się prezydent Tychów Maciej Gramatyka oraz jego zastępca Paweł Grosman. Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważną rolę w życiu miasta odgrywają seniorzy, którzy poprzez swoją aktywność i pasję budują wspólnotę oraz inspirują młodsze pokolenia.
W imieniu organizatorów głos zabrała przewodnicząca Tyskiej Rady Seniorów Teresa Janeczko, która dziękowała uczestnikom i partnerom wydarzenia za zaangażowanie i wsparcie. Podkreśliła, że przegląd ma być przestrzenią integracji, wymiany doświadczeń i prezentacji artystycznych pasji seniorów.
I Przegląd Tyskiej Twórczości Senioralnej pokazał, jak wielki potencjał drzemie w tyskim środowisku senioralnym. Występy, ekspozycje i spotkania stały się dowodem na to, że pasja, energia i chęć tworzenia nie mają wieku. Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję wydarzenia, które ma szansę na stałe wpisać się w kulturalny kalendarz miasta.
AUKSO w podróży dookoła świata
Malgorzata Król
Przed nami cykl pięciu koncertów, z których każdy to wędrówka po jednym z kontynentów. Piotr Steczek wraz z AUKSO – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy zabierze uczestników do Afryki, aby usłyszeć m.in. ud, ney czy kongi. Odwiedzając Azję dowiemy się jak brzmią shakuhachi, dizi, sitar czy… śpiew gardłowy. W Ameryce Południowej porwą nas taneczne rytmy i współtworzące je timbale, marakasy czy bongosy. W podróż po Europie wyruszymy przy dźwiękach tradycyjnych instrumentów, ale też tak wyjątkowych, jak choćby duduk. Z kolei w ekspedycji do Ameryki Północnej towarzyszyć nam będzie gittara, fiddle czy rożne piszczałki i flażolety.
Punktem wyjścia do każdej podróży będą zagadnienia muzyczne (styl muzyczny, instrumenty), ale nie zapomnimy oczywiście o kulturze, obyczajach, historii czy geografii poszczególnych regionów. O ciekawą prelekcję, w dużej mierze opartą o własne przygody z podróży (i liczne anegdoty!), zadba niezrównany Piotr Steczek, którego autorskie kompozycje zabrzmią obok muzyki rdzennych nacji czy plemion. Nie zabraknie też znanych przebojów z kręgu muzyki klasycznej i… rozrywkowej.
W koncertach zostaną wykorzystane multimedia (projekcje) i najnowsze techniki wykonawcze i kompozytorskie – elektronika, sampling, improwizacja i kreacja muzyki na żywo przy współudziale publiczności, na co bardzo liczymy!
Harmonogram:
16.10.2025: Afryka
18.12.2025: Azja
luty 2026: Ameryka Południowa
kwiecień 2026: Europa
czerwiec 2026: Ameryka Północna
Muzyczna Podróż Dookoła Świata – Piotr Steczek – prowadzenie, instrumenty
Informacje i zapisy: aukso@aukso.pl
Zapraszamy do poznawania świata muzyki z całego świata od najmłodszych lat!
Aktualności powiązane
AUKSO w podróży dookoła świata
Wydarzenia towarzyszące
Nic nie znaleziono.
Nowy mural w Tychach „Przez Himalaje do gwiazd”
Malgorzata Król
Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu miasta o przeznaczeniu, której decydują mieszkańcy. Z tej puli realizowane są różne zadania – budowy dróg, parkingi, place zabaw, spotkania kulturalne, zajęcia sportowe – słowem wszystko, co tylko ma sprawić, by mieszkańcom, żyło się lepiej. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu tyszanie sami mogą wybierać priorytetowe działania dla swojej okolicy. BO jest instrumentem pozwalającym na współdecydowanie o tym, jak zmieni się nasze osiedle czy miasto. Tak też było w przypadku powstania tego malarsko-ceramicznego muralu. Idea zrodziła się z marzeń, wśród społeczności szkolnej. Mural zatytułowany „Przez Himalaje do gwiazd” powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego, a jego realizacją zajęło się Miejskie Centrum Kultury w Tychach. Projekt został sfinansowany ze środków miasta Tychy, a jego ideę zainicjowała społeczność szkolna. Pomysł, który narodził się z marzeń uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły, przekształcił się w artystyczny hołd dla patronów szkoły – Polskich Himalaistów, również licznie obecnych podczas uroczystości odsłonięcia (m.in. Krzysztof Wielicki, Janusz Majer).
Podczas uroczystości prezydent Tychów Maciej Gramatyka podkreślił, że mural to nie tylko dzieło sztuki, ale przede wszystkim symbol wartości, które mogą inspirować każdego. „»Przez Himalaje do gwiazd« to hołd dla trzech legend polskiego himalaizmu. Ten mural to nie tylko dzieło sztuki. To symbol odwagi, pasji i wytrwałości – wartości, które inspirują nas wszystkich, także tu, w Tychach. Na początku dzisiejszego spotkania zapytano mnie, co mogę powiedzieć o tej szkole. Budynek jest najnowocześniejszy w mieście, to najmłodsza szkoła w Tychach. Ale gdyby nie ludzie, którzy tworzą atmosferę i nowoczesne podejście do edukacji, nie miałoby to aż takiego znaczenia. Budynki są ważne – ale to ludzie nadają im sens. Niech ten mural przypomina nam wszystkim, że nawet najwyższe góry zaczynają się od pierwszego kroku” – mówił prezydent.
Dyrektor szkoły Anna Damaschk, zwróciła uwagę na wychowawczy wymiar projektu. Podkreślała, że „mural symbolizuje siłę, wytrwałość i dążenie do celu – wartości, które każdego dnia chcemy przekazywać naszym uczniom i uczennicom”.
Autorem projektu muralu jest Piotr Przewoźnik – absolwent szkoły i obecnie uczeń liceum plastycznego. To on stworzył koncepcję artystyczną dzieła, które w symboliczny sposób ukazuje ścianę Mount Everest od strony nepalskiej. Kompozycja zbudowana jest z geometrycznych form – głównie trójkątów – podkreślających stromość zbocza i trud wspinaczki. Na muralu pojawiają się trzy wyraziste sylwetki w kolorowych kombinezonach symbolizujące Jerzego Kukuczkę, Wandę Rutkiewicz oraz Krzysztofa. Czwarta, dyskretna postać na bocznej ścianie symbolizuje wszystkich „ludzi gór” – pokolenia wspinaczy, przewodników i pasjonatów, którzy współtworzyli historię polskiego himalaizmu. „Tworząc projekt muralu, chciałem pokazać, że zdobycie najwyższego szczytu świata jest osiągalne. Nasi patroni są tego przykładem. Ten mural ma zachęcać do działania, realizacji marzeń i dążenia do celu” – mówił Piotr Przewoźnik.
Co do samego muralu kompozycja inspirowana jest ścianą Mount Everest od strony nepalskiej, uwiecznioną na fotografii autorstwa himalaisty Piotra Krzyżowskiego. Zbudowana jest z geometrycznych form – głównie trójkątów – które podkreślają stromość zbocza i trud wspinaczki. W projekcie wykorzystano chłodną paletę barw – odcienie niebieskiego, szarości i bieli – które kontrastują z wyrazistymi kolorami kombinezonów himalaistów. Na ścianie pojawiają się trzy wyraziste sylwetki: Jerzy Kukuczka w czerwonym kombinezonie, Wanda Rutkiewicz w żółtym, Krzysztof Wielicki w fioletowo-zielonym stroju. Czwarta, dyskretna postać w tle symbolizuje wszystkich „ludzi gór” – pokolenia wspinaczy, przewodników i pasjonatów, którzy współtworzą historię polskiego himalaizmu. Dodatkowym elementem wyróżniającym dzieło są fragmenty ceramiczne, które odbijają światło i nadają kompozycji unikalny charakter. W ten sposób mural nawiązuje do tyskiej tradycji mozaik, które od lat zdobią miejską przestrzeń.
Za realizację muralu odpowiadał duet artystyczny Czary-Mury, tworzony przez Martę Piróg i Marka Grelę. Artyści przyznają, że praca nad muralem w Tychach była dla nich wyjątkowa. „Ten mural ma ogromny ładunek emocjonalny i społeczny, dlatego nie mogliśmy odmówić udziału. Współpraca ze społecznością szkolną była inspirująca i pełna dobrej energii, a młody autor projektu to hybryda talentu, pokory i cierpliwości” – mówili twórcy.
Oprócz muralu w ramach zadania realizowanego ze środków miasta Tychy w ramach Budżetu Obywatelskiego powstały także oznakowanie i identyfikacja wizualna budynku szkoły: logo oraz jej nazwa. Ponadto, artystka Marta Piróg na każdym z 14 filarów znajdujących się przed głównym wejściem do szkoły umieściła na ceramicznych płytkach symboliczne szczyty wszystkich 14 himalajskich ośmiotysięczników. Uroczystości odsłonięcia muralu towarzyszyło także otwarcie szkolnej, plenerowej pracowni ekologicznej „Umbra”.
Mural „Przez Himalaje do gwiazd” to nie tylko artystyczna ozdoba budynku szkolnego, ale także symbol wspólnej drogi – odwagi, pasji i dążenia do celu. To dzieło, które przypomina, że każdy może zdobywać swoje własne szczyty.
Przypominamy, że więcej na temat powstawania muralu można przeczytać w rozmowie redaktor naczelnej z Twórcami muralu w miesięczniku „Ramy Kultury” (nr 45, str. 3) . Artykuł Himalaje wśród tyskich pól dostępny jest także TUTAJ.
Foto: Włodzimierz Chrzanowski, Kamil Peszat
Mateusz Krzyżowski w XIX Pianistycznym Konkursie Chopinowskim
Malgorzata Król
Konkurs wyłania największe pianistyczne talenty. Od ponad 90 lat popularyzuje nie tylko utwory Chopina, ale także szeroko pojętą muzykę klasyczną. Wygrana jest zatem bardzo prestiżowym wyróżnieniem na arenie międzynarodowej.
W jury tegorocznej edycji konkursu zasiądą: Garrick Ohlsson (Stany Zjednoczone, przewodniczący jury), John Allison (Południowa Afryka), Julianna Awdiejewa (Rosja), Michel Béroff (Francja), Akiko Ebi (Japonia), Nelson Goerner (Argentyna), Krzysztof Jabłoński (Polska), Kevin Kenner (Stany Zjednoczone), Momo Kodama (Japonia), Robert McDonald (Stany Zjednoczone), Piotr Paleczny (Polska), Ewa Pobłocka (Polska), Katarzyna Popowa-Zydroń (Polska), John Rink (Stany Zjednoczone), Chen Sa (Chiny), Wojciech Świtała (Polska), Đặng Thái Sơn (wietnam, Kanada).
Eliminacje do XIX Konkursu Chopinowskiego zakończyły się 4 maja w Filharmonii Narodowej, po 12 dniach codziennych przesłuchań. Jury, któremu przewodniczył prof. Piotr Paleczny, wyłoniło 66 pianistów i pianistek, którzy już za niecałe pięć miesięcy ponownie spotkają się w Warszawie na XIX Konkursie Chopinowskim.
Do I etapu Konkursu z pominięciem Eliminacji dostało się także 19 wykonawców będących laureatami wybranych konkursów pianistycznych, w tym w Leeds, Tel Awiwie, Miami, Bolzano, Hamamatsu, im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W I etapie XIX Konkursu Chopinowskiego usłyszeć można tym samym 85 uczestników z 20 krajów. Najliczniej reprezentowane są Chiny, Japonia i Polska.
Szczegółowa lista uczestników konkursu znajduje się TUTAJ, a wśród nich wybitnie uzdolniony tyszanin Mateusz Krzyżowski – uhonorowany jako pierwszy tytułem Tyskiego Ambasadora Kultury. Przypominamy, że rozmowę z wirtuozem fortepianu przeprowadziła Redaktor Naczelna „Ram Kultury” Sylwia Witman.
Zachęcamy do przeczytania TUTAJ.
Uroczysta inauguracja XIX Konkursu Chopinowskiego odbyła się 2 października. Przesłuchania rozpoczęły się kolejnego dnia i będą trwać do 20 października. Ich zwieńczeniem będzie uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, która odbędzie się 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Zwycięzca Konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 60 000 euro. Po zakończeniu Konkursu Chopinowskiego laureaci rozpoczną światowe tournée po Europie, Azji i obu Amerykach, zorganizowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Agencją Liu Kotow.
LOGOS. Kobiecość w rolach głównych
Malgorzata Król
Dyrektor Paweł Drzewiecki przez ostatnie lata konstruował repertuar kolejnych sezonów wokół motywu relacji, a dziś chce przyjrzeć się bliżej ich głównym postaciom. Pierwszy rozdział poświęcony jest kobietom.
Sezon 2025/2026 programujecie w Teatrze Małym wokół hasła „kobiecość”. Co ono dla Ciebie oznacza?
Nie chcemy opowiadać o tym, jaka jest kobiecość, bo nie do nas należy jej definiowanie. Jesteśmy od tego, by pokazać naszym widzom, jak współczesny teatr próbuje ją uchwycić. I chcemy to zrealizować, pokazując spektakle, które były jednymi z najgłośniejszych w ostatnich latach. To zarówno historie macierzyństwa – od bohaterki samotnie wychowującej dziecko z niepełnosprawnościami w spektaklu Wczoraj byłaś zła na zielono, po dramat kobiety sukcesu, która odrzuciła macierzyństwo, a później próbuje skonfrontować się z dorosłym już dzieckiem w Matce i dziecku na podstawie tekstu Jona Fossego.
Zależy nam także, by pokazać inne perspektywy kobiecości – kobietę obywatelkę czy artystkę, a nie tylko matkę czy żonę. Takim przykładem będzie Separatka z Joanną Szczepkowską i Dorotą Landowską, spektakl opowiadający o spotkaniu dwóch kobiet, które symbolicznie uosabiają dwie strony polskiego sporu światopoglądowego. Dla mnie to ważne, bo tekst żywo mówi o potrzebie dialogu; o tym, że gdyby udało się tym dwóm skłóconym plemionom zasiąść obok siebie, tak jak bohaterkom tego spektaklu, to może część różnic można przezwyciężyć.
Chcę też przypomnieć, że w repertuarze pozostają Dzieje grzechu, zrealizowane wspólnie z Narodowym Starym Teatrem. To spektakl, który bardzo mocno wpisuje się w temat kobiecości i cielesności. Dzięki temu w najbliższym sezonie tematy te wybrzmią jeszcze pełniej niż podczas ubiegłorocznej premiery.
Już za chwilę kolejna edycja Tyskiego Festiwalu Słowa LOGOS, który w tym roku odbywa się po raz dwunasty. Skąd wybór Ewy Demarczyk na patronkę tej edycji?
LOGOS Fest od początku opierał się na słowie i jego interpretacji. Ewa Demarczyk nie była poetką, lecz aktorką, ale jej interpretacje uczyniły z niej legendę. To one uruchamiają kolejne pokolenia artystów i widzów. Dla mnie geniusz Demarczyk polega na tym, że potrafiła tak dobierać środki sceniczne, by poruszały pod każdą szerokością geograficzną, bez względu na dzielącą ją z widzami barierę językową. Środki te są również komunikatywne dla współczesnej publiczności. Oglądając dziś choćby teatr telewizji sprzed kilkudziesięciu lat, często czujemy, że się zestarzał. W przypadku interpretacji Demarczyk tak się nie stało. Jej twórczość sceniczna jest absolutnie ponadczasowa.
Jednocześnie Demarczyk śpiewała teksty wielu autorów, którzy byli patronami wcześniejszych edycji festiwalu. Była częścią tego samego artystycznego kręgu, co Marek Grechuta. To naturalne, że sięgamy po jej twórczość, bo ona spina w całość różne wątki, które już wcześniej podejmowaliśmy. Co ważne, repertuar Demarczyk inspiruje kolejne pokolenia wykonawców – od Natalii Sikory po młodych uczestników turnieju recytatorskiego, którzy wybierają jej utwory jako materiał do własnych interpretacji.
Jak wygląda program tegorocznej edycji?
Zaczynamy od koncertu Natalii Sikory Czarne anioły. To artystka, która, co dla mnie istotne, nie naśladuje Demarczyk, ale podejmuje z nią twórczy dialog. Wystąpi z zespołem Tango Attack, prowadzonym przez Hadriana Filipa Tabęckiego, muzyka i aranżera często współpracującego m.in. z orkiestrą AUKSO. Drugiego dnia festiwalu (24 października) odbędzie się koncert Piwnicy pod Baranami. Rok temu artyści Piwnicy przygotowali program, w którym zestawili utwory Demarczyk i Grechuty – i właśnie z tym widowiskiem u nas wystąpią.
Kolejnym punktem programu jest turniej recytatorski – coś, co wyróżnia LOGOS Fest na tle innych festiwali. Uczestnicy już na etapie preselekcji przesyłają swoje interpretacje, a w dniu konkursu pracują razem, tworząc wspólny spektakl. To unikatowa formuła, w której rywalizacja schodzi na drugi plan, a najważniejsza staje się wspólna interpretacja.
Na koniec, czyli w niedzielę, 26 października, tradycyjnie odbędzie się koncert galowy będący produkcją naszego Teatru. Jerzy Satanowski stworzy widowisko w całości oparte na głosach kobiecych. Wystąpią Iwona Loranc oraz zespół Trzy Dni Później. Artystki, oprócz rzecz jasna repertuaru Ewy Demarczyk, sięgną po utwory innych wielkich osobowości sceny – Violetty Villas, Ireny Santor i Kaliny Jędrusik. To będzie najbardziej kobieca produkcja w historii LOGOSu, doskonale wpisująca się w temat sezonu, a zarazem pozwalająca odkryć na nowo utwory, należące do klasyki piosenki literackiej.
LOGOS bywa postrzegany jako festiwal literacki. Ty podkreślasz jego interdyscyplinarność.
Tak, to prawda. Słowo jest dla nas punktem wyjścia, ale równie ważne są muzyka i teatr. To spotkanie różnych dziedzin sztuki, które łączy interpretacja. Jeśli miałbym wskazać wydarzenie najbliższe charakterem, byłby to Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, choć w Tychach działamy w zupełnie innej skali. Mimo kameralności naszego wydarzenia udaje się nam tworzyć widowiska, które rezonują nie tylko lokalnie, lecz także są doceniane w ogólnokrajowym obiegu teatralnym. W Tychach budujemy markę LOGOSu już od ponad dziesięciu lat, a każda edycja to nowy fragment tej mozaiki, która z roku na rok wzbogaca się o nowe konteksty i znaczenia.
Jak zachęciłbyś widzów, by w rozpoczętym sezonie odwiedzili Teatr Mały?
Ten sezon to próba ukazania kobiecości w wielu odcieniach, wielkie nazwiska polskiego teatru i piosenki aktorskiej, a do tego unikalna atmosfera festiwali. Mamy komfort, że po trudnych latach pandemii i remontu możemy skupić się na własnych produkcjach, które są ważne zarówno artystycznie, jak i społecznie. To będzie sezon pełen emocji, mocnych interpretacji i spotkań, które mogą pozostać na długo w pamięci widzów. Do zobaczenia w Teatrze!
rozmawiał Marcin Stachoń
Program XII Tyskiego Festiwalu Słowa LOGOS FEST
23 października, g. 18.00
Koncert Natalii Sikory i Tango Attack Czarne anioły; bilety: 70 zł.
24 października, g. 18.00
Koncert Czy pamiętasz? w wykonaniu artystów związanych z Piwnicą pod Baranami, którzy zaprezentują repertuar Ewy Demarczyk i Marka Grechuty; bilety: 85 zł.
25 października, g. 18.00
Widowisko literackie Karuzela z Madonnami w reżyserii Pawła Drzewieckiego; wstęp wolny.
26 października, g. 18.00
koncert finałowy Dokąd poniesiesz mnie jeszcze. Repertuar, czerpiący z twórczości Ewy Demarczyk, Violetty Villas, Ireny Santor i Kaliny Jędrusik; bilety: 70 zł.





































































































































































