Maj z „Ramami Kultury”
W tym roku mija 20 lat od momentu otwarcia pierwszej wystawy w Muzeum Miejskim w Tychach. Te dwie dekady to tysiące odwiedzających, setki wystaw, spotkań i wydarzeń, dziesiątki publikacji – a wszystko to skupione wokół szeroko pojętego dziedzictwa Tychów. O odzyskiwaniu pamięci i poszukiwaniu nowych narracji w tej niekończącej się opowieści o – wcale nie takim młodym – mieście mówią w wywiadzie na stronach 4–5 Maria-Lipok-Bierwiaczonek i Aleksandra Matuszczyk, dwie dotychczasowe dyrektorki muzeum (obydwie za swoja działalność zostały uhonorowane Nagrodą Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury). Strony naszego miesięcznika zmieściły oczywiście tylko wycinek tej opowieści, ale świetną okazją do jej uzupełnienia będzie odwiedzenie wystawy Tyski kalejdoskop, na której zaprezentowane zostaną najciekawszych obiektów ze zbiorów wszystkich działów muzeum, niedostępne na co dzień. Szczegóły oczywiście w kalendarium.
W maju ruszają plenerowe projekcje filmowe w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Zaczynamy od jednego z licznych arcydzieł w kolekcji Studia Ghibli – genialnej animacji Ruchomy zamek Hauru – propozycji równie dobrej dla dzieci, jak i dla dorosłych (seans zaczyna się o godzinie 21.00). Wśród licznych propozycji teatralnych na najbliższy miesiąc polecamy m.in. nową produkcję Teatru Małego w Tychach Oskar i pani Róża w reżyserii Lecha Mackiewicza (więcej na stronie 14), ale także autorską interpretację Procesu Franza Kafki, przygotowaną przez Młodzieżowy Teatr „Gęba” pod dyrekcją Piotra Adamczyka. Miłośnicy piosenki poetyckiej powinni zwrócić uwagę na jubileuszowy koncert Stanisławy Celińskiej, która wykona teksty Leopolda Staffa do muzyki Tomasza Bajerskiego. Kolejne spotkanie z cykl Tury Kultury Miejskiej Biblioteki Publicznej także zapowiada się ciekawie. Gościem będzie Olaf Lubaszenko, znany z niezliczonych ról kinowych, telewizyjnych teatralnych, a także dubbingowych.
Zażywajcie więc słońca i kultury.
Sylwia Witman
fot. Oliwia Dopierała
Przypominamy, że miesięcznik kolportowany jest na terenie całego miasta (lista poniżej) i jest całkowicie darmowy, dlatego zachęcamy do zabrania go ze sobą i przeczytania 43. już numeru „Ram Kultury”.
Wydawca: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26, 43-100 Tychy, tel. 32 438 20 61, e-mail: redakcja@mck.tychy.pl
Redaktor naczelna: Sylwia Witman, e-mail: ramykultury@kultura.tychy.pl
Zespół: Daria Gawrońska, Agnieszka Lakner, Małgorzata Król, Justyna Stolfik-Binda
Korekta: Agnieszka Just
Layout: Aleksandra Krupa i Bartek Witański Blank Studio, Marcin Kasperek KlarStudio
Skład i łamanie: Magdalena Dziedzic KlarStudio
Druk: Drukarnia AAPrint, Mikołów Nakład: 3000 egz.
Foto na okładce: Bastek Łąkas
Miesięcznik znaleźć można we wszystkich instytucjach kultury, młodzieżowych domach kultury, klubach osiedlowych, urzędach, Gemini Park Tychy oraz wybranych restauracjach. Szczegółowa lista punktów dystrybucji znajduje się TUTAJ.
Poniżej prezentujemy również dotychczasowe wydania „Ram Kultury” w wersji online:
Ramy Kultury nr 42
Ramy Kultury nr 41
Ramy Kultury nr 40
Ramy Kultury nr 39
Ramy Kultury nr 38
Ramy Kultury nr 37
Ramy Kultury nr 36
Ramy Kultury nr 35
Ramy Kultury nr 34
Ramy Kultury nr 33
Ramy Kultury nr 32
Ramy Kultury nr 31
Ramy Kultury nr 30
Ramy Kultury nr 29
Ramy Kultury nr 28
Ramy Kultury nr 27
Ramy Kultury nr 26
Ramy Kultury nr 25
Ramy Kultury nr 24
Ramy Kultury nr 23
Ramy Kultury nr 22
Ramy Kultury nr 21
Ramy Kultury nr 20
Ramy Kultury nr 19
Ramy Kultury nr 18
Ramy Kultury nr 17
Ramy Kultury nr 16
Ramy Kultury nr 15
Ramy Kultury nr 14
Ramy Kultury nr 13
Ramy Kultury nr 12
Ramy Kultury nr 11
Ramy Kultury nr 10
Ramy Kultury nr 9
Ramy Kultury nr 8
Ramy Kultury nr 7
Ramy Kultury nr 6
Ramy Kultury nr 5
Ramy Kultury nr 4
Ramy Kultury nr 3
Ramy Kultury nr 2
Ramy Kultury nr 1