wernisaż

MAGIA WYOBRAŹNI
Wernisaż wystawy Profesora Lecha Kołodziejczyka w Tichauer Art Gallery
Lech Kołodziejczyk - ur. 1953, katowiczanin, absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, profesor w Instytucie Sztuki U.Ś. w Katowicach.

Uczestniczył w dziesiątkach wystaw indywidualnych i zbiorowych na terenie kraju i za granicą, wielokrotnie nagradzany.

Obchodzący w 2018 r. czterdziestolecie pracy twórczej, Kołodziejczyk należy do najbardziej znaczących artystów malarzy polskiego świata sztuki, a jego znaczenie twórcze podkreśla obecność jego prac malarskich w galeriach i kolekcjach prywatnych na terenie kraju i za granicą.

Od początku lat osiemdziesiątych artysta zrealizował kilka obszernych cykli malarskich, m.in.: „Fantomanie’, ”Kosmogonie”, „Księga Słońca”, „Głowy”, „Baśniowe fantazje”, „Wirtualne ikony”, „Axis Mundi”.

Cykle te obrazują ewolucje twórczą, która przeszedł artysta w ostatnich czterech dekadach. Zainteresowania Kołodziejczyka koncentrują się wokół fenomenu materii, światła, koloru, ich dematerializacji i przekształcenia. Rozmontowując w strukturze malarskiej konstrukcje świata, próbuje dotrzeć- poprzez sztukę- w obszary tajemnicy i transcendencji. Wchodząc w zasadnicze dychotomie świata: materia- duchowość, początek- koniec, narodziny- śmierć, powstawanie- rozpad, jednocześnie próbuje zinterpretować fenomen ludzkiej egzystencji, uwypuklając jej dramatyzm, odkrywając mechanizmy nim rządzące.

Stylistycznie prace artysty zaskakują wyszukaną formą, są uderzająco dynamiczne, działają siłą koloru i światła. Realizacje malarskie Kołodziejczyka wywołują silne emocje u odbiorcy, zintensyfikowane przez wielkoformatowe obrazy.

Kołodziejczyk w swoich twórczych poszukiwaniach sięga do wymiaru uniwersalnego, tworząc kod artystyczny, możliwy do odczytania w różnych kulturach, o różnych tradycjach i religiach. Jak zauważył jeden z krytyków, prace artysty „utkane” są z pramaterii, poprzez którą próbuje sięgnąć do samych prapoczątków, wspólnych dla wszystkich.

Przekraczając to, co uwarunkowane historycznie i lokalnie, próbuje dotrzeć do istoty prawdy, nie tylko artystycznej, która może być tylko jedna.

Wernisaż odbędzie się 22 czerwca 2021 roku w sali wystawowej Lager na parterze o godz. 18:00.

Tichauer Art Gallery mieści się w historycznym budynku Warzelni Browaru Obywatelskiego w Tychach na ul. Browarowej 7.

Zapraszamy!

GALERIA


ORGANIZATOR:

Tichauer Art Gallery

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące