oprowadzanie

„Projekt Lacus”
Lacus czyli jezioro
kameralne oprowadzanie po wystawie
Zapraszamy w jedną z pierwszych podróży do świata skoncentrowanego wokół Jeziora Paprocańskiego. Naszą przewodniczką będzie Paulina Niemczyk, która opowie o projektcie „Lacus”, który to wystawa podsumowuje.

Wystawa podsumowująca projekt „Lacus” – autorską propozycję edukacyjną Pauliny Niemczyk, skupioną wokół Jeziora Paprocańskiego. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace dzieci i dorosłych biorących udział w warsztatach, jak i dokumentacja fotograficzna, będąca wizualnym zapisem spacerów, wykładów i lekcji edukacyjnych. Zanurzmy się w sztuce i raz jeszcze wybierzmy się w podróż wokół Jeziora.

„Lacus” to autorska propozycja edukacyjna Pauliny Niemczyk, absolwentki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, która w swojej twórczości artystycznej czerpie inspirację z natury, architektury i podróży. Ten interdyscyplinarny projekt badawczo-edukacyjny skierowany był do dzieci i młodzieży z Tychów. Jego celem było poszerzenie świadomości ekologicznej i wiedzy na temat ekosystemu Jeziora Paprocańskiego, także w kontekście historii tego miejsca oraz perspektyw turystyki i rekreacji. Poznanie specyfiki tego unikalnego obszaru umożliwiły działania kreatywne z pogranicza nauki i sztuki, przybliżające zagadnienia z pogranicza biologii, geografii, fizyki i chemii, jak warsztaty, wycieczki, gry terenowe, prelekcje czy pokazy filmów. Działania edukacyjne i artystyczne miały miejsce na terenie Jeziora Paprocańskiego i Muzeum Miejskiego w Tychach od czerwca do października 2021 roku.
To łącznie 18 warsztatów dla dzieci i dorosłych, łączących zagadnienia z pogranicza ochrony środowiska i sztuki, 6 rodzinnych spacerów edukacyjnych wzdłuż Jeziora Paprocańskiego, wykład historyka sztuki, w którym oś narracji stanowił motyw jeziora w sztuce, lekcja ornitologiczna nie tylko dla najmłodszych, uwrażliwiająca na otaczający świat. Ponadto podczas spotkań „Dbam o Jezioro – akcja segregacja” uczestnicy i uczestniczki zebrali ponad 30 worków odpadów, zaśmiecających teren wybrzeża Jeziora Paprocańskiego.

Paulina Niemczyk – malarka i edukatorka. Dyplom uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w 2017 roku. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną, tworzeniem obiektów i instalacji, organizacją wystaw i projektów. Brała udział w ok. 50 wystawach i pokazach zbiorowych, na poziomie krajowym i międzynarodowym. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Obecnie jej obrazy można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Tichauer Art Gallery w Tychach. W maju 2021 roku podjęła współpracę z Muzeum Miejskim w Tychach, rozpoczynając serię działań nad autorskim projektem „Lacus”.

kuratorka: Paulina Niemczyk
aranżacja: Paulina Niemczyk
projekt graficzny: Marcin Kasperek i Magdalena Dziedzic KLARstudio.pl
fotografie: Grzegorz Krzysztofik, Paulina Niemczyk, Artur Pławski
realizacja: Kazimierz Dudka, Dorota Kordys, Aleksandra Matuszczyk, Marta Matuszewska, Mateusz Miłoń, NB Reklama Krystian Banik, Marcin Thomann
prowadzący i prowadzące wydarzenia, jakie odbyły się podczas projektu „Lacus”: Dariusz Czernek, Stanisław Gacek, dr Jerzy Gorzelik, Paulina Niemczyk, Anna Syska, Kamil Szewczyk, Robert Wojtecki
promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
wydruki: Drukarnia Raster

czas trwania wystawy: 26.11–31.12.2021

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

więcej informacji: www.muzeum.tychy.pl

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące