Rafał Olbiński – polski malarz, grafik, twórca afiszów i jeden z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.
Jego prace są eksponowane w licznych galeriach i muzeach (Biblioteka Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie, Carnegie Foundation w Nowym Jorku i Muzeum Plakatu w Wilanowie), a także gromadzone przez prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. Rafał Olbiński podjął współpracę z takimi pismami jak „The New York Times”, „Newsweek”, „Bloomberg Businessweek” czy „Der Spiegel”. W Polsce zajmował się m.in. projektowaniem okładek płyt, np. Krzysztofa Klenczona „Powiedz stary gdzieś ty był” (Pronit SX 1614) i Breakoutu „Żagiel Ziemi” (Pronit SX 1821). Od 1997 do 2003 r. regularnie tworzył okładki polskiego miesięcznika psychologicznego „Charaktery” i był współtwórcą wizerunku graficznego pisma. Jego twórczość jest szeroko nagradzana na wielu konkursach międzynarodowych. W 1995 r. otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. W 1994 r. został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 r. pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. Do połowy lat 90. zgromadził około 100 nagród.
Tomeasz Sętowski – absolwent częstochowskiej Akademii na wydziale malarstwa, urodził się w Częstochowie gdzie w 2000 roku stworzył miejsce wyjątkowe – Muzeum Wyobraźni – to wnętrze wypełnione twórczością artysty, niezwykła aranżacja pozwala widzowi przenieść się na chwilę do wnętrza obrazu Sętowskiego, w budynku mieści się również atelier mistrza. Sętowski ma w dorobku ponad 100 wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w licznych znaczących kolekcjach prywatnych i muzealnych m.in. w Muzeum Sztuki Fantastycznej w Szwajcarii, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Muzeum w Abu Dabi. Od 2003 r. malarstwo Tomka triumfuje na salonach CFM oraz w Inter Art Gallery New York, USA w towarzystwie płócien Salvadora Dali i Michaela Parkesa.
Co roku twórczość Tomka zdobi ściany na największym w Europie pokazie realizmu magicznego „Dreamscape” w Amsterdamie, swoje malarstwo prezentowało tam dwudziestu najwybitniejszych artystów tego nurtu. Wystawia m.in. w Nowym Jorku, Las Vegas, Dubaju i Abu Dhabi, Paryżu oraz Monaco. W trakcie trwania wyścigów Grand Prix Formuły 1 w 2010 r. w hotelu Yas na Yas Island w Abu Dhabi, stolicy Emiratów Arabskich odbyła się uroczysta prezentacja magicznych światów artysty oraz koncert Princa. Były to niespodzianki przygotowane dla uczestników i gości tego wydarzenia.
Publiczność doceniała sztukę Tomka nadając mu tytuł „Twórca roku”. W 2007 r. Busisness Centre Club w dowód uznania za działalność charytatywną nadał artyście tytuł członka honorowego. Obrazy twórcy wielokrotnie gościły na okładkach pism, wydawnictw książkowych oraz muzycznych. W 2013 r. Sętowski otrzymał medal „Gloria Artis” najwyższe odznaczenie za wybitne zasługi w dziedzinie kultury, a 4 kwietnia 2014 r. Academie Europene des Arts-France oraz krytycy sztuki przyznali twórcy medal dla najlepszego artysty podczas wystawy Salonu Wiosennego w Paryżu.
Od 24 kwietnia 2014 artysta dumnie prezentował swą twórczość na ArtMonaco w Grimaldi Forum Monte Carlo. Kolekcja zachwyciła Damęrodu Grimaldi Eduardę Crocciani, która wraz z swą córką Księżną Camillą Di Borbone Delle Due Sicilie, Duchessa di Castro stały się wiernymi kolekcjonerami twórczości Tomka.
Jarosław Kukowski – Współczesny, znany szerokiemu kręgowi odbiorców, malarz polski. Prace Kukowskiego określane są mianem surrealizmu lub też fotorealizmu. Tworzy w technikach rysunku oraz malarstwa olejnego. Charakterystycznym dla niego efektem malarskim jest „trompe l’oeil” – złudzenie trójwymiarowości odbierane przez widza. Znany jest z nietypowego procesu dokumentacji działań malarskich – zapisywania ich w formie animacji. W swojej twórczości Kukowski porusza tematy moralne oraz społeczne dotyczące śmierci i przemijania. Jego prace stanowią zarazem głębokie studium natury ludzkiej, a ich rolą jest maksymalne poruszenie widza. Działalność artystyczną Jarosława Kukowskiego krytycy dzielą na trzy fazy. Jego wczesną twórczość charakteryzuje rozbudowana, dramatyczna symbolika. Postacie ludzkie podlegają zdeformowaniu, zaś pejzaże stają się surrealistyczne. Jest to cykl nazywany: „sny”. Kolejny cykl: „freski” wyróżnia się rozjaśnieniem palety malarskiej. Są to akty z ukrytym odczuciem przemijania i dramatyzmu o formie fresków, pod którymi znajdują się, nieznacznie odsłonięte, inne obrazy. W najnowszym okresie malarstwa, określanym jako „nie-sny”, twórca powrócił do surrealizmu, ironii i prowokacji.
Link do wydarzenia: