spotkanie

Tury Kultury
Jan Nowicki
Prowadzenie: Marcin Michrowski
Jan Nowicki. Wielki Szu! Naczelny amant polskiej kinematografii i wielbiciel piłki nożnej.

Hulaka.
(…) Nigdy nie rezygnowałem z czegoś, co może mi szkodzić. Wprost przeciwnie. Rzeczom, które niszczyły zdrowie, wychodziłem naprzeciw. Jakbym chciał się zorientować – ile jeszcze można?(…)

Amant.
(…)Kobiety marzą, żeby ktoś przyjechał na białym koniu i je znalazł w gąszczu życia. Z przemyśleń tego, co widzę, wydaje mi się, że to mężczyźni są znajdywani(…)

Aktor teatralny.
Był jednym z ulubionych aktorów teatralnych Andrzeja Wajdy – grał m.in. Wyganowskiego w „Popiołach”, Stawrogina w „Biesach”, Wielkiego Księcia w „Nocy Listopadowej”, Rogożyna w „Nastazji Filipownie”, ale również w „Zaproszeniu do zamku” Jeana Anouilha, „Tango” Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego.
(…) Aktor to tylko drobiazg, żart w sztuce, znajduje się w nieprawdopodobnie skromnej sytuacji – między ideą autora a oczekiwaniami widza; jest pośrodku i na dobrą sprawę bywa często jedną, wielką – dziś nikomu niepotrzebną kokieterią (…)

Aktor filmowy.
Zadebiutował w „Pierwszym dniu wolności” Aleksandra Forda (1964). Wystąpił także w „Barierze” Jerzego Skolimowskiego, „Życiu rodzinnym” Krzysztofa Zanussiego, „Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa i „Zmorach” Wojciecha Marczewskiego. Oszust w filmie „Wielki Szu” Sylwestra Chęcińskiego przyniósł mu ogromna popularność.
W 2008 roku wystąpił w filmie „Jeszcze nie wieczór” w reż. Jacka Bławuta. Zagrał tam „Wielkiego Szu” – siwego playboya, wycieńczonego życiem, kolejnymi imprezami i romansami, który trafia do Domu Aktora Weterana w Skolimowie.

Kibic.
(…) Jestem kibicem, a każdy kibic to idiota, który zawsze wierzy w sukces. Nie mamy w Polsce wielkiej zawodowej piłki, ale stać nas na wspaniałe zrywy (…)
W 2000 r. na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka pt. „Między niebem a ziemią” złożona z felietonów-listów, które Jan Nowicki adresował do Piotra Skrzyneckiego. Nowicki jest także autorem noweli „Grażyna”, dedykowanej aktorce Grażynie Szapołowskiej, pisał też felietony do wielu czasopism, m.in. „Sceny”, „Gońca Teatralnego”, „Poznaniaka”.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące