Marzec z nowym wydaniem „Ram Kultury”

Wielkimi krokami zbliżają się coraz cieplejsze dni, a wraz z nimi coraz ciekawsze wydarzenia w Tychach. Z nami zaplanujesz, jak najlepiej wykorzystać swój wolny czas!

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, 21 marca, poznamy tegorocznych laureatów Nagród Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury oraz Tyskiego Ambasadora Kultury 2024. Ten prestiżowy tytuł oraz nagrody wręczy w Mediatece pełniący funkcję prezydenta Maciej Gramatyka. Wnioski o przyznanie nagród można było składać do 1 marca, teraz wszystko już w rękach kapituły.

Oczywiście zespół „Ram Kultury” ma swoje typy i nie może się doczekać ogłoszenia wyników, które także dla nas – tak samo, jak dla Państwa – pozostaną tajemnicą do ostatniego momentu. W następnym numerze przedstawimy sylwetki laureatów.

Oczywiście zachęcamy do osobistego uczestnictwa w wydarzeniu. Podczas Tyskiej Gali Kultury, oprócz oglądania wręczenia nagród, będzie można wysłuchać koncertu AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy z zespołem Motion Trio. Bilety na wydarzenie są dostępne na ticketmaster.pl, ażeby zaostrzyć apetyty, polecam obszerny wywiad z twórcą i założycielem zespołu Januszem Wojtarowiczem (strony 4–5). 

Orkiestra AUKSO znana jest ze współpracy z charyzmatycznymi muzykami. W tym miesiącu w sali koncertowej Mediateki będzie można także zanurzyć się w muzyce Mozarta, którą zinterpretuje Marcin Masecki. Muzycznych wrażeń czeka nas w marcu więcej – w Art Music Clubie wystąpi legendarna Grażyna Łobaszewska ze swoim zespołem Ajagore.

Na wiosnę tempa nie zwalnia także Teatr Mały, który na swojej kameralnej scenie w Pasażu Kultury Andromeda prezentuje dwie adaptacje klasycznych lektur szkolnych: Latarnika (recenzję publikujemy na stronie 6) oraz PSA, który jeździł koleją – nową produkcję, o której opowiadają twórczynie spektaklu na sąsiedniej stronie. 

W tym numerze przedstawiamy także pierwszą jaskółkę nowego projektu Muzeum Miejskiego, które przystąpiło do konserwacji i digitalizacji rodzinnych albumów Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta. Fotografie, które powstały w latach 1948–1994, wycinki prasowe, listy i pocztówki… Jeszcze w tym roku albumy w wersji cyfrowej będzie można obejrzeć na stronie internetowej muzeum.

Sylwia Witman

W najnowszym numerze znajdziemy:
– wywiad z Januszem Wojtarowiczem, liderem tria akordeonowego Motion Trio, które wraz z AUKSO – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy wystąpi podczas Tyskiej Gali Kultury,
– zapowiedź najnowszego spektaklu Teatru Małego w Tychach „PIES, który jeździł koleją”,
– recenzja spektaklu (zeszłomiesięcznej premiery Teatru Małego w Tychach) „Latarnik”,
– relacja z warsztatów fotograficznych z Agnieszką Pajączkowską, które odbyły się 15 lutego w Muzeum Miejskim w Tychach,
– kilka słów na temat twórczości oraz najnowszej wystawy rysunku i malarstwa Lecha Kowalczyka „Drzewem jestem”, którego prace będzie można obejrzeć w marcu w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK z okazji jej 30-lecia,
– artykuł na temat zbliżającego się koncertu AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy wraz z Marcinem Maseckim, którzy zaprezentują wariację na temat Mozarta w cyklu AUKSO MODERN,
– zaproszenie do wzięcia udziału w spotkaniach z cyklu Tury Kultury, organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tychach, która tym razem proponuje m.in. wieczór z Krzysztofem Zanussim oraz Urszulą Grabowską,
– oraz wiele innych zapowiedzi oraz podsumowań, a także bogate kalendarium, w którym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Przypominamy, że miesięcznik kolportowany jest na terenie całego miasta (lista poniżej) i jest całkowicie darmowy, dlatego zachęcamy do zabrania go ze sobą i przeczytania 31 już numeru „Ram Kultury”.

Wydawca: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26, 43-100 Tychy, tel. 32 438 20 61, e-mail: redakcja@mck.tychy.pl
Re
daktor naczelna: Sylwia Witman, e-mail: ramykultury@kultura.tychy.pl
Zespół:
Daria Gawrońska, Agnieszka Lakner, Małgorzata Król, Justyna Stolfik-Binda
Korekta:
Agnieszka Tabor
Layout
: Aleksandra Krupa i Bartek Witański Blank Studio, Marcin Kasperek KlarStudio
Skład i łamanie:
Magdalena Dziedzic KlarStudio
Druk:
Drukarnia AAPrint, Mikołów Nakład: 3000 egz.
Foto na okładce:
Jacek Poremba

Miesięcznik znaleźć można we wszystkich instytucjach kultury, młodzieżowych domach kultury, klubach osiedlowych, urzędach, Gemini Park Tychy oraz wybranych restauracjach. Szczegółowa lista punktów dystrybucji znajduje się TUTAJ.
Poniżej prezentujemy również dotychczasowe wydania „Ram Kultury” w wersji online:

Ramy Kultury nr 31
Ramy Kultury nr 30
Ramy Kultury nr 29
Ramy Kultury nr 28
Ramy Kultury nr 27
Ramy Kultury nr 26
Ramy Kultury nr 25
Ramy Kultury nr 24
Ramy Kultury nr 23
Ramy Kultury nr 22
Ramy Kultury nr 21
Ramy Kultury nr 20
Ramy Kultury nr 19
Ramy Kultury nr 18
Ramy Kultury nr 17
Ramy Kultury nr 16
Ramy Kultury nr 15
Ramy Kultury nr 14
Ramy Kultury nr 13
Ramy Kultury nr 12
Ramy Kultury nr 11
Ramy Kultury nr 10
Ramy Kultury nr 9
Ramy Kultury nr 8
Ramy Kultury nr 7
Ramy Kultury nr 6
Ramy Kultury nr 5
Ramy Kultury nr 4
Ramy Kultury nr 3
Ramy Kultury nr 2
Ramy Kultury nr 1

GALERIA


Share