Wierszośpiewanki. Różne oblicza nie tylko dla dzieci

O „Tyskim Banku Kultury”, jego ostatniej edycji i pomysłach, które dzięki niej dostały szansę, by się zmaterializować, pisaliśmy w poprzednim numerze „Ram Kultury”. Dziś zachęcamy, by bliżej przyjrzeć się jednemu z dzieł, które powstały dzięki TBK.

Mowa o wyjątkowym projekcie słowno-muzycznym, skierowanym do najmłodszych odbiorców kultury. Ale i starszym słuchaczom może on przynieść wiele radości.

Wierszośpiewanki to pięknie wydany album, zawierający płytę i książeczkę z szesnastoma piosenkami, skomponowanymi do znanych i lubianych wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz równie wdzięcznych, chociaż mniej znanych utworów Stanisława Karaszewskiego. Piosenki wykonali Wanda i Grzegorz Ratajscy wraz z przyjaciółmi, a produkcją muzyczną zajął się znany tyski gitarzysta flamenco – Michał Czachowski, który wystąpił w tym projekcie zarówno w roli inżyniera dźwięku, jak i muzyka sesyjnego, grającego na wielu instrumentach.

W sprzedaży jest sporo płyt z piosenkami dla dzieci – mówi Michał Czachowski. Niestety większość z nich jest niskiej jakości muzycznej i wykonawczej, do tego bazuje na wyczerpanej formule dziecięcego popu, gdzie dominują niemal wyłącznie instrumenty elektroniczne. Na płycie Wandy i Grzegorza Ratajskich znajdziemy muzykę, która ujmuje swoim ciepłem, naturalnością i prawdą. Chociaż nie są oni profesjonalnymi wokalistami, to trudno uwierzyć, że jest to ich pierwsze nagranie studyjne. Brzmią tak, jakby śpiewała Barbara Krafftówna w duecie z Andrzejem Sikorowskim.

Grzegorz Ratajski jest znany w Tychach przede wszystkim jako architekt, jednak Wierszośpiewanki to nie jest jego pierwsza przygoda z muzyką. W latach 70. był członkiem zespołu bigbitowego Passaty. Tym razem śpiewa, gra na gitarze, gitarze basowej, banjo i ukulele. Warto podkreślić, że twórcy płyty korzystali z bardzo bogatego instrumentarium akustycznego. Młodzi słuchacze mogą zapoznać się z brzmieniem akordeonu, skrzypiec, całej gamy instrumentów perkusyjnych i wielu innych. A dodatkowo poznać różne gatunki muzyczne.

Na płycie są elementy polskiej muzyki ludowej, muzyki irlandzkiej, meksykańskiej, jazzu, bluesa czy rock and rolla – wylicza Czachowski. Słuchając znanych sobie wierszyków, dzieci będą mogły poznać różne stylistyki muzyczne. Dzięki temu, że wykorzystano tylko instrumenty akustyczne, dźwięk jest ciepły, przestrzenny i zbalansowany. To doskonały materiał dydaktyczny dla rozwoju wrażliwości muzycznej małego dziecka.

Wydawnictwo jest przyjemne także dla oka. Płyta zawiera 28-stronnicową książeczkę z ilustracjami wykonanymi przez Grzegorza Ratajskiego, a opracowaniem graficznym całości zajęła się jego córka Weronika Ratajska – znakomita graficzka. W książeczce znajdziemy kolorowe ilustracje, przedstawiające poszczególne instrumenty. Dzieci więc będą mogły nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć jak wygląda akordeon guzikowy, cajón, kontrabas, banjo, irlandzki whistle czy bodhrán.

To absolutna perełka, godna polecenia nie tylko dzieciom, ale każdemu, kto szuka ciepła i miłości w muzyce. Płyta jest już dostępna w sprzedaży, można jej szukać m.in. na platformie Allegro. A w ramach promocji wydawnictwa, bezpłatne egzemplarze trafią do wszystkich przedszkoli publicznych w Tychach.

Sylwia Witman

W nagraniach wzięli udział następujący artyści oraz instrumenty:
Wanda Ratajska – śpiew
Grzegorz Ratajski – śpiew, gitara, banjo, ukulele, ukulele basowe
Michał Czachowski – ukulele, banjo, bodhrán, cajón, buzz, łyżki, shaker, trójkąt, tamburyn, gitara Weronika Ratajska – chórki
Małgorzata Czachowska – chórki
Anna Czachowska – chórki
Paweł Mazurkiewkicz – akordeon
Marcin Sidor – skrzypce
Maciej Szajkowski – baraban
Piotr Wojnarowski – kontrabas
Iwona Korcz-Wojnarowska – śpiew
Witold Kulczycki – whistle
Janusz Czachowski – gwizd
Tomasz Pala – fortepian
Isaac Peña González – perkusja
Aleksander Miśkiewicz – akordeon guzikowy
Marta Kania – chórki

GALERIA


Share

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące