Marcowe wydanie „Ram Kultury” już dostępne!

W punktach dystrybucji pojawiło się nowe wydanie informatora kulturalnego. Sprawdź, jakie wydarzenia odbędą się w Tychach w marcu!

W marcowym wydaniu informatora znajdziemy m.in.:
– zapowiedź XIV edycji Festiwalu Monodramu MOTYF, który rozpoczyna się już 16 marca,
– kilka słów na temat muzycznego projektu „Wierszośpiewanki”, który zrealizowany został w ramach Tyskiego Banku Kultury,
– zapowiedź wystawy „Tony Industrii”, której tematem przewodnim jest dziedzictwo przemysłowe Tychów i całego Śląska,
– artykuł na temat konkursu fotograficznego Tychy Press Photo 2022 i wystawy prac laureatów,
a także:
– jak co miesiąc liczne konkursy z nagrodami,
– kalendarium bogate w wydarzenia, spektakle, wernisaże, spotkania, koncerty, warsztaty i wiele innych.

Tak we wstępie do marcowego wydania Ram Kultury redaktor naczelna Sylwia Witman pisze o XIV Festiwalu Monodramu MOTYF:

Miesiąc temu odniosłam się do pewnego archetypu (a może jednak stereotypu?) – kobiety jako istoty posiadającej niemal metafizyczny kontakt z naturą i graniczące z magią umiejętności korzystania z jej darów. Okazją do tego były oczywiście wydarzenia z naszego kalendarza kulturalnego. Dzisiaj temat kobiecości powraca do mnie z inną refleksją. Przed nami XIV edycja Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF. Jak żadna z dotychczasowych będzie ona zdominowana przez kobiety (mowa o spektaklach mistrzowskich, a nie części konkursowej, do której nabór w momencie pisania tego tekstu wciąż trwa). Mocna obecność kobiet, zarówno na festiwalu jak i w polskim monodramie, stała się jednym z głównych wątków mojej rozmowy z dyrektorem artystycznym festiwalu, Pawłem Drzewieckim.
Dopiero podczas pisania tekstu, który Czytelnicy znajdą w informatorze, zadałam sobie pytanie: czy w ogóle powinniśmy o tym mówić? Kluczem przy wyborze spektakli nie była płeć. Są to po prostu jedne z najciekawszych monodramów granych obecnie na polskich scenach, które nie były dotąd pokazywane podczas MOTYFU. Dlaczego zwracamy uwagę na fakt, że tworzą je kobiety? Czy gdyby wybrano wyłącznie mężczyzn, także uznalibyśmy to za warte odnotowania? Ta refleksja to okazja, by na nowo postawić sobie pytanie, na czym właściwie ma polegać równość płci. Na skrupulatnym przestrzeganiu parytetów czy całkowitym pominięciu kwestii płci przy ocenie osób i ich działań? Osobiście skłaniam się ku drugiemu. W trzeciej dekadzie XXI wieku równość płci w każdym wymiarze życia społecznego jest równie oczywista jak samo ich istnienie. Dlaczego więc ciągle o tym rozmawiamy? Czy to możliwe, że w kobietach nadal tkwi jakiś irracjonalny kompleks, nakazujący nam cieszyć się, gdy jesteśmy górą? Czy mitu o dyskryminacji nie wykorzystujemy jako łatwego wytłumaczenia naszych niepowodzeń?
Oczywiście mogę się mylić. Być może ta równość wcale nie jest taka oczywista i wtedy parytety mogą być użytecznym orężem. Tą łyżką dziegciu zamieszam w beczce miodu poprzedniego felietonu. Po więcej rozważań na temat kobiecości i męskości warto wybrać się w tym miesiącu do teatru.

Wydawca: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26, 43-100 Tychy, tel. 32 438 20 61,
e-mail: redakcja@mck.tychy.pl
Redaktor naczelna: Sylwia Witman, e-mail: ramykultury@kultura.tychy.pl
Zespół: Daria Gawrońska, Małgorzata Król, Aleksandra Matuszczyk, Agnieszka Woszczyńska
Korekta: Agnieszka Tabor
Layout: Aleksandra Krupa i Bartek Witański Blank Studio, Marcin Kasperek KlarStudio
Skład i łamanie: Magdalena Dziedzic KlarStudio
Druk: Drukarnia AA Print, Mikołów
Nakład: 3.000 egz.

Miesięcznik znaleźć można we wszystkich instytucjach kultury, młodzieżowych domach kultury, klubach osiedlowych, urzędach, Gemini Park Tychy oraz wybranych restauracjach. Szczegółowa lista punktów dystrybucji znajduje się TUTAJ.
Poniżej prezentujemy również dotychczasowe wydania „Ram Kultury” w wersji online:

Ramy Kultury nr 7
Ramy Kultury nr 6
Ramy Kultury nr 5
Ramy Kultury nr 4
Ramy Kultury nr 3
Ramy Kultury nr 2
Ramy Kultury nr 1

GALERIA


Share

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące