Lutowe wydanie „Ram Kultury” już dostępne!

Czy Twoim noworocznym postanowieniem było częstsze uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych? „Ramy Kultury” pomogą Ci w jego realizacji. Sprawdź, co ciekawego wydarzy się w naszym mieście!

W lutowym wydaniu informatora znajdziemy m.in.:
– spektakle, musical, wystawy, koncerty, warsztaty i spotkania oraz wiele innych – tak przedstawia się bogate kalendarium,
– recenzję spektaklu „CPK – Całkiem Piękny Kraj” Teatru T.C.R. autorstwa Iwony Woźniak (dyrektorki Teatru Zagłębie w Sosnowcu),
– informacje na temat Tyskiego Banku Kultury,
– konkursy, w których zawsze do wygrania są nietuzinkowe i wartościowe nagrody, w tym miesiącu podwójne zaproszenia na koncerty Aukso i do Teatru Małego na spektakl „Król Lear” oraz limitowany album fotograficzny „Śląsk Taneczny” autorstwa Grzegorza Krzysztofika, który wydany został w ramach Tyskiego Banku Kultury.

Redaktor naczelna Sylwia Witman we wstępie do lutowego wydania zachęca do wzięcia udziału w kilku wydarzeniach:

Fascynacja naturą i jej życiodajnymi mocami jest z pewnością starsza niż europejska cywilizacja. W naszej kulturze utrwalił się obraz zielarstwa i ziołolecznictwa jako specjalności kobiecej. Do tego archetypu odwołują się dwa wydarzenia z naszego kulturalnego kalendarza na najbliższy miesiąc.  W Muzeum Miejskim do 19 lutego można oglądać wystawę, która w ciekawy sposób ujmuje specyfikę zawodu farmaceuty, a dokładniej – farmaceutki. Wszak to płci pięknej przypisywana jest bogatsza wyobraźnia i głębsze odczuwanie więzi z naturą. Kuratorka wystawy, malarka Agata Szymanek, pragnie zwrócić uwagę na korzenie zawodu farmaceutki; wiedzę przekazywaną przez pokolenia i drogę, którą wiedza ta zawędrowała z dziko porośniętych łąk na apteczne zaplecze. Wystawa jest pokłosiem projektu realizowanego przez artystkę od 2020 roku. Wówczas w Muzeum Miejskim w Tychach odbyły się warsztaty „Ogród balsamiczny”. Wzięły w nich udział farmaceutki, a także artystki i artyści podejmujący temat pracy aptekarki, uzdrawiającej mocy natury, a nawet sztuki, jako aktu uzdrawiania. „Balsamiczne działanie sztuki przynosi ulgę i ukojenie wobec problemów otaczającej rzeczywistości” – czytamy w zapowiedzi wystawy. Zapraszamy do Muzeum Miejskiego wszystkich, którzy mają ochotę poddać się temu działaniu. W innej przestrzeni wystawienniczej w Tychach – Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” TSM Oskard – od 4 lutego będzie można oglądać wystawę prac tyskiej artystki fotograficzki Agnieszki Seidel-Kożuch, specjalizującej się w kolażach, których motywami przewodnimi są kobiecość i natura. O swojej twórczości tak mówi sama autorka: Z zawodu jestem projektantką graficzną i fotografką. Używając magii, wrzucam obie dziedziny do wielkiego gara czarownicy, dorzucam trochę roślin, kolorów, kobiecych zaklęć i tak powstaje kolaż!
Refleksyjne, harmonijne i kojące kompozycje z pewnością wywołają u odbiorców – wśród innych emocji – tęsknotę za słońcem, zapachem świeżych ziół, ukwieconą łąką i śpiewem ptaków. Polecamy tego rodzaju doznania w lutym.

Wydawca: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26, 43-100 Tychy, tel. 32 438 20 61,
e-mail: redakcja@mck.tychy.pl
Redaktor naczelna: Sylwia Witman, e-mail: ramykultury@kultura.tychy.pl
Zespół: Daria Gawrońska, Małgorzata Król, Aleksandra Matuszczyk, Agnieszka Woszczyńska
Korekta: Agnieszka Tabor
Layout: Aleksandra Krupa i Bartek Witański Blank Studio, Marcin Kasperek KlarStudio
Skład i łamanie: Magdalena Dziedzic KlarStudio
Druk: Drukarnia AA Print, Mikołów
Nakład: 3.000 egz.

Miesięcznik znaleźć można we wszystkich instytucjach kultury, młodzieżowych domach kultury, klubach osiedlowych, urzędach, Gemini Park Tychy oraz wybranych restauracjach. Szczegółowa lista punktów dystrybucji znajduje się TUTAJ.
Poniżej prezentujemy również dotychczasowe wydania „Ram Kultury” w wersji online:

Ramy Kultury nr 6
Ramy Kultury nr 5
Ramy Kultury nr 4
Ramy Kultury nr 3
Ramy Kultury nr 2
Ramy Kultury nr 1

GALERIA


Share

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące