spotkanie

Czas na architekturę
Sacrum – profanum
spotkanie z architektem Grzegorzem Ratajskim
Gościem piątego spotkania z cyklu „Czas na architekturę” będzie Grzegorz Ratajski – tyski architekt.

Był związany z Miastoprojektem Nowe Tychy (1971–1979), a także głównym projektantem w Biurze Studiów i Projektów PW „Progor” Katowice (1979–1983), głównym projektantem w Wojewódzkim Biurze Projektów Katowice (1983–1992), głównym projektantem i członkiem zarządu Fundacji Przestrzeni Górnego Śląska Katowice (1992–1997). Prowadzi autorską pracownię projektową (od 1978 roku). To autor licznych zrealizowanych projektów architektonicznych, w tym kościołów, m.in. pw. Błogosławionej Karoliny Kózkówny i Matki Bożej Królowej Aniołów w Tychach. Jego wielką pasją jest muzyka.

Architektura otacza nas nieustannie – zaspokaja nie tylko potrzeby materialne, ale i duchowe. Traktujemy ją w naturalny sposób użytkowo, częstokroć nie doceniając wielości jej znaczeń oraz roli jaką odgrywa w kształtowaniu naszego poczucia estetyki. „Czas na architekturę” to cykl spotkań traktujących o sztuce projektowania, organizowania i kształtowania szeroko pojętej przestrzeni. Wspólny mianownik kolejnych odsłon cyklu stanowią wątki tyskie.

fot. Grzegorz Ratajski, rysunek kościoła pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Tychach–Wilkowyjach z lotu ptaka, 1982; fot. archiwum parafii

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące