wykład

To jest sztuka!
Między niebem a ziemią. Rafael Santi
Prowadzenie: Katarzyna Czapla-Durska
Rafael Santi to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu. Inspirował się malarstwem Leonarda da Vinci czy Michała Anioła.

Namalował niebo. I najpiękniejsze Madonny. Wdzięk, elegancja i spokój na każdym płótnie.  Dlaczego zatem kobiety mu współczesne nie chciały modlić się do jego świętych? Czy mistrz miał słabości? Tak! Szczególnie jedną. Jaką?

Raffaello Santi, znany później jako Rafael, był malarzem, rysownikiem i architektem. Zaliczany jest do grona najznakomitszych twórców epoki renesansu na równi z Michałem Aniołem i Leonadro da Vinci, których przez całe życie stawiał sobie za wzór. Jego najbardziej znanym dziełem jest obraz „Madonna Sykstyńska”, a dwa zapatrzone w górę aniołki to jeden z najpopularniejszych motywów pochodzących z tego obrazu, które masowo reprodukowane są na współczesnych przedmiotach codziennego użytku.

Wielki talent Rafaela dostrzeżono bardzo szybko, dzięki temu, że jego ojciec był malarzem. Jego drugim nauczycielem był Pietro Perugino (Pietro Vannucci), na którym młody Santi wzorował się, tworząc swoje pierwsze obrazy. Szybko porzucił kopiowanie swojego mistrza i wypracował własny styl. Na rozwój jego malarstwa największy wpływ miały jednak dzieła Leonarda da Vinci i Michała Anioła.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące