wykład

To jest sztuka!
„Geniusz przeklęty. Caravaggio”
Prowadzenie: Katarzyna Czapla-Durska
Caravaggio jest jednym z najwybitniejszych nowożytnych artystów, którego tradycja była kultywowana przez kolejne generacje twórców. Jego życiorys jest równie ciekawy i przejmujący, co jego mroczne obrazy.

Święci z pomarszczonym czołem. I z brudnymi stopami. Życie i obrazy niczym sceny filmowe. Pełne niepokoju i wzburzenia. Gorączka. Ucieczka. Pycha. Malarstwo, które wstrząsnęło niebem i nami. Skazaniec, który odmienił sztukę. Przed państwem mistrz – Caravaggio.

Caravaggio (wł. Michelangelo Merisi) – urodzony w 1571 w lombardzkiej miejscowości Caravaggio (stąd przydomek), zmarł w 1610 r. w Porto d’Ercole. Włoski malarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli wczesnego baroku. Do głównych motywów jego twórczości należą przedstawiane na sposób rodzajowy sceny biblijne, malował także martwe natury. Charakterystyczne dla jego malarstwa są ostre kontrasty światła i cienia, przez co obrazy Caravaggia są reprezentatywne zarówno dla luminizmu, jak i stanowią przykład zastosowania tzw. maniera tenebrosa, tj. przedstawiania scen w mrocznej, nocnej scenerii. Jego styl znalazł licznych naśladowców, zwanych caravaggionistami.

źródło: niezlasztuka.net

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące