Nowy rok z nowym wydaniem „Ram Kultury”

Święta i po świętach. Witamy w 2024 roku, w którym znów będziemy wspólnie zagłębiać się w kulturę!

Nowy rok rozpoczniemy oczywiście kolędą w pięknym wykonaniu. Już 1 stycznia w kościele św. Marii Magdaleny wystąpią z kolędowym repertuarem Dorota Majcher-Rosikowska i Hania Derej. A w połowie miesiąca (14 stycznia) ruszają XXXIII Tyskie Wieczory Kolędowe. Na inauguracyjnym koncercie (tradycyjnie w kościele bł. Karoliny Kózkówny) usłyszymy w tym roku Stanisława Soykę. Wśród wykonawców będą m.in. AcoustiC SounD Trio, zespół Chwila Nieuwagi i Chór Mieszany „Risonanza Continua”. Festiwal jak zwykle zagości w kilku tyskich świątyniach, by zakończyć się finałem w kościele św. Marii Magdaleny – tam wysłuchamy laureatów konkursu chórów oraz koncertu kolęd w aranżacjach Henryka Jana Botora w wykonaniu orkiestry AUKSO, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej oraz solistów.

Miłośników aranżacji i wykonań Henryka Jana Botora z pewnością ucieszy fakt, że nie będzie to jedyny koncert z jego udziałem podczas Tyskich Wieczorów Kolędowych (których jest on dyrektorem artystycznym). Wcześniej nasz mistrz organów wystąpi w kościele św. Jadwigi Śląskiej, gdzie zagra wspólnie z Józefem Skrzekiem i jego córką Elżbietą Skrzek. Więcej o tej współpracy opowiada sam Henryk Jan Botor w obszernym wywiadzie, który znajdziecie na stronach 4 i 5.

Gdy już nasycimy się kolędami, warto zwrócić się w stronę sztuk wizualnych. Rozpoczyna się właśnie jubileuszowy rok Miejskiej Galerii Sztuki OBOK, która jest z nami już trzydzieści lat. Rok ten otworzy zbiorowa wystawa tyskich twórców (już 26 stycznia). Także wystawy indywidualne zaplanowane na kolejne miesiące będą prezentowały wyłącznie dzieła artystów związanych z naszym miastem. Więcej o jubileuszu, planach oraz o historii galerii opowiadają jej kuratorzy: Elżbieta Kuraj, która prowadziła galerię przez pierwsze pięć lat, i Wojciech Łuka, zarządzający nią obecnie. Zapraszam do lektury na stronie 7.

W styczniu czekają nas też spotkania z muzyką indyjską, flamenco, argentyńskim tangiem i szantami. Nudno nie będzie. Zapraszamy.

Sylwia Witman

Co znajdziemy na kartach najnowszego wydania miesięcznika?
– wywiad z kompozytorem Henrykiem Janem Botorem, który przeprowadził Marek Piechniczek – dziennikarz Radia eM,
– zapowiedź koncertu zespołu Indialucia,
– kilka słów na temat działalności tyskiego teatru DoRo,
– zapowiedź działań wystawienniczych i wydarzeń, które organizowane będą w 2024 r. z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Miejskiej Galerii Obok,
– zaproszenie do wzięcia udziału w koncercie AUKSO x ROBY LAKATOS x GANG TANGO,
– obszerne kalendarium oraz inne interesujące tematy, które warto poznać i czerpać inspirację do brania udziału w tyskich wydarzeniach kulturalnych.

Przypominamy, że miesięcznik kolportowany jest na terenie całego miasta (lista poniżej) i jest całkowicie darmowy, dlatego zachęcamy do zabrania go ze sobą i przeczytania 29 już numeru „Ram Kultury”.

Wydawca: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26, 43-100 Tychy, tel. 32 438 20 61, e-mail: redakcja@mck.tychy.pl
Re
daktor naczelna: Sylwia Witman, e-mail: ramykultury@kultura.tychy.pl
Zespół:
Daria Gawrońska, Agnieszka Lakner, Małgorzata Król, Justyna Stolfik-Binda
Korekta:
Agnieszka Tabor
Layout
: Aleksandra Krupa i Bartek Witański Blank Studio, Marcin Kasperek KlarStudio
Skład i łamanie:
Magdalena Dziedzic KlarStudio
Druk:
Drukarnia AAPrint, Mikołów Nakład: 3000 egz.
Foto na okładce:
Włodzimierz Chrzanowski

Miesięcznik znaleźć można we wszystkich instytucjach kultury, młodzieżowych domach kultury, klubach osiedlowych, urzędach, Gemini Park Tychy oraz wybranych restauracjach. Szczegółowa lista punktów dystrybucji znajduje się TUTAJ.
Poniżej prezentujemy również dotychczasowe wydania „Ram Kultury” w wersji online:

Ramy Kultury nr 29
Ramy Kultury nr 28
Ramy Kultury nr 27
Ramy Kultury nr 26
Ramy Kultury nr 25
Ramy Kultury nr 24
Ramy Kultury nr 23
Ramy Kultury nr 22
Ramy Kultury nr 21
Ramy Kultury nr 20
Ramy Kultury nr 19
Ramy Kultury nr 18
Ramy Kultury nr 17
Ramy Kultury nr 16
Ramy Kultury nr 15
Ramy Kultury nr 14
Ramy Kultury nr 13
Ramy Kultury nr 12
Ramy Kultury nr 11
Ramy Kultury nr 10
Ramy Kultury nr 9
Ramy Kultury nr 8
Ramy Kultury nr 7
Ramy Kultury nr 6
Ramy Kultury nr 5
Ramy Kultury nr 4
Ramy Kultury nr 3
Ramy Kultury nr 2
Ramy Kultury nr 1

GALERIA


Share