Czy masz już nowy numer „Ram Kultury”?

W grudniu, jak co roku, nie zabraknie w kulturze wydarzeń, które nawiązywać będą swą tematyką do Świąt Bożego Narodzenia, ale Ci, którzy czekają na jakieś urozmaicenie, również się nie zawiodą, wystarczy sięgnąć po „Ramy Kultury” i zaczęrpnąć inspiracji.

Jeszcze nie opadły emocje po Tyskich Spotkaniach Teatralnych, a na naszych łamach już znajdziecie obszerną z nich relację. Ale nie tylko, jest też mnóstwo zapowiedzi wydarzeń nadchodzących. A że mamy grudzień, wiele z nich związanych jest z adwentem i świętami Bożego Narodzenia.

Jeżeli nasz miesięcznik wpadł Wam w ręce w pierwszych dniach grudnia, gorąco polecam Koncert Światła – recital tradycyjnych polskich pieśni, w wykonaniu Basi Pospieszalskiej i towarzyszących jej znakomitych muzyków. Dla osób poszukujących w okresie przedświątecznym duchowej głębi może to być odtrutka na wszechobecne już w sklepach świąteczne hity i choinkową tandetę.

Ale jeśli trafiliście na tę zapowiedź nieco później (Koncert Światła odbędzie się już 3 grudnia), to i tak polecam wywiad z Basią Pospieszalską, która opowiedziała Justynie Stolfik-Bindzie o tym, dlaczego skupia się w swojej twórczości na pieśniach religijnych i jak przeżywa się święta w bardzo licznej i muzykalnej rodzinie. To piękny tekst, budzący nie tylko religijne refleksje.

Zaduma i pogłębiona refleksja – tak, w końcu od tego jest muzyka i sztuka w ogóle. Ale wróćmy jeszcze do świątecznych hitów. Czyż ten komercyjny wymiar świąt także nie ma w sobie uroku? Od lat mieszkańcy Tychów gromadzą się na Jarmarku Bożonarodzeniowym na placu Baczyńskiego, by wprowadzić się w świąteczny nastrój, pijąc grzane wino i słuchając gwiazd muzyki popularnej w świątecznym repertuarze. Tak będzie i tym razem. Zagrają i zaśpiewają Robert Janowski, Trebunie-Tutki, a także wokalistki wykonujące kultowe piosenki z filmów Disneya w polskojęzycznych wersjach. Koncert będzie zatytułowany Mam tę moc. I muszę się przyznać, że spośród jarmarkowych propozycji ta podoba mi się najbardziej.

W kalendarium znajdziecie oczywiście także podpowiedzi, gdzie w okolicach 6 grudnia będzie można spotkać Świętego Mikołaja.

Piękne święta przed nami. Niech będą mroźne, białe i pełne miłości.

Sylwia Witman

Co znajdziemy w najnowszym numerze?
– wywiad z Basią Pospieszalską – wokalistką znaną z wykonywania pieśni religijnych, która wystąpiła w Tychach podczas Koncertu Światła,
– przegląd koncertów, które odbędą się w Tychach w grudniu,
– pomysły na kulturalne prezenty świąteczne, których przeglądu dokonała redaktor naczelna Sylwia Witman,
– zaproszenie na wernisaż Magdaleny Dudy do Galerii na Wolności,
– relacja ze świeżo zakończonego festiwalu Tyskie Spotkania Teatralne dwóch autorek Podcastu o teatrze,
– wiele innych artykułów oraz bogate kalendarium wydarzeń.

Miesięcznik znaleźć można we wszystkich instytucjach kultury, młodzieżowych domach kultury, klubach osiedlowych, urzędach, Gemini Park Tychy oraz wybranych restauracjach. Szczegółowa lista punktów dystrybucji znajduje się TUTAJ.
Poniżej prezentujemy również dotychczasowe wydania „Ram Kultury” w wersji online:

Ramy Kultury nr 28
Ramy Kultury nr 27
Ramy Kultury nr 26
Ramy Kultury nr 25
Ramy Kultury nr 24
Ramy Kultury nr 23
Ramy Kultury nr 22
Ramy Kultury nr 21
Ramy Kultury nr 20
Ramy Kultury nr 19
Ramy Kultury nr 18
Ramy Kultury nr 17
Ramy Kultury nr 16
Ramy Kultury nr 15
Ramy Kultury nr 14
Ramy Kultury nr 13
Ramy Kultury nr 12
Ramy Kultury nr 11
Ramy Kultury nr 10
Ramy Kultury nr 9
Ramy Kultury nr 8
Ramy Kultury nr 7
Ramy Kultury nr 6
Ramy Kultury nr 5
Ramy Kultury nr 4
Ramy Kultury nr 3
Ramy Kultury nr 2
Ramy Kultury nr 1

GALERIA


Share