XLVIII Tyskie Spotkania Teatralne

W dniach 21-27 listopada zapraszamy do Teatru Małego na wyjątkową ucztę teatralną – XLVIII Tyskie Spotkania Teatralne.

Program 48. Tyskich Spotkań Teatralnych zbudowany jest wokół relacji kobieta – mężczyzna. Zarówno w nurcie konkursowym, jak i mistrzowskim mamy spektakle podejmujące ten temat z perspektywy współczesnej, ale też nawiązujące do klasyki literatury.

Jak mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego i kurator Tyskich Spotkań Teatralnych, w temacie przewodnim tegorocznych TST chodzi nie tylko o samą relację między kobietą a mężczyzną, ale także o próbę opowiedzenia czym jest dzisiaj kobiecość i męskość. W nurcie mistrzowskim zobaczymy Panny z Wilka, gdzie relacja kobieta – mężczyzna pozostaje na drugim planie, a istotne są wzajemne oddziaływania emocjonalne między bohaterkami historii. Proza Jarosława Iwaszkiewicza w inscenizacji Agnieszki Glińskiej zainauguruje TST. Co ciekawe, ta inauguracja nastąpi na macierzystej scenie spektaklu – w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Pierwotnie zamierzaliśmy pokazać ten spektakl w Tychach, okazało się jednak, że detale techniczne uniemożliwiają te plany. Ufam, że zbliżający się remont naszej sceny zażegna podobnym niedogodnościom w przyszłości – wyjaśnia Paweł Drzewiecki. Naszym widzom zapewniamy transport spod Teatru Małego i z powrotem. Dzięki dotacji ministerialnej, którą pozyskaliśmy na realizację festiwalu, nie będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami i cena biletu pozostaje bez zmian.

Kolejną propozycją w nurcie mistrzowskim będzie przedstawienie Kto się boi Virginii Woolf? Teatru Polonia w Warszawie, w reżyserii Jacka Poniedziałka i według jego autorskiego przekładu. To jedno z najsłynniejszych we współczesnej dramaturgii studiów relacji kobieta-mężczyzna. Następna inscenizacja w nurcie mistrzowskim – Karamazow Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi według powieści Fiodora Dostojewskiego – to rzecz o męskim świecie, trudnych relacjach z ojcem i próbach wyrwania się spod ciężaru rodzinnej tradycji. Przedstawienie finałowe festiwalu to Miłość od ostatniego wejrzenia Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy – widowisko zrealizowane na podstawie współczesnej sztuki chorwackiej pisarki Verdany Rudan, wyreżyserowane przez Iwonę Kempę. Na scenie mamy znakomite aktorki, z których każda opowiada historię swojej postaci, zanurzoną w poszukiwaniu definicji kobiecości przez każdą z bohaterek – mówi Paweł Drzewiecki. Kostiumami granych postaci stają się suknie ślubne, które nie zawsze kojarzą się im ze szczęściem.

Nie mniej ciekawie i różnorodnie zapowiada się nurt konkursowy. Z archetypami i stereotypami dotyczącymi męskości mierzą się bohaterowie realizacji Ojcowie, Chudy żołnierz czy Last minute. Z kolei przedstawienie Stąd, budowane w oparciu o wywiady z uczestniczkami jednego z programów społecznych, to wielowymiarowy obraz sytuacji współczesnej kobiety. Spektakl Szczęście umiejętnie opisuje uczuciowe perturbacje dojrzałej pary. To przedstawienie zrealizowane w niebywale błyskotliwy, interesujący formalnie sposób, w formie literackiej nawiązuje do legendarnej „Ławeczki” Gelmana, co sprawia, że obejrzymy spektakl stanowiący kwintesencję tego, co może wydarzyć się pomiędzy kobietą a mężczyzną – opowiada Paweł Drzewiecki.

W nurcie konkursowym są też dwie tyskie propozycje, z pewnością znane już części publiczności: karma. Teatru OdRuchu oraz CPK Teatru T.C.R., które bardzo dobrze wpisują się w sceniczny dialog o kobiecości i męskości we współczesnym świecie.

Poziom prezentacji konkursowych jest bardzo wysoki i niebywale wyrównany. Nie ma tutaj jednoznacznych faworytów, każdy ma szansą na Grand Prix, podsumowuje kurator Tyskich Spotkań Teatralnych. Większość pozycji konkursowych będzie pokazywana jako spektakle kameralne, z widownią na scenie. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto odbierać wejściówki z wyprzedzeniem.

Sylwia Witman

Program:
NURT MISTRZOWSKI:
21.11 godz. 19.15 Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
„Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza, reż. Agnieszka Glińska
UWAGA! Spektakl wyjazdowy, transport w cenie biletu!
22.11 godz. 18.00 Teatr Polonia
„Kto się boi Virginii Woolf?” Edwarda Abee, reż. Jacek Poniedziałek
26.11 godz. 18.00 Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
„Karamazow” Fiodora Dostojewskiego, reż. Jacek Orłowski
27.11 godz. 18.00 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
„Miłość od ostatniego wejrzenia” Vedrany Rudan, reż. Iwona Kempa

NURT KONKURSOWY:
23.11 godz. 17.00 Teatr Naumiony
„Last minute”, reż. Iwona Woźniak
23.11 godz. 21.00 Teatr OdRuchu
„karma.”, reż. Michał Misza Czorny, Monika Szydłowiecka
24.11 godz. 15.00 Teatr Ziemi Chełmskiej
„Stąd”, reż. Marcin Wąsowski
24.11 godz. 17.00 AST Kraków
„Ojcowie” reż. Błażej Biegasiewicz
24.11 godz. 21.00 Teatr Bez Sceny
„Szczęście”, reż. Andrzej Dopierała
25.11 godz. 18.00 Grupa Artystyczna Teatr T.C.R.
„CPK”, reż. Maciej Dziaczko
25.11 godz. 21.00 Scena Supernova
„Chudy żołnierz”, reż. Jakub Kowalik

WYSTAWA w Galerii Sztuki OBOK:
18.11.2022-04.01.2023 Wystawa rysunków Andrzeja Mleczki

Dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

GALERIA


Share

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące