spektakl

48. Tyskie Spotkania Teatralne
Hanoch Levin
„Chudy żołnierz”
reż. Jakub Kowalik, Scena Supernova, Kraków
Świat w którym dzieje się akcja spektaklu, to świat niedostatku i zagrożenia, panuje głód, o jedzenie trzeba walczyć, a ludzkie relacje zostały zaburzone przez wszechobecną wojnę, która nigdy się nie kończy.

„Jestem bardziej tobą niż ty sam”.

Pierwsza polska inscenizacja jednego z ostatnich dramatów Levina.

Sussin, tytułowy Chudy żołnierz wraca po 5 latach z wojny. W domu zastaje swoje alter ego, Grubego żołnierza, który przywłaszczył sobie jego żonę, dziecko, tożsamość. Nierozpoznany przez bliskich i sąsiadów Chudy żołnierz zamieszkuje na podwórzu śledząc przez okno życie swojego sobowtóra z “tłustych lat”, dyskutując i kłócąc się z nim. Wkrótce pojawia się kolejna, trzecia wersja głównego bohatera – Pełzający żołnierz – ranny i konający, on także uważa siebie za Sussina…

Trzy warianty osobowości głównego bohatera – Chudy, Gruby i Pełzający żołnierz podejmują próbę zrozumienia własnej tożsamości, która się rozpada, zadają pytanie co stanowi jej istotę, na czym polega niepowtarzalność człowieka.
“Chudy Żołnierz”, który swobodnie nawiązuje do antycznej komedii Plauta “Amfitrion”, to jeden z ostatnich dramatów Levina, jak dotąd był wystawiany poza Izraelem raz, we Francji w 2013 roku przez Théâtre Simone Signoret teraz po raz pierwszy w Polsce na deskach teatru Scena Supernova.

 

reżyseria i światło: Jakub Kowalik
scenografia: Jakub Szachnowski, Jakub Kowalik
muzyka:  Magda Smoławska, Wojciech “Pinokio” Sochaczewski, na żywo zaśpiewają: Edyta Zipolite, Karo Gawlik i Masza Winiarska
oprawa graficzna, zdjęcia: Jakub Szachnowski
tłumaczenie: Ela Sidi
obsada:
Chudy Żołnierz: Łukasz Leśniewicz
Gruby Żołnierz: Krystian Gut
Pełzający Żołnierz: Kirill Aleksandrov
Kobieta: Urszula Radwan
Dziecko: Agata Hajdukiewicz
Ślepy sąsiad, Niemy Sąsiad: Maksymilian Czarnecki
Martwy dziadek: Krzysztof Drozdowski

SPEKTAKL BIERZE UDZIAŁ W KONKURSIE 48. TYSKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach