warsztaty

Ujarzmić gwiazdy
warsztaty astrofotografii
Warsztaty fotograficzne z Michałem Kałużnym to efekt współpracy Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego i Muzeum Miejskiego w Tychach.

Jak zachęca sam Michał Kałużny: „Niesamowite, ile tajemnic kryje nocne niebo. Każde nowe zdjęcia, każda kolejna noc jest czymś niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju. Aparat powoli pozwala nam odkrywać odległe zakątki tajemniczego wszechświata – tak odległe, że nasza wyobraźnia nie jest w stanie tego pojąć. Zbieramy fotony przemierzające miliony lat świetlnych, od obiektów które być może już dawno nie istnieją…”

Warsztaty wprowadzą do tematu astrofotografii i obserwacji nocnego nieba. Będzie można poznać rodzaje astrofotografii. Prowadzący opowie o miejscach, czasie i ciekawych obiektach na rozpoczęcie swojej przygody z astrofotografią, a także podpowie, jak ich szukać na niebie. Zaprezentuje też podstawowy sprzęt, czyli czym i jak fotografować nocne niebo. Uzupełnieniem będą wiadomości o podstawowych technikach obróbki, np. tworzeniu startrailsów. Nie zabraknie krótkiego omówienia aplikacji ułatwiających wyszukiwanie obiektów nocnego nieba. Będzie także czas na pytania od uczestniczek i uczestników warsztatów.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

prowadzi: Michał Kałużny (1974) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografia (dyplom w pracowni intermedialnej prof. Stefana Wojneckiego i prof. Krzysztofa Baranowskiego). Zajmuje się fotografią oraz cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto i video. Specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba, korzystając z najprostszych urządzeń do rejestracji nieba aż po zaawansowane skomputeryzowane teleskopy – używa do tego całej gamy różnorodnych teleskopów i detektorów (od analogowych po profesjonalne kamery ccd). Biegle też włada oprogramowaniem do obróbki zdjęć astronomicznych. Jest właścicielem samodzielnie zaprojektowanego i zbudowanego obserwatorium astronomicznego. Od 2005 roku zajmuje się także popularyzacją astronomii. Od 2006 roku jest wydawcą kalendarza Astrofotografii Amatorskiej (we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym). Zdjęcia o tematyce astronomicznej publikował w kilkudziesięciu wydawnictwach m. in. jako pierwszy Polak w anglojęzycznym „Sky&Telescope”. Współpracuje jako redaktor z czasopismami: „Urania”, „Postępy Astronomii”, „Vademecum Miłośnika Astronomii”, „Komputer Świat”, „Optyczne.pl”. Znany z aktywnej działalności edukacyjnej – prowadził warsztaty i wykłady z zakresu astrofotografii dla m. in. Centrum Hewelianum, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Lublin (od 2008 roku w ramach corocznego zlotu astronomicznego w Bieszczadach), jak również w ramach autorskich zajęć w Nowym Belęcinie (2004–2014). W 2012 roku współorganizował i prowadził I Polsko-Szwajcarskie Warsztaty Astrofotografii w Lesznie oraz Warsztaty Astrofotografii AstroShot Delta Optical w Tucznie. Prowadzi własny blog: www.kaluzny.pl oraz galerię o astronomii oraz astrofotografii: www.astrofotografia.pl.

organizator:

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Muzeum Miejskie w Tychach

partner:
Tychy Press Photo

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące