koncert

AUKSODRONE
OPERA / Alek Nowak – Radek Rak: Baśń o Sercu
Zapraszamy na prawykonanie nowej opery Alka Nowaka do libretta Radka Raka.

Aleksander Nowak, jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich kompozytorów, wpisał się już złotymi literami w historię festiwalu Auksodrone, tworząc trzy fantastyczne opery we współpracy ze Szczepanem Twardochem – wyróżnionym Koryfeuszem Muzyki Polskiej za „Dracha”, nagrodzonego Fryderykiem za „Syrenę” i za wieńczącą tryptyk „Pokorę”. Pozostaje wierny literaturze i objaśniającym rzeczywistość mitom, przygotowując w tym roku „Baśń o sercu”, z librettem napisanym przez Radka Raka na podstawie własnej powieści „Baśń o wężowym sercu”. To fantasmagoryczna narracja o Jakubie Szeli, przywódcy krwawej rabacji galicyjskiej, za którą pisarz otrzymał m.in. Nagrodę Literacką „Nike” i Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

„Treść opowieści jest wieczna i nieskończona. Jest jak garnek z obręczą, ale bez dna. Każdy może wlewać do niego swoją zawartość. W środku jesteśmy baśnią” – notował na swoim blogu kompozytor, pracując nad utworem. Orkiestrze Aukso towarzyszyć będzie Hubert Zemler, a zaśpiewają Adam Strug i Camerata Silesia.

Utwór „Baśń o Sercu” Aleksandra Nowaka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Adam Strug – śpiew
Huber Zempler – perkusja
Marek Moś – dyrygent
Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

GALERIA


ORGANIZATOR:

AUKSO - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące