„Co roku spotykamy się przy Wigilijnym Stole. Przygotowujemy to spotkanie długo, pieczołowicie dbając o każdy szczegół, o zachowanie najpiękniejszych polskich zwyczajów przekazanych nam przez rodziców, dziadków… Siadamy do Wieczerzy; śpiewamy kolędy. Zaczynamy od swojskiej, góralskiej – “Hej Malućki, Malućki”, by przypomnieć sobie, że “Dnia jednego o północy” na świat przyszła Radość. Gdy śpiewamy “Przybieżeli do Betlejem pasterze” to myślimy o naszych juhasach, z naszych Tatr. Czujemy wtedy, że aniołowie przybyli z “betlejemskiej krainy” znaleźli w Naszym Domu miejsce dla Malućkiej Dzieciny i razem ze starym bacą i juhasami oddalibyśmy Mu z wdzięczności wszystko co mamy najcenniejsze. W końcu odkrywamy, że Jezus zrodził się nie w dalekim Betlejem ale pod Giewontem. Wtedy odwiedzają nas kolędnicy góralscy – Trebunie-Tutki, bo taki “Zwycoj z downa bywo wsyndyj”. Śpiewają nam najprawdziwszą góralską kolędę “Jezusicek Malusieńki”. Nawet “Stary Dziad” przyszedł pokłonić się Dziecięciu. Mamy przed oczami “Kondracką halę”, gdzie “w bacowskim sałasie” przyszedł na świat w biedzie Jezus. Jeszcze tylko tradycyjne góralskie życzenia i obdarowani kołocem, moskolickiem i bryndzoską kolędnicy żegnają się z nami bo przecież trzeba dziś odwiedzić każdy Dobry Dom. Góralska gwiazda, która dla nich zaświeciła kiedyś “Higher heights” niech nie zgaśnie w naszych domach, niech gra w nich ciągle nową muzykę Góralską, Polską, Naszą.”
Krzysztof Trebunia-Tutka
Trebunie-Tutki to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.
Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Chinach, USA, Indiach i w Armenii.
Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, a ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.
Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy Nową Muzykę Góralską.
W dorobku zespołu znalazł sie projekt symfoniczny w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki – „Legenda Tatr”. Premiera odbyła się w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina z udziałem zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej.
Niedawno ukazał się album „Duch Gór”, nagrany z gruzińskim kwintetem Urmuli. Utwory z płyty znalazły się w grudniu i styczniu na liście Top Twenty ogólnoświatowej Transglobal World Music Chart i na antenach radiowych w USA, Australii, w Niemczech, Luksemburgu, Estonii, Francji i we Włoszech.
Zespół wystąpi w składzie:
Anna Trebunia-Wyrostek – basy podhalańskie, śpiew
Krzysztof Trebunia – skrzypce, koza podhalańska, fujara, trombita, róg, piszczałki, śpiew
Jan Trebunia – altówka, śpiew
Andrzej Polak – skrzypce, śpiew
Szymon Kamykowski – saksofony
Jacek Fedkowicz – gitara basowa
UWAGA:
Bardzo chcemy, aby podczas koncertu wszyscy czuli się bezpiecznie, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych powyżej obowiązującego limitu 30% miejsc po dobrowolnym okazaniu dokumentu potwierdzającego szczepienie. Dziękujemy i do zobaczenia!
Link do wydarzenia: