Przyświeca nam taka sama idea, co na samym początku

16 stycznia odbył się finał Tyskich Wieczorów Kolędowych, festiwalu, który co roku przyciąga do tyskich świątyń wielu słuchaczy.

Podczas tej edycji nie mogliśmy się spotkać i wspólnie kolędować, jednak dzięki transmisjom na kanałach YouTube i Facebook, koncertów wysłuchało blisko 7 tysięcy osób. Koncert finałowy był także retransmitowany na antenie Radia Katowice.

– Nic nie zastąpi kontaktu z widzem. Ten, kto choć raz uczestniczył w koncercie Tyskich Wieczorów Kolędowych wie, jak istotny jest kontakt z muzykami. Podczas koncertu panuje niesamowita atmosfera – światła, zapach, otoczenie – to wszystko wpływa na odbiór muzyki. Niestety, podczas tej edycji nie mogliśmy wpuścić widzów ze względu na rygory sanitarne – przyznaje Henryk Jan Botor, dyrektor artystyczny festiwalu. – Cieszę się, że mamy dziś takie możliwości, aby choć przez ekrany komputerów czy radio przybliżyć słuchaczom oba koncerty.

Różne charaktery, jeden cel

Podczas XXX edycji festiwalu wysłuchaliśmy dwóch koncertów. 10 stycznia w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny wystąpili Jacek Wójcicki i Beata Rybotycka – artyści znani z krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Zaprezentowali kolędy z charakterystyczną dla siebie ogromną dawką energii. Publiczność zgromadzona przed ekranami przyjęła ten duet bardzo entuzjastycznie, komentując zarówno posty Miejskiego Centrum Kultury, jak i transmisję na kanale Youtube.

Podobna reakcja towarzyszyła Koncertowi Finałowemu, który odbył się 16 stycznia w najstarszej tyskiej świątyni – kościele pw. św. Marii Magdaleny, gdzie usłyszeliśmy Joannę Spandel i Piotra Rachockiego przy akompaniamencie AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy oraz trębaczy Antoniego Adamusa, Krzysztofa Laksy, perkusisty Jacka Kozłowskiego i Michała Botora na organach. Muzycy zagrali pod batutą Henryka Jana Botora.

– Celem Tyskich Wieczorów Kolędowych jest propagowanie kolęd, szczególnie polskich. Poprzez kultywowanie tej tradycji chcieliśmy odwieść od tendencji, którą silnie widać na zachodzie, a mianowicie od laicyzowania tego święta – wyjaśnia dyrektor artystyczny festiwalu.– Podczas koncertów kolędowych w Polsce nacisk jest kładziony przede wszystkim na aranżacje o charakterze rozrywkowym. Moim zdaniem ważne jest jednak to, aby zachować równowagę pomiędzy klasyką a rozrywką – dodaje.

– Dziś, po trzydziestu latach, przyświeca nam taka sama idea, co na samym początku. Formuła Tyskich Wieczorów Kolędowych jest wystarczająca i pozwala wypełniać wspomniane wcześniej cele. Zróżnicowanie jest zdecydowanie mocną stroną kolędowych spotkań w Tychach. – wyjaśnia Henryk Jan Botor.

 

Zapraszamy na nasz kanał Youtube, gdzie prezentujemy oba koncerty

 

GALERIA


Share

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące