Lipcowe „Ramy Kultury” już na Ciebie czekają!

Wakacje rozkręciły się na całego. Pierwsze cykliczne imprezy rozpoczęły się już w czerwcu i będą kontynuowane przez lipiec i sierpień. Zachęcamy do sprawdzenia kalendarium najnowszego numeru, by niczego nie przeoczyć.

W kulturze jak w życiu; nie wszystko da się zaplanować. To znaczy planować można, a nawet trzeba, ale im więcej ma się doświadczenia – czy to w życiu, czy w organizacji imprez – tym lepiej się wie, że stu procent zgodności z planem i tak nigdy nie osiągniemy.

Ileż to razy letnie ulewy przeganiały publiczność z najlepiej przygotowanych koncertów, a plan ustępował miejsca improwizacji. Świat dysponuje nieskończonym wachlarzem scenariuszy, a kultura (w najszerszym znaczeniu tego słowa) to nic innego jak nieustanny wysiłek ludzkości, by ten chaos uporządkować.

I tak burzowa pogoda uniemożliwiła nam podziwianie pięknego spektaklu, jakim miał być nocny lot balonów nad miastem (na który zapraszaliśmy w poprzednim numerze). Ci jednak, których deszcz nie przestraszył, mogli tego wieczoru wysłuchać nie tylko wspaniałego Wojciecha Waglewskiego, który wystąpił pod Żyrafą w duecie z Kasai (Kasią Piszek), a także występów obiecujących młodych zespołów (i jednej solistki), którzy wzięli udział w konkursie Dla Tych zagrają.

Tym razem wyjątkowo odniosę się nie do tego, co przed nami, lecz do tego, co było. Ożywcza moc i energia świeżej muzyki, jakiej doświadczyłam dzięki konkursowym występom, to było bezcenne doświadczenie. Cóż, jestem z pokolenia, dla którego muzyka skończyła się może nie na Led Zeppelin, ale już na Nirvanie na pewno. Potem przestałam ogarniać. Tylko dzięki temu, że mam dzieci, które podrzucają mi od czasu do czasu godne uwagi zjawiska muzyczne, wiedziałam, o czym mówi do mnie Tosia Lazar (rozmowa na stronie obok).

Tego wieczoru było mi dane zobaczyć młodość, radość, dobrą energię, wrażliwość na piękno i zdolność do tworzenia piękna. W takich chwilach wierzę, że ten świat jeszcze nie jest stracony.

Polecam śledzić dalsze poczynania nie tylko Tosi i zespołu Leepy (nagroda publiczności), ale też innych konkursowych grup: Viadomo, skrawki, Deadline, Warto.

Sylwia Witman

W najnowszym numerze znajdziemy:
– wywiady z: Maciejem Lipiną (frontmanem zespołu Ścigani), Tosią Lazar (zwyciężczynią 7. edycji konkursu Dla Tych zagrają),
– zapowiedź festiwalu Dzieciniec Teatralny, który w swojej ofercie ma warsztaty i projekcje filmów animowanych dla dzieci,
– relacja z czerwcowego Tyskiego Festiwalu Performance oraz majowej edycji Festiwalu Słowa LOGOS FEST,
– słów kilka o cyklach: Muzyczne Wieczory nad Jeziorem, Kino FreeLove,
– zaproszenie na wystawę Jerzego Dudy-Gracza do Tichauer Art Gallery,
– bogate kalendarium i wiele innych kulturalnych tematów.

foto. Magdalena Borucka

Wydawca: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26, 43-100 Tychy, tel. 32 438 20 61, e-mail: redakcja@mck.tychy.pl
Re
daktor naczelna: Sylwia Witman, e-mail: ramykultury@kultura.tychy.pl
Zespół:
Daria Gawrońska, Agnieszka Lakner, Małgorzata Król, Justyna Stolfik-Binda
Korekta:
Agnieszka Tabor
Layout
: Aleksandra Krupa i Bartek Witański Blank Studio, Marcin Kasperek KlarStudio
Skład i łamanie:
Magdalena Dziedzic KlarStudio
Druk:
Drukarnia AAPrint, Mikołów Nakład: 3000 egz.
Foto na okładce:
Artur Pławski

Miesięcznik znaleźć można we wszystkich instytucjach kultury, młodzieżowych domach kultury, klubach osiedlowych, urzędach, Gemini Park Tychy oraz wybranych restauracjach. Szczegółowa lista punktów dystrybucji znajduje się TUTAJ.
Poniżej prezentujemy również dotychczasowe wydania „Ram Kultury” w wersji online:
Ramy Kultury nr 23
Ramy Kultury nr 22
Ramy Kultury nr 21
Ramy Kultury nr 20
Ramy Kultury nr 19
Ramy Kultury nr 18
Ramy Kultury nr 17
Ramy Kultury nr 16
Ramy Kultury nr 15
Ramy Kultury nr 14
Ramy Kultury nr 13
Ramy Kultury nr 12
Ramy Kultury nr 11
Ramy Kultury nr 10
Ramy Kultury nr 9
Ramy Kultury nr 8
Ramy Kultury nr 7
Ramy Kultury nr 6
Ramy Kultury nr 5
Ramy Kultury nr 4
Ramy Kultury nr 3
Ramy Kultury nr 2
Ramy Kultury nr 1

 

GALERIA


Share